تست کارت های گرافیک در بازی Fallout 4 (محک جدی کارت های گرافیک)

0

تست کارت های گرافیک در بازی Fallout 4 (محک جدی کارت های گرافیک)

می توان گفت که از حول و حوش برگزاری نمایشگاه E3 امسال تا کم تر از یک هفته قبل، بازی Fallout 4 یکی از مورد انتظار ترین عناوینی بود که بسیاری از گیمر ها برای انتشار آن لحظه شماری می کردند. اما اکنون این ثانیه شماری به طور کل پایان یافته است. در واقع دلیل این که در یک هفته ی اخیر بازی فال آوت 4 دیگر لقب مورد انتظار ترین بازی سال جاری را یدک نمی کشد هم کاملاً مشخص است. چون این بازی اکنون به شکل رسمی به بازار عرضه شده است و به جای لقب مورد انتظار ترین بازی سال باید لقب پر مخاطب ترین بازی سال را برای آن در نظر گرفت (بنا بر تایید گیب نیول عزیز و شبکه ی آنلاین انحصاری محبوب و عریض و طویل او!). در این میان آن چه در کنار پاسخ این پرسش که “اول مرغ بود یا تخم مرغ؟!” برای بسیاری از گیمر ها (البته دارندگان پلتفرم PC) کنجکاوی بر انگیز به نظر می رسد، دانستن این موضوع است که کارت های گرافیک مختلف از دو برند رقیب انویدیا و AMD چه عملکردی را در بازی فال آوت 4 از خود به نمایش گذاشته اند. برای پاسخ دادن به این پرسش کلیدی (که البته از پرسش تقدم پیدایش مرغ و تخم کلیدی تر به نظر نمی رسد!)، اعضای وب سایت Guru3d آستین های خود را بالا زده و به محک جدی کارت های گرافیک اسم و رسم دار موجود از دو برند انویدیا و AMD در بازی فال آوت 4 پرداخته اند. محکی که در ادامه ی این مطلب می توانید نتایج آن را از نظر بگذرانید.

در همین ابتدای امر و پیش از بروز هر نوع شک و شبهه ی خاصی توجه شما را به این نکته جلب می کنیم که تمامی نتیجه گیری های به ثبت رسیده در این متن، نتیجه گیری هایی هستند که اعضای وب سایت guru3d به آن نائل آمده اند و نتیجه گیری نگارنده ی این متن از چند و چون بازی فال آوت 4 می ماند برای زمانی که کل منطقه ی بی آب و علف بوستون ماساچوست به طور کامل جویده شود و بررسی این بازی تکمیل گردد (به عبارت ساده تر حالا حالا ها در انتظار انتشار آن نباشید!). در این میان اعضای وب سایت مذکور پس از بررسی همه جانبه ی خود از بازی فال آوت 4 به نکات جالبی اشاره کرده اند که به طور خلاصه به برخی از آن ها اشاره می کنیم. به عنوان مثال آن ها از نور پردازی این بازی کاملاً راضی به نظر می رسند اما از کیفیت بافت مدل ها و همچنین ساختار محیط بازی خصوصاً در مناطق سر بسته ی این اثر رضایت چندانی ندارند. در واقع این امر از همان زمانی که اطلاعات مفصلی از بازی فال آوت 4 (که تصاویر فراوان و جزییات گسترده ای از گیم پلی این بازی به همراه تعدادی ویدیو را شامل می شدند) در شبکه ی اینترنت منتشر شد، کاملاً واضح به نظر می رسید و کیفیت ناچیز بافت های به کار رفته در طراحی محیط و مدل های این بازی یکی از مهم ترین نکاتی بود که بسیاری از ناظران به آن اشاره داشتند. در واقع بازی فال آوت 4 با نسخه ای ارتقا یافته از موتور گرافیکی اختصاصی Creation ساخته شده است. یعنی همان موتوری که در نسل قبل برای تولید بازی Skyrim مورد استفاده قرار گرفته بود و از همان زمان هم کاملاً مشخص به نظر می رسید که دیگر عمر خود را به طور کامل سپری کرده است. با این حال اعضای شرکت Bethesda تصمیم گرفتند تا بازی فال آوت 4 را هم با همان موتور گرافیکی قدیمی خود بسازند (البته مدل وصله پینه شده ی آن) و تمامی این انتقاد ها را به جان بخرند. یکی دیگر از نکات قابل توجه مورد اشاره در بررسی وب سایت Guru3d از بازی فال آوت 4 به سیستم مورد نیاز برای انجام این بازی بر می گردد که در صورت تمایل می توانید آن را در این جا مشاهده نمایید. در سیستم پیشنهاد شده از سوی شرکت Bethesda برای اجرای این بازی بر روی پلتفرم PC (چه در حداقل سیستم مورد نیاز و چه سیستم پیشنهادی) میزان حافظه ی رم اعلام شده رقمی برابر با 8 گیگا بایت به ثبت رسیده است. در حالی که اعضای وب سایت Guru3d در بررسی خود از بازی فال آوت 4 اعلام نموده اند که حتی بر روی بالا ترین میزان تنظیمات گرافیکی نیز چیزی بیش از 4 گیگا بایت از حافظه ی رم سیستم کامپیوتری شان مورد مصرف قرار نگرفته است. به عبارت ساده تر گیمر هایی که از حافظه ی رم کم تر از میزان اعلام شده در سیستم کامپیوتری خود استفاده می کنند نیز به احتمال فراوان قادر به اجرای بازی فال آوت 4 خواهند بود (البته با کمی چشم پوشی از برخی تنظیمات موجود). البته بررسی کنندگان وب سایت مذکور به هیچ عنوان این پیشنهاد را مطرح نساخته اند و همچنان به علاقمندان تجربه ی بازی فال آوت 4 پیشنهاد کرده اند که از حافظه ی رم 8 گیگا بایت DDR3 برای اجرای این بازی بهره بگیرند. حال بهتر است به سراغ بحث اصلی این مطلب یعنی چگونگی کارکرد کارت های گرافیک مختلف در بازی فال آوت 4 برویم.

 fallout4-1

طی بررسی مذکور، فرآیند تست بازی فال آوت 4 بر روی کارت های گرافیک مختلف توسط سیستم کامپیوتری مشترکی انجام شده است که تمامی قطعات موجود در آن به جز کارت گرافیک، کاملاً یکسان بوده اند. به این معنی که بررسی کنندگان این موضوع از پردازنده ی مدل Extreme Edition هشت هسته ای Intel Core i7-5960X با توان پردازشی 4 گیگا هرتز در کنار سیستم عامل ویندوز 10 در طول محک خود استفاده کرده اند. ضمن این که تمامی آپدیت ها و پچ های مربوطه به طور کامل بر روی این سیستم عامل نصب شده بود و در کنار این امر، تمامی کارت گرافیک های مورد بررسی در این تست هم از آخرین نسخه ی درایور های مربوط به خود بهره می بردند. در ادامه ی متن می توانید لیست تمام کارت های گرافیک مورد بر رسی در این تست را مشاهده نمایید.         

 

 • GeForce GTX 770
 • GeForce GTX 780 Ti
 • GeForce GTX 950 – 2GB
 • GeForce GTX 960 – 2GB
 • GeForce GTX 970
 • GeForce GTX 980
 • GeForce GTX 980 Ti
 • GeForce GTX Titan X
 • Radeon R9 285 – 2GB
 • Radeon R9 290
 • Radeon R9 290X
 • Radeon R9 370 – 4GB
 • Radeon R9 380 – 2GB
 • Radeon R9 390X – 8GB
 • Radeon R9 Fury
 • Radeon R9 Fury X
 • Radeon R9 NANO

 

لازم به ذکر است که به منظور تست کارت های گرافیک مذکور در بازی فال آوت 4، تمامی ویژگی های گرافیکی این بازی در آخرین درجه ی ممکن خود قرار داده شده اند. به بیان ساده تر پارامتر هایی نظیر کیفیت بافت ها ، کیفیت نور پردازی ، کیفیت سایه زنی ، عمق میدان تصویر و مواردی از این دست در تنظیمات این بازی در بهترین حالت خود قرار گرفته اند. ضمن این که بررسی مذکور بر مبنای واسط گرافیکی دایرکت اکس 11 و در سه کیفیت تصویری Full HD (کیفیت 1920 در 1080 پیکسلی) ، WQHD (2560 در 1440 پیکسلی) و Ultra HD (کیفیت 3840 در 2160 پیکسلی) انجام گرفته است (چرا که فال آوت 4 نیز همانند بسیاری از بازی های روز از واسط دایرکت اکس 12 پشتیبانی نمی کند). در تصاویر زیر می توانید نتایج این بررسی را به شکل عینی مشاهده کنید.

 fallout4-2

fallout4-3

 fallout4-4

 

fallout4-5

در این میان آن چه نتایج بررسی مذکور نشان می دهد این است که در کیفیت فول اچ دی، تمامی کارت های گرافیک مورد بررسی قرار گرفته (سوای رتبه هایی که به خود اختصاص داده اند)، بی هیچ مشکل خاصی از پس اجرای بازی فال آوت 4 با نهایت تنظیمات گرافیکی بر می آیند و محک جدی این کارت ها تنها در کیفیت های تصویری بالا تر است که خود می نمایاند. در کل می توان گفت که بازی فال آوت 4 اثری نیست که بخواهد یا بتواند کارت های گرافیکی سیستم های ریز و درشت کامپیوتری را آن چنان فراوان به چالش بکشد و در عمل قادر نیست که به معنی واقعی کلمه دود از کله ی هیچ کدام از کارت های گرافیک موجود در این لیست بلند نماید! البته تیم بررسی کننده ی عملکرد کارت های گرافیک در بازی فال آوت 4 به موضوعی در رابطه با قابلیت های موجود در میان افزار GameWorks نیز پی برده اند. چنان چه پیش از این سازندگان بازی فال آوت 4 اعلام کرده بودند، این بازی در زمینه ی نور پردازی پویا و حجمی و همچنین مواردی نظیر طراحی سایه های قابل انعطاف و خوش ساخت، از برخی تکنیک های موجود در میان افزار انحصاری انویدیا یعنی GameWorks استفاده کرده است. حال بررسی تیم Guru3d نشان از این دارد که تکنیک های مذکور اثری منفی بر روی نرخ فریم حاصل شده از کارت های گرافیک AMD دارند. به این ترتیب که در هنگام بالا بردن دو پارامتر نور پردازی حجمی و کیفیت سایه ها، کارت های گرافیک AMD در برخی نقاط از بازی فال آوت 4 با افت فریم هایی نامحسوس مواجه خواهند بود. حال آن که میزان فریم دهی بازی فال آوت 4 در کارت های گرافیک برند انویدیا از ثبات بیشتری برخوردار است (امری که می توانید آن را در تصویر زیر در قالب نموداری آماری مشاهده نمایید که طی آن ثبات فریم دهی بازی فال آوت 4 در دو کارت گرافیک GTX 980 TI انویدیا و R9 390 X برند AMD به تصویر کشیده شده است. و همان گونه که در این تصویر مشاهده می شود محصول انویدیا از ثبات بیشتری در زمینه ی نرخ فریم بر خوردار است). البته اعضای تیم بررسی به این نکته هم اشاره کرده اند که افت فریم های مذکور در کارت های گرافیک برند AMD بیشتر جنبه های تکنیکی و فنی را شامل می شوند و در عمل با چشم معمولی چندان در طول بازی قابل احساس کردن نیستند.

 fallout4-7

با وجود بهتر بودن محصول انویدیا در این زمینه، کارت گرافیک AMD نیز عملکرد مناسبی از خود نشان داده است. در واقع پیش از این نیز اعضای شرکت AMD بار ها به این موضوع اشاره کرده بودند که اعضای شرکت رقیب از تکنیک های میان افزار GameWorks برای پایین تر جلوه دادن توان فنی محصولات آن ها بهره می برند و حتی در مواردی این عمل را به صورت عمدی انجام می دهند.

      

یکی دیگر از موارد مورد بررسی قرار گرفته توسط اعضای تیم Guru3d در محک کارت های گرافیک مذکور، میزان حافظه ی گرافیکی مورد استفاده قرار گرفته در فرآیند اجرای بازی فال آوت 4 توسط کارت های گرافیک مختلف بوده است. این بررسی (که نتایج آن را در قالب نمودار آماری موجود در تصویر زیر مشاهده می کنید) نشان از آن دارد که در کل، بازی فال آوت 4 اشتیاق چندانی برای در اختیار گرفتن حداکثر میزان ممکن از حافظه ی گرافیکی موجود در کارت های گرافیک مختلف را ندارد و از همین رو به مدد آن دسته از کارت های گرافیک که از حافظه ی گرافیکی پایین تری برخوردار هستند هم می توان تجربه ی خوب و روانی از این بازی داشت. به این ترتیب به نظر می رسد برای کسانی که قصد دارند بازی فال آوت 4 را در کیفیت WQHD تجربه کنند بهره گیری از کارت هایی که از 2 یا 3 گیگا بایت حافظه ی گرافیکی برخوردار هستند هم کفایت می کند و در این میان کسانی که قصد دارند از محیط بازی فال آوت 4 در کیفیت تصویری Ultra HD لذت ببرند لازم است که از محصولاتی با میزان حافظه ی گرافیکی 3 تا 4 گیگا بایت استفاده نمایند.

 fallout4-8

اعضای تیم بررسی Guru3d در پایان محک کارت های گرافیک دو برند AMD و انویدیا در بازی فال آوت 4، پیشنهاداتی را نیز به گیمر هایی که برای تجربه کردن این بازی قصد خرید کارت های گرافیک جدیدی دارند، اعلام داشته اند. در این میان بر اساس پیشنهاد های مذکور، کسانی که قصد تجربه کردن این بازی بر روی کیفیت HD را دارند می توانند به سراغ دو کارت گرافیک GeForce GTX 960 از برند انویدیا یا مدل Radeon R9 380 از برند AMD بروند که اقتصادی ترین پیشنهاد های ممکن در این زمینه محسوب می شود. همچنین برای آن دسته از علاقمندان بازی فال آوت 4 که قصد تجربه کردن این بازی با کیفیت بهتر و تحت فرمت WQHD را دارند هم مدل GeForce GTX 970 از برند انویدیا و مدل های Radeon R9 290/290X/390 از برند AMD پیشنهاد شده است. در هر صورت علاقه مندان هر دو برند کارت های گرافیک موجود در بازار یعنی انویدیا و AMD می توانند تقریباً به یک اندازه از انجام بهینه و خالی از اشکال بازی فال آوت 4 به مدد محصولات محبوب خود بهره مند شوند. امیدواریم که بازی های منتشر نشده ی امسال نیز بتوانند در عین بهره گیری از ساختار بصری قدرتمند (که بازی فال آوت 4 در برخی بخش ها فاقد آن است) رابطه ی بسیار خوبی با کارت های گرافیک موجود در بازار (فارغ از برند آن ها) برقرار سازند.

 

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید