تعداد داروی تجویزی نشان حاذق بودن پزشک نیست

0

هر چه تعداد دارو در نسخه بیشتر باشد، قاعدتا پزشک نمره بهتر و امتیاز بالاتری را از نظر بیمار کسب خواهد کرد در حالی که اگر پزشک سلامت فرد را تایید کند، بیمار باید از این بابت خوشحال باشد.

نیازمند تقویت زیرساخت‌های بیمه به لحاظ اقتصادی هستیمدکتر  سید حمید خوئی عضو داروساز هیات مدیره نظام پزشکی تهران بزرگ، در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی  در خصوص نقش بیمه‌ها در صنعت داروسازی، خاطرنشان کرد: با سیستمی معیوب روبرو هستیم که در این سیستم انصاف نیست انگشت اتهام را به یک جزء یا بخشی از  این سیستم نشانه بگیریم. در سیستم معیوب، نظام سیاست گذاری‌، تصمیم سازی، بیمه، تولید و .. معیوب است و نمی تواند بخشی عاری از این عیب در سیستم باشد.

وی با تاکید بر اینکه منظور از کالا به طور مشخص دارو نیست، ابراز داشت: متاسفانه این وضعیت فرهنگ جامعه را نیز تحت تاثیر قرار داده  چرا که اگر امروز به عنوان یک بیمار به پزشک مراجعه کنید و پزشک پس از معاینه دقیق، تشخیص سلامت شما را داده و دارویی را تجویز نکند، قاعدتا آن شکل طبابت دل چسب شما نیست. 

وی با گلایه از ترویج فرهنگ اجتماعی بر حسب طب تجاری، اذعان داشت: هر چه تعداد اقلام دارویی در نسخه بیشتر باشد، قاعدتا پزشک نمره بهتر و امتیاز بالاتری را از نظر بیمار کسب خواهد کرد در حالی که اگر پزشک سلامت فرد را تایید کند، بیمار باید از این بابت خوشحال باشد.

عضو هیات علمی دانشکده داروسازی دانشکده علوم پزشکی تهران با انتقاد از اینکه چنین نظامی موجب تحت تاثیر قراردادن تعاملات جامعه پزشکی با مردم و روابط میان جامعه پزشکی و فرهنگ اجتماعی را به طور جدی به لحاظ کیفی و کمی تحت تاثیر قرار می‌دهد، گفت: طبیعتا تغییر این نظام، برنامه دراز مدت منسجم ملی را می‌طلبد که شاید بیشترین بار آن بر دوش دانشگاه‌ها باشد تا سیستم گزینش دانشجوی پزشکی یا آموزش را بر مبنای حکمت سالاری یا حرفه گرایی تغییر دهند.

دکتر خویی، با تاکید بر اینکه بخش مهمی از مشکلات نظام سلامت که طبیعتا نظام دارویی هم جزئی از آن به شمار می رود، ریشه در تجاری شدن طب در سده اخیر دارد، خاطرنشان کرد: طبیعتا وقتی طب، از طب حکمت سالار و معنویت گرا به طب تجاری حرکت و تغییر می کند، تبعات منفی و پیامدهای گریزناپذیر خود را چون ترویج مصرف همراه خود می آورد.

نایب رئیس دوم شورای عالی نظام پزشکی بزرگترین پارادوکس در طب تجاری را از یک طرف اقتصاد مقاومتی در رئوس سیاست‌های کلی نظام سلامت ابلاغی مقام معظم رهبری (که یکی از بند های آن جلوگیری از مصرف القایی است) عنوان کرد و افزود: این در حالی است که تجارت یعنی القای مصرف. نمی‌شود تجارت باشد اما القای مصرف نباشد و دیگری طب مبتنی بر حکمت است که این دو را از یکدیگر مجزا می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه وقتی طب تجاری شود، از حکمت مداری و حکمت سالاری فاصله می گیرد، افزود: آن وقت است که در صورت اصلاح هر قسمت، قسمتی دیگر تخریب می‌شود. 

به گفته خوئی تمام افرادی که در این نظام، عرضه خدمت می‌کنند، به نحوی با نظام مصرف مرتبط شده و ذی نفع می‌شوند لذا فرد تولید  کننده با تولید بیشتر‌، فرد وارد کننده، با واردات بیشتر و پزشکی که تجویز می‌کند، گاهی مجبور به تجویز بیشتر داروها برای دست یابی به سود بیشتر می شود که درست بر خلاف نگاه حکمت سالار به طب است.

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی  اینجا کلیک کنید.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید