تشخیص افسردگی با استفاده از آزمایش خون

0

نتیجه تشخیص درست بیماری، بهبود کامل سلامتی بیمار است و از این طریق می‌توان از احوالات بیمار آگاه شد. متاسفانه، همه وضعیت‌ها در شرایط واضحی از خود واکنش نشان نمی‌دهند. افسردگی یکی از این بیماری‌ها است که علایم آن مختلف و قابل تغییر است. برای مثال، برخی از افراد افسرده خواب یا تغذیه کمتری را نسبت به سایرین دارند اما روش اصلی مورد استفاده برای تشخیص این بیماری استفاده از پرسشنامه است.

اگر که افسردگی علایم خود را در نتیجه آزمایش خون نشان می‌داد، تشخیص را بسیار راحت‌تر می‌کرد. اکثر مردمی که از این وضعیت رنج می‌برند می‌توانند درمان مناسبی را برای آن فراهم کنند. مزایای بسیاری پس از تشخیص دلیل آن وجود دارد که اکثر بیماران پس از آگاهی از آن می‌توانند با دوستان و همکاران خود ارتباط بهتری برقرار کنند و از زندگی لذت ببرند.

دانشمندان علوم پزشکی به دنبال روش‌های دقیق‌تری برای تشخیص افسردگی هستند. در یکی از زمینه‌های اسکن PET (برش‌نگاری با گسیل پوزیترون)، اندازه‌گیری‌های مختلفی روی فعالیت بخش‌هایی از مغز انجام شد. این اسکن‌‌ها به محققان این امکان را داد تا بتوانند افسردگی را در مغز تشخیص دهند و ارزیابی بهتری را روی نتیجه تاثیرات داروهای ضدافسردگی داشته‌ باشند. البته تحقیقات برای تشخیص افسردگی از طریق اسکن‌های PET همچنان ادامه دارد و حتی اگر نتایج آن موفقیت آمیز باشد، راه موثر، امن و مقرون به صرفه‌ای را فراهم نمی‌کند. بنابراین روش بهتر استفاده از آزمایش خون است.

محققان در سال ۲۰۱۳ برای اولین بار توانستند از طریق آزمایش خون افسردگی را تشخیص دهند. معیارهایی که در این آزمایش سنجیده‌ شد شامل نشانگرهای زیستی در خون بود که تحت تاثیر افسردگی قرار می‌گیرند. پس از این آزمایش با بکارگیری الگوریتم‌های خاص، نمره‌ای از ۱ تا ۹ بدست آمد که احتمال و میزان افسردگی شخص را نشان می‌داد. این آزمایش در دسترس عموم قرار گرفته‌ است و برخی از پزشکان شروع به استفاده از آن کرده‌اند. با این حال، شک و تردید‌هایی از این آزمایش در زمینه علوم سلامت روانی وجود دارد و خیلی‌ها بر این باورند که تحقیقات بیشتری باید صورت بگیرد.

به نظر می‌رسد که با توجه به آزمایش خون تهیه‌شده توسط محققین، نتایج امیدوارکننده‌ای برای ابزارهای سنجش وجود دارد. در صورتی که علایم مشکوکی از افسردگی را در خود می‌بینید و مایل هستید تا از روش‌های دیگری برای این موضوع استفاده کنید، بهتر است که با پزشک مشورت کنید. علاوه بر این اصول اولیه را فراموش نکنید. بسیاری از آزمایش‌های خون به طور خاص قادر به تشخیص افسردگی نیستند و ممکن است بر خلاف وجود این بیماری، پزشک نتواند از این طریق علایم آن را تشخیص دهد.

خبر فارسی

امید مروتی

علاقه‌مند به فعالیت در حوزه علوم رایانه و آی‌تی هستم و سعی می‌کنم در کنار دوستان خوبم در آی‌تی رسان مطالب مفیدی را برای شما تهیه کنم.


گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید