تعطیلات نوروز را با چه بازی هایی سر کنیم؟ (بخش پایانی)

0

تعطیلات نوروز را با چه بازی هایی سر کنیم؟ (بخش پایانی)

طی دو روز اخیر با نخستین و دومین بخش از این مطلب با شما همراه بودیم و به اتفاق یکدیگر تعدادی از بازی هایی که می توانند در تعطیلات نوروز بخشی از اوقات فراغت علاقه مندان به انجام بازی های کامپیوتری کوچک و جمع و جور را پر کنند از نظر گذراندیم. حال می رویم تا تعدادی دیگر از این بازی ها را به شکل مختصر و مفید مرور کنیم و با پایان دادن به این مطلب، به طور رسمی برای شروع تعطیلات سال جدید خورشیدی آماده شویم.

 

 

 game1

Pac-Man 256

وقتی از بازی های کوچک و جمع و جور اما در عین حال سرگرم کننده و اعتیاد آور سخن به میان می آید، بازی Pac-Man (همان نقطه خور خودمان!) را به همین راحتی نمی توان از نظر دور داشت. خوشبختانه به تازگی نسخه ی جدیدی از این بازی با نام Pac-Man 256 برای دو پلتفرم اندروید و iOS منتشر شده است و به این ترتیب گزینه ی بسیار مناسبی برای انتخاب در اختیار علاقه مندان به انجام بازی های کوچک و اعتیاد آور بر روی تلفن های هوشمند یا تبلت ها قرار گرفته است. بازی Pac-Man 256 با الهام از مشکلی که در مرحله ی 256 از نسخه ی کلاسیک بازی Pac-Man وجود داشت ساخته شده است. مشکلی که روند گیم پلی این بازی را به طور کامل مختل می ساخت و ادامه ی آن را برای تجربه کنندگان بازی Pac-Man (که به زور و زحمت خود را تا آن مرحله رسانده بودند) تقریباً غیر ممکن می کرد. بازی Pac-Man 256 توسط ناشر و صاحب امتیاز اصلی مجموعه بازی های Pac-Man 256 یعنی شرکت نامکو بندای و با همکاری استودیو Hipster Whale ساخته شده است. یعنی همان کسانی که سابقه ی ساخت بازی Crossy Road را در کارنامه ی خود دارند (این بازی هم اگر چه در لیست ما قرار نگرفته است اما در عین حال می تواند گزینه ی کاملاً مناسبی برای پر کردن اوقات فراغت علاقه مندان پلتفرم موبایل در تعطیلات نوروز باشد). به هر حال می توان گفت که بازی Pac-Man 256 اگر چه تغییراتی را در بخش گیم پلی خود می بیند اما پایه و اساس اصلی گیم پلی این اثر همان چیزی است که در نسخه های کلاسیک سری Pac-Man وجود داشت و در کل همان چیزی است که از این بازی انتظار می رود. بنا بر این بازی Pac-Man 256 می تواند یکی از گزینه های اصلی نصب شدن بر روی تلفن های هوشمند یا تبلت های علاقه مندان به بازی های کامپیوتری در طی روز های پیش رو باشد.   

 game2

Alto’s Adventure

 به طور حتم یکی از آثاری که می توانست در این لیست حضور داشته باشد مجموعه ی Angry Birds بود. با این حال احتمالاً بسیاری از علاقه مندان به بازی های پلتفرم موبایل تا کنون حداقل یک نسخه از این مجموعه را تجربه کرده اند و از سوی دیگر در طی چند سال اخیر به قدری نسخه های مختلف و اغلب شبیه به هم از این مجموعه منتشر شده است که شاید بسیاری از دوست داران بازی های موبایل ترجیح دهند که به جای نبرد پرندگان خشمگین و رنگارنگ با خوک های تنبل و طماع (برای تنوع هم که شده) وقت خود را با موجودات دیگری بگذرانند (به عنوان مثال با یک اسنو بورد سوار یا اسکی باز حرفه ای!). برای این دسته از دوست داران بازی های موبایل شاید بازی Alto’s Adventure بتواند انتخاب مناسبی لقب گیرد. البته بازی Alto’s Adventure ربط چندانی به سری Angry Birds ندارد و از مکانیزم نسبتاً متفاوتی در بخش گیم پلی خود بهره می برد (هر چند که شاید بتوان پشتک وارو زدن های قهرمان این بازی در آسمان را به پرواز پرندگان رنگارنگ سری Angry Birds شبیه دانست). در این بازی شما در نقش یک اسکی باز ظاهر می شوید که به سرعت از سمت چپ صفحه نمایش به سمت راست آن در حرکت است و می باید موانع گوناگونی که در برابرش قرار گرفته است را پشت سر بگذارد. وظیفه ی شما در طول بازی این است که به وسیله ی پرش های به موقع (که توسط لمس کردن صفحه نمایش تلفن های هوشمند یا تبلت ها صورت می پذیرد) این موانع را پشت سر گذاشته و به انجام برخی اهدافی که در طول بازی برای تان در نظر گرفته شده اند بپردازید. به عنوان مثال از جمله ی این اهداف می توان به نجات لاما (نوعی شتر) های سرگردان در میان برف اشاره کرد. در کل می توان گفت که گیم پلی ساده و سرگرم کننده ی بازی Alto’s Adventure در کنار گرافیک خوش رنگ و لعاب و زیبای این اثر، همگی جزو عواملی هستند که می توانند ارزش انجام این بازی را در نزد علاقه مندان به بازی های پلتفرم موبایل افزایش دهند. بازی Alto’s Adventure بر روی پلتفرم هایی نظیر اندروید و iOS موجود بوده و می تواند انتخاب بسیار خوبی برای علاقه مندان به انجام بازی های موبایل به منظور گذراندن اوقات فراغت روز های تعطیل نوروز باشد.

 game3

Plants Vs Zombies 2: It’s about Time

اگر چه سری بازی هایPlants Vs Zombies  هم اکنون همراه با نسخه های Garden Warfare و در قالب سبک شوتر به روی کنسول های خانگی (و پلتفرم PC) نیز آمده اند، اما شاید هنوز هم تجربه کردن دو نسخه ی ابتدایی این مجموعه (که بیش از پلتفرم های خانگی پلتفرم های همراه را نشانه رفته بودند) لطف و هیجان بیشتری داشته باشد. به طور حتم به آن دسته از کسانی که قصد تجربه کردن یکی از نسخه های این مجموعه بر روی دو پلتفرم iOS و اندروید را دارند بازی Plants Vs Zombies 2: It’s about Time پیشنهاد می شود. بازی مفصل ، پر چالش ، جذاب ، سرگرم کننده و هیجان انگیزی که می تواند برای ساعت های متمادی هر جنبنده ای (!) را به خود سرگرم سازد. بی اغراق بازی Plants Vs Zombies 2: It’s about Time را می توان جزو آن دسته از آثاری طبقه بندی کرد که تنها پس از گذراندن یک مرحله از آن دیگر دل کندن از این بازی به دشوار ترین کار دنیا تبدیل می شود و پایان دادن به روند عبور از مراحل در این بازی تنها منوط به پایان یافتن شارژ تلفن هوشمند یا تبلت شما خواهد بود!  کاملاً بعید به نظر می رسد که بسیاری از خوانندگان این متن با نام مجموعه بازی های Plants Vs Zombies بیگانه بوده و با روند گیم پلی آثار حاضر در این مجموعه نا آشنا باشند. با این حال برای آن دسته از کسانی که شاید نام این مجموعه را تا کنون نشنیده باشند باید گفت که در بازی Plants Vs Zombies 2: It’s about Time شما باید از هجوم موج وار زامبی ها به مزرعه ی خود جلوگیری به عمل آورید و این کار با کاشتن گل ها و گیاهان مختلف در برابر این موجودات سمج و بی کله صورت می پذیرد. در واقع هر کدام از گیاهان موجود در این بازی قابلیت های متفاوتی دارند و قادر به مبارزه با زامبی ها به شکل های گوناگون هستند. بنا بر این به مدد چیدن استراتژی های درست باید از وجود آن ها به بهترین شکل ممکن استفاده کرده و مزرعه ی خود را از هجوم صفوف در هم فشرده ی زامبی ها محافظت کنید! در کل اگر بخواهید تنها و تنها یک بازی را از میان لیست ما برای سرگرم شدن در طول تعطیلات نوروز انتخاب کنید پیشنهاد ویژه ی ما همین بازی خواهد بود.    

 game4

Smash Hit

برای کسانی که به انجام بازی های کامپیوتری با زاویه ی دوربین اول شخص خو گرفته اند، شاید تجربه ی آثار حاضر در دیگر سبک ها کار دشواری باشد. با این حال همان گونه که پیش تر هم گفته شد شاید در روز های نوروز بسیاری از گیمر ها به علت سفر یا موارد مشابه به ناچار مدتی را دور از کنسول ها یا کامپیوتر های خانگی خود سر کنند. بنا بر این برای آن دسته از کسانی که قصد تجربه ی اثری با سبک اول شخص را بر روی دو پلتفرم اندروید و iOS دارند شاید بازی Smash Hit بتواند انتخاب مناسبی لقب گیرد. گیم پلی این بازی در نگاه کلی شباهت هایی به گیم پلی عناوینی نظیر Subway Surfers دارد (به عنوان مثال حرکت کردن در این بازی نیز همانند اثر مذکور به شکل خودکار انجام می پذیرد) اما در عین حال (علاوه بر تفاوت در زاویه ی دوربین) تفاوت های دیگری را هم می توان در گیم پلی این بازی نسبت به اثر یاد شده مشاهده کرد. در بازی Smash Hit شما تعدادی توپ فلزی در اختیار دارید که به هنگام رسیدن به موانع موجود در محیط (و برای عبور از موانع مذکور) ناچار به استفاده از آن ها و پرتاب کردن شان خواهید بود (فرآیندی که با ضربه زدن به صفحه نمایش تلفن هوشمند یا تبلت صورت می پذیرد). مسلماً چالش اصلی موجود در بازی Smash Hit مدیریت این توپ هاست. چرا که در صورت تمام شدن آن ها دیگر نمی توان از موانع عبور کرد و بازی به پایان خواهد رسید. البته در این میان نقاطی در طول محیط این بازی وجود دارند که با پرتاب توپ به سمت آن ها می توان توپ های اضافه ای به دست آورد و کمبود توپ های در دسترس را جبران نمود. به هر حال نکاتی نظیر گرافیک زیبا ، موزیک متنوع و گیم پلی درگیر کننده از جمله مواردی هستند که می توانند بازی Smash Hit را به یکی از آثار قابل اعتنا بر روی دو پلتفرم اندروید و iOS تبدیل نمایند.    

 game5

Godville

 معمولاً در جریان انجام بازی های کامپیوتری (حال بر روی هر پلتفرمی که باشد) شما کنترل قهرمان داستان را بر عهده خواهید گرفت یا به انجام کار خاصی دست می زنید. اما در طول بازی Godville هیچ کدام از این کار ها صورت نمی گیرد و در حالت کلی شما عملاً هیچ کاره هستید! این بازی را در واقع می توان نوعی هجویه بر عناوین نقش آفرینی کلان آنلاین (که این روز ها به سرعت و همانند قارچ از زمین سر بیرون می آورند!) قلمداد کرد که قصد به سخره گرفتن مکانیزم این بازی ها را دارد و می تواند اوقات خوشی را برای تجربه کنندگان خود رقم بزند. بازی Godville همانند تمامی عناوین نقش آفرینی آنلاین کلان از وجود یک قهرمان در داستان خود بهره می برد که در طول بازی به انجام ماموریت های مختلف و مبارزه با دشمنان گوناگون پرداخته و به تدریج قادر به ارتقا و افزایش توانایی های خود خواهد بود. اما نکته این جاست که شما هیچ نقشی در انجام فرآیند های مذکور ندارید و تمامی این اعمال به شکل خودکار توسط قهرمان داستان انجام می شود. در این میان شما تنها می توانید به فعالیت هایی نظیر ترمیم زخم های قهرمان داستان ، یاری او در مبارزات و همچنین ارسال فرمان هایی برای اطاعت از سوی قهرمان مذکور بپردازید که البته تمامی این موارد ممکن است هیچ تاثیری بر حال و روز قهرمان داستان نداشته باشد! به عنوان مثال ممکن است فرمان های شما توسط او اجابت نشود یا کمک های صورت گرفته در هنگام مبارزات اصلاً به کار او نیاید! در واقع بازی Godville اثری است که در آن تقریباً هیچ کاری انجام نمی دهید اما در عین حال لذتی بسیار بیشتر از آثاری را تجربه خواهید کرد که در آن ها مجبور به انجام طیف وسیعی از فعالیت های گوناگون هستید. بازی Godville بر روی پلتفرم هایی نظیر اندروید و آیفون موجود بوده و اگر سرگرم کننده بودن آن را باور ندارید می توانید خودتان به امتحان این موضوع بپردازید. البته باید به این نکته اشاره کرد که بخش مهمی از لذت این بازی منوط به دانستن زبان انگلیسی است و بدون آن تجربه ی بازی Godville لذت چندانی را به همراه نخواهد داشت.

game6

BadLand

 چندی پیش در قالب این مطلب به معرفی و بررسی بازی Leo’s Fortune بر روی پلتفرم های موبایل پرداخته بودیم. در این میان شاید عده ای از علاقه مندان به انجام بازی های کامپیوتری بر روی پلتفرم های موبایل پس از آشنا شدن با بازی Leo’s Fortune دوست داشته باشند تا در تعطیلات نوروز به تجربه ی اثری با گیم پلی مشابه بر روی تلفن های هوشمند یا تبلت های خود بپردازند. در این صورت ما به شما بازی BadLand را پیشنهاد می کنیم. اثری که همانند بازی Leo’s Fortune از ویژگی هایی نظیر گرافیک هنری زیبا و رنگارنگ، شخصیت های دوست داشتنی و گیم پلی جذاب بهره می برد. بنا بر این انجام بازی BadLand می تواند تجربه ای بسیار مناسب را برای علاقه مندان به آثار مبتنی بر فیزیک بر روی پلتفرم هایی نظیر اندروید ، iOS ، ویندوز فون و حتی پلتفرم PC رقم بزند. با پرداختن به این بازی مطلب معرفی بازی های نوروزی ما نیز به پایان خود می رسد. در بخش های سه گانه ی این مطلب سعی اصلی بر این بود تا به معرفی بازی هایی بپردازیم که توسط نگارنده ی این سطور مورد بررسی قرار گرفته اند و بنا بر این شک و شبهه ای در میزان سرگرم کننده بودن آن ها (البته از دید نگارنده) وجود ندارد. همچنین با توجه به این نکته که شاید بسیاری از علاقه مندان به بازی های موبایل در حین سفر و دید و بازدید قصد انجام این بازی ها را داشته باشند، از پرداختن به بازی های آنلاین و مبتنی بر استفاده از اینترنت پرهیز شد. از سوی دیگر از آن جایی که برخی از بازی های موجود در لیست ما از نسخه های رایگان برخوردار نیستند (برای یک دست شدن مطلب) از ارائه ی لینک های دانلود مربوط این بازی ها خودداری گردید. با این حال تمامی این بازی ها به شکل رایگان نیز در دسترس علاقه مندان بوده و تنها با یک جستجوی ساده در اینترنت می توان فایل های نصبی رایگان آن ها را یافته و دانلود نمود. همان گونه که در متن فوق نیز به آن اشاره شد با توجه به این نکته که بسیاری از علاقه مندان بازی های کامپیوتری در روز های تعطیل نوروز به مسافرت یا دید و بازدید می روند، احتمالاً به کنسول ها یا کامپیوتر های خانگی خود دسترسی نخواهند داشت و از این رو بهترین گزینه برای سرگرم شدن انجام بازی های موجود در پلتفرم موبایل است. با این حال اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که قصد دارید روز های تعطیل نوروز را در خانه و همراه با سایر اعضای خانواده به انجام بازی های کامپیوتری بپردازید، برای آگاهی یافتن از لیست بازی های مناسب در این زمینه می توانید به این دو مطلب (مطلب شماره یک ، مطلب شماره دو) مراجعه نمایید. در پایان سالی خوش و همراه با موفقیت و سلامتی را برای شما همراهان همیشگی سخت افزار آرزومندیم.     

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید