تعطیلی خودسرانه مدارس، تکرار قصه بی مسئولیتی ها!

0

بسیاری از مدارس تهران به ویژه در دوره ابتدایی، روز چهارشنبه را روز آخر تحصیلی در سال 94 اعلام کرده‌اند و یک هفته زودتر دانش‌آموزان را بدرقه کرده‌اند.

پیگیری های باشگاه خبرنگاران نشان می دهد در بسیاری از مدارس تهران بویژه در دوره ابتدایی، روز چهارشنبه را روز آخر تحصیلی در سال 94 اعلام کرده‌اند و یک هفته زودتر دانش‌آموزان را بدرقه کرده‌اند.

خانواده‌ها اما از این وضع راضی‌اند و چند نفر از والدین دانش‌آموزان تهرانی خوشحال هستند که با تعطیل شدن فرزند، دیگر دغدغه محصل بودن او و معطل گذاشتن برنامه سفر را ندارند.

دانش‌آموزان هم که به قاعده، خوشحال‌تر از خانواده هستند. در این میان می‌ماند یک تقویم رسمی که ملاک عمل بسیاری از مدارس نیست و یک موضع رسمی از سوی وزارتخانه که تعداد کمی از مدارس جدی‌اش می‌گیرند.

نتیجه این که سال تحصیلی دانش‌آموزان از یک سو به واسطه تعطیلات رسمی، از سوی دیگر به علت تعطیلی پنجشنبه‌ها و از دیگر سو به واسطه تعطیلاتی که خودسرانه برای خود تعیین می‌کنند، کوچک و کوچک‌تر می‌شود و شکی نیست که دایره روزهای آموزشی دانش‌آموزان به این واسطه تنگ و تنگ‌تر می‌شود.

از مدت‌ها پیش  قرار بود که آموزش و پرورش زير و رويش تکاني بخورد! سرانجام توپش ترکيد و صدايش هم صدای همه را درآورد، برخی تشويق کردند و برخی هم ساکت ماندند اما در هر صورت پنجشنبه ها تعطيل شد.اما شاید اجرای کلاس های فوق برنامه و کارهای اضافه در مدارس شیرینی تعطیلی مدارس را به تلخی کشاند.

با روندی که آموزش و پرورش طی می کند ،بالاخص در سال 94 که آلودگی هوا بهانه خوبی برای تعطیلی دانش آموزان بود،احتمالا کمبود زمان از معضلات به حساب بیاید. مدارس براي جبران ساعات كلاس‌ها، مجبورند كه هر روز دست‌کم يك ساعت ديرتر كلاس‌ها را تعطيل كنند كه اين موضع هم برای دانش آموزان و هم برای معلمين خسته كننده است.

نکته بسيار است، ولی بايد گفت که با وجود مشکلات فراوان، طرح تعطيلي پنجشنبه‌ها اجرا شد، ولی در اين ميان، اين دانش‌آموزان و والدين آنها هستند که بر اثر تصميمات بدون پشتوانه مطالعاتي متضرر می‌شوند و شايد سال آينده اين طرح به دست فراموشی سپرده شود.

هفته آخر مدرسه تعطیل نیست،ما خودمان تعطیل می کنیم

وقتی با یکی از دانش آموزان مدارس شهر تهران صحبت کردیم گفت:ما از دیروز با همه ی معلمان و ناظمان مدرسه مان خداحافظی کردیم و پیشاپیش عید را هم تبریک گفتیم . 

مدارس تعطیل نیست اما ما خودمان مدارس ار تعطیل می کنیم 

این دانش آموز می گوید :بسیاری از معلمان ما حتی به ما می گفتند که مطلب درسی را تا جایی که باید انجام میشد ،درس داده ایم و دیگر نیازی به آمدن در هفته ی آخر نیست.

پسرم برای رفتن به مدرسه انگیزه ای ندارد

آقای محمدی یکی از اولیا دانش آموزان تهرانی می گوید: مدرسه برای فرزندم ا تکالیف نوروزی را در نظر گرفته است و این شرایط باعث می‌شود که در طول تعطیلات عید نوروز تمامی خانواده با کمک یکدیگر وظیفه کمک به حل تکالیف نوروزی فرزندم را داشته باشند!

حتی گاهی اوقات پسرم با خیل عظیمی از تکالیف رو به رو می شود که این باعث می شود انگیزه ی فرزندم بای رفتن به مدرسه کم شود زیرا هیچ جاذبه ای برای رفتن پسرم به مدرسه وجود ندارد.

از این ها که بگذریم حال و هوای عید این روز ها گریبان گیر دانش آموزان شده است ،خیلی ها تدارکات نوروزی خودشان را از خیلی قبل تر در نظر گرفتند.به قول خودشان زودتر از موعد با هم خداحافظی کردند و سال نو را به هم تبریک گفتند.

این در حالی است که مدیر کل آموزش و پرورش شهر تهران اعلام کرده است که تمام مدارس در روز شنبه ۲۲ اسفند که بین دو روز تعطیل قرار گرفته، دایر بوده و هیچ برنامه‌ای برای تعطیلی مدارس نداریم همچین تمامی مدارس تا 26 اسفند دایر است.

عیدی از نوع برجام!

خیلی از دانش آموزان اعتقاد دارند که امسال مسئولین باید به خاطر فرجام نیک برجام به دانش آموزان عیدی بدهند !آن هم از نوع تعطیلی پیش از موعد!اما از قرار معلوم آموزش و پرورشی ها تاکید دارند که اگر از آسمان سنگ هم ببارد باید تا زمان تعیین شده دانش آموزان به مدرسه بیایند .

اما به راستی چرا نظام آموزشی نباید به گونه ای باشد که انقدر دانش آموزان را جذب کند تا فکر تعطیلی پیش موعد به سرشان نزند؟

گزارش از بهاره درویشی

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید