تعرفه عامل ورشکستگی برخی آزمایشگاه ها

0

نایب رییس انجمن آسیب‌شناسی ایران گفت: نرخ تعرفه از هزینه تمام شده در آزمایشگاه ها پایین تر است که باعث ورشکستگی آنها می شود.

فرید کرمی نایب رییس انجمن آسیب‌شناسی ایران در گفت و گو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی ؛ در مورد  تعرفه آزمایشگاه ها اظهار کرد:تعرفه ها براساس توان سازمان های بیمه گر و توان جیب مردم است که درصدی را سازمان بیمه گر و بخشی را بیمار به آزمایشگاه پرداخت می کند.

وی با بیان اینکه این مسائل پیچیده هستند و سیاستگذاران اقتصاد سلامت باید به آن توجه کنند، اذعان کرد: افزایش تعرفه به تنهایی نباید در نظر گرفته شود که باید توان مالی مردم و سازمان های بیمه گر نیز در آن لحاظ شود.

کرمی با اشاره به کاهش توان مالی سازمان های بیمه گر در سال های گذشته گفت: سیاست گذاران تصور اشتباهی برای پایین نگه داشتن میزان تعرفه و جبران مشکلات این سازمان ها داشتند در صورتی که قیمت تمام شده آزمایشات را متخصصان اقتصاد سلامت انجام می دهند.

وی با اعلام اینکه انجمن های آزمایشگاهی در سال گذشته با همکاری تعدادی از متخصصان اقتصاد سلامت، قیمت تمام شده آزمایش را محاسبه کردند، افزود: پس از بررسی ها مشخص شد تعرفه ای که الان برای خدمات آزمایشگاهی در نظر گرفته می شود، از هزینه تمام شده پایین تر است.

نایب رییس انجمن آسیب شناسی ایران تصریح کرد: این اتفاق باعث مقرون به صرفه نبودن هزینه های آزمایشگاه با کیفیت می شود که برخی از آنها به سمت ورشکستگی می روند.
 
وی در مورد آزمایشات درخواستی پزشکان برای بیماران بیان کرد: آزمایشات 2 شکل متفاوت دارند که یکی نمونه خون است و دیگری نمونه‌های ویژه‌ای از آزمایشات بافتی و سلولی است که به عنوان آزمایشات سیتولوژی و پاتولوژی شناخته می‌شود.

کرمی با بیان اینکه این آزمایشات برای تشخیص تومورها و ضایعات پوستی کاربرد دارد، ابراز کرد: نمونه‌ها به دلیل اینکه باید کار خاصی روی آن‌ها انجام و توسط پزشک متخصص پاتولوژی دیده شود، ویژه هستند و تشخیص آن‌ها تنها منوط به دیدن چند سلول و بافت زیر میکروسکوپ نیست.

نایب رییس انجمن آسیب‌شناسی ایران تصریح کرد: تفسیر صحیح یافته هایی که در زیر میکروسکوپ دیده می‌شود نیاز به اطلاعات قبلی است که برای مثال در سرطان پستان باید پزشک متخصص پاتولوژی پس از صحبت با بیمار و اطلاع از مراحل تشخیصی طی شده و انجام نمونه‌برداری در آزمایشگاه ، با جمع‌آوری اطلاعات به تشخیص میکروسکوپی بیماری بپردازد.

وی با تأکید بر اینکه نمونه‌های پاتولوژی و سیتولوژی حتماً‌ باید در آزمایشگاه‌های پاتولوژی و با استفاده از متخصص این رشته انجام شود، گفت: قبل از سال گذشته هیچ گونه دستورالعمل یا قانون مدونی برای ارجاع نمونه ها به آزمایشگاه دارای مسئول فنی پاتولوژی وجود نداشت، از همین رو برخی آزمایشگاه‌ها این نمونه‌ها را به آزمایشگاه‌های دارای متخصص پاتولوژی حتی در شهرهای دیگر ارسال می کردند که این موضوع مشکلات مختلفی را به دنبال داشت.

کرمی افزود: این اتفاق سبب عدم ارتباط متخصص بررسی کننده آزمایش با بیمار می شد و ضرر بسیاری به بیمار می رساند، همچنین ایجاد نقش دلالی در برخی از آزمایشگاه ها یکی از دلایل بروز مشکلات بود چرا که آزمایشگاه های فاقد پاتولوژیست با ارجاع نمونه با قیمت کمتر به آزمایشگاه های  دارای پاتولوژیست، ما به التفاوت مبلغ را مانند یک دلال دریافت می کردند.

وی با بیان اینکه انجمن آسیب‌شناسی ایران با همکاری آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت 2 سال قبل ساماندهی این مسئله را در برنامه قرار داد، اذعان داشت: در سال گذشته وزارت بهداشت قانونی تحت عنوان دستورالعمل ارجاع نمونه‌های سیتولوژی و پاتولوژی تدوین و به سراسر کشور ابلاغ کرد که این اقدام دستاورد بزرگی در جهت رسیدن به تشخیص‌های سیتولوژی و پاتولوژی، همچنین طرح ثبت موارد سرطانی در کشور است.

نایب رییس انجمن آسیب شناسی ایران تصریح کرد: به این ترتیب وقتی پاتولوژیست ها نمونه ای را دریافت می کنند، کد سرطان را بر روی نمونه می زنند تا به این وسیله در وزارت بهداشت ثبت و آمار واقعی سرطان در کشور گرفته شود.

وی در مورد مشکلات مسئولان فنی آزمایشگاه و قول هایی که در این زمینه به آنها داده شده، بیان کرد: یک دسته اختلافاتی ناشی از عدم تعریف جایگاه ها وجود دارد و اگر ساختار آزمایشگاه  که شامل ابعاد فنی و پزشکی است، به شکل بهینه و علمی در نظر گرفته شود، مشکلی به وجود نمی آید.

کرمی تصریح کرد: در همه کشورهای پیشرفته دنیا مسئول آزمایشگاه باید واجد هر دو بعد فنی و طبی باشد و بر این اساس الگوی بهینه تربیت مسئول فنی آزمایشگاه در این کشورها طراحی شده که پزشکان عمومی، پس از شرکت در امتحان تخصصی، در رشته آزمایشگاه تخصص می گیرند و دارای شرایط فنی آزمایشگاه بالینی می شوند.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید