تغییر دولت نباید مسیر راهبردهای علمی را عوض کند/ اقتصاد دانش‌بنیان کشور را از اتکا به درآمدهای نفتی جدا می‌کند

0

معاون ریس جمهور گفت: با تغییر دولت نباید مسیر راهبردی علمی کشور دچار تغییر و نوسانات بشود.

به گزارش خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین گروه علمی پزشكی ؛ اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری عصر امروز در مراسم افتتاح نهمین جشنواره فناوری های نانو در سالن نمایشگاه بین المللی تهران با اشاره به پیش بینی بزرگ کشور در تولید علم گفت: دانشمندان و نخبگان ایرانی نقش بسزایی در تولید علم داشته‌اند ولی متاسفانه در یک دوره خاص از تاریخ کشورمان در ایجاد علم و نوآوری از دیگر کشور ها عقب ماندند.

وی ادامه داد: تولید علم و فناوری و تبدیل آن به یکدیگر با تاکید مقام معظم رهبری  به یک مسئله قالب و گفتمان تبدیل شده و ایشان با حساسیت زیادی دولت را تشویق کرده تا در این حوزه های علمی ورود پیدا کنند.

جهانگیری تصریح کرد: آثار ورود کشور در بخش های مختلف فناوری آشکار گشته و من امیدوارم که ایران در تولید علم شتاب بیشتری بگیرد.

وی ادامه داد: دانشمندان و نخبگان باید از تولیدات علمی حفاظت کرده و اجازه ندهند این گفتمان کمرنگ شود.

جهانگیری اظهار داشت: متاسفانه اقتصاد کشور به شدت تحت تاثیر منابع طبیعی م نفتی بوده و به همین خاطر در سالهای اخیر آسیب پذیر بوده است.

وی متذکر شد: قبل از تحر‌یمهای نفتی هیچکس فکرش رانمی‌کرد که کشورهای صنعتی صاحبان میدانهای نفتی را تهدید کرده و از ما نفت خریداری نکنند که متاسفانه این اتفاق در سالهای اخیر برای کشورمان افتاد.

جهانگیری ادامه داد: چالش اقتصاد متکی بر درآمدهای نفتی بسیار زیاد بوده و باید این اتکا را کاهش داده تا اقتصاد دچار بیماری نشود.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه کشورهای محدود ی درآمدهای نفتی را در یک صندوق پس انداز کردند افزود: وقتی ما به جای تکیه بر نفت باید بر اقتصاد دیگری اتکا داشته باشیم باید مکان و ظرفیت ان را ایجاد کنیم تا کشور دچار بحران نشود.

وی اذعان کرد: اقتصاد ایران جز 20 اقتصاد دنیا بوده که سنتی اداره می‌شود که تولید ناخالص حدود 1300 میلیارد دلار است.

جهانگیری تصریح کرد: دانش بهترین مسئله برای اتکای اقتصاد کشور به جای درآمدهای نفتی بوده زیرا به هیچ عنوان این ذخیره الهی تمام نمیشود.

وی اضافه کرد: تعداد دانشگاههای کشور در یک حرکت رو به رشد بوده وتعداد دانشمندان ایرانی علاقه‌مند بکار افزایش می‌یابد. کشور سیاست و نقشه راهی برای طی کردن مسیر رشد از جمله فناوری دارد و تغییر دولتها نباید بر این مسیر هیچ ‌آسیبی وارد کند.

وی ادامه داد: دانش بنیان کردن اقتصاد  کشور یک امر جدی بوده که با حمایت رهبری در حال شکل گیری است .

جهانگیری ادامه داد:اقتصاد مقاومتی بر 5 اصل مردمی، عدالت، درون زا و برون‌گرا بوده که دانش بنیان کردن اقتصاد به عنوان رکن 5 نقش بسزایی در کشور دارد به طوری که مسئله دانش بنیان کشور را از اتکا  به نفت به اقتصاد دانش بنیان تغییر می‌دهد.

وی ادامه داد: سیستمهای تدوین شده خوبی در زمینه دانش بنیان کردن اقتصاد با شکل گیری مقاومت علمی و شرکتها در بخش خصوصی فعالیتهای خوبی را انجام داده‌اند.

ادامه داد: صنایع نانو،‌ تکنولوژی های‌پکد، هوا فضا، نفوذ صنعت در صنایع کشاورزی سبب افزایش اقتصاد دانش بنیان شده و ما در اجرای نقشه راه باید به این مقوله کمک کنیم.

وی تصریح کرد: دانش و فناوری نانو باید از صنعت حمایت کنند زیرا  در زمانی کسی فکرش را نمی‌کرد کشور در این زمینه و دانش بنیان موفق شود.

جهانگیری ادامه داد: در 10 سال پیش 10 مقاله در زمینه فناوری نا‌نو بوده و لی امروزه روزی 20 مقاله به چاپ می‌رسد.

وی با بیان اینکه 30 هزار نیرو در زمینه نانو فناوری تربیت شده افزود: در تدوین سند 10 ساله تامین نیروی انسانی، زیر‌ساختها و تولید محصول توفیقات زیادی داشتیم و همین مساله باعث شده بازار 10 هزار میلیارد دلاری در کشور ایجاد شود.

وی گفت: در افق چشم انداز  1404 ما باید از بازار حوزه فناوری در کشور و دنیا حراست کرده و بازار های جدید را کشف و معرفی کنیم و نباید محصولاتی را که در شرایط سخت و تحریم تولید کرده به راحتی از دست بدهیم.

نیروی انسانی بهترین سرمایه کشور

در ادامه مراسم ستاری گفت: ما باید در کشور یک زیست بوم فرهنگی علمی تعریف کنیم که بچه‌هایمان به عنوان نیروی انسانی و سرمایه کشور در این زیست بوم به فعالیت پرداخته و تولیدات علمی را افزایش دهند.

وی بیان کرد: نهادهای مالی در جهت شرکتهای دانش بنیان  تغییر جهت داده و ما به شدت پیگیر طرح زیست بوم علمی هستیم.

ستاری گفت: دانشگاههای کشور باید بدانند دانشجو‌یانشان سرمایه‌های کشور محسوب شده و از آنها استفاده کافی و کامل را ببرند.

وی با بیان اینکه چه مقدار سرمایه کنونی داریم افزود: فکر و دانش بر عکس مواد اولیه چون نفت و گاز مهم بوده و این سیستم در حوزه‌ ‌نانو  فعالیتهای خوبی را با ایجاد یک سیستم نرم افزاری انجام داده است.

ستاری ادامه داد: کشور به صورت سخت افزاری امروزه اداره نمی‌شود و امروزه 152پژوهشکده، پژوهسر‌ای دانشجویی و دانش آموزی در حوزه فناوری  درحال فعالیت بوده و کشور ما رتبه 6 تولید مقاله در دنیا را  دارد.

وی عنوان کرد: ما نیروی انسانی خوبی در حوزه نانو داشته و بخش خصوصی سرمایه گذاری مطلوبی انجام داده بطوریکه 160 شرکت در کشور فعالیت داشته و سالانه 110 میلیارد تومان فروش دارد.

وی ادامه داد: گروههای صنعتی بزرگی وارد صنعت نانو شده و المپیاد‌های  نانو  در مقاطع مختلف دانش آموزی  و دانشجویی باید افزایش تولید علم در این حوزه انجام شود.

ستاری بیان کرد: ما نانو را در پژوهش سرای دانش آموزی و ابتدایی وارد کرده و نگران خروج نخبگان نیستیم.

وی ادامه داد: ما هم اکنون در کشور یک شبکه آزمایشگاهی مرکزی و تحقیقاتی داشته و شرکتهای دانش بنیان و بچه های  بنیاد ملی نخبگان از این شبکه در جهت تحقیق و پژوهش تخفیفات خوبی می‌گیرند.

ستاری متذکر شد: ما نوع نگرش در حوزه پژوهش در کشور را تغییر داده و همین امر سبب شد که سرمایه‌گذاری خوبی صورت بگیرد و بخش خصوصی در پژوهش و تحقیق ایجاد استارآپها‌ی دانشجویی سرمایه‌گذاریهای خوبی را انجام داده است.

وی ادامه داد: فروش بعضی از استار‌آپها در سال نسبت به گذشته 2 برابر شده و من امیدوارم این روند ادامه پیدا کند.

ستاری تصریح کرد: کشورمان از نظر علمی جایگاه در دنیا پیدا کرده و مراکز پژوهشی، پژوهشکده ها و پژوهش‌سراها و دانشکده ها از دانشجویان مستعد و پذیرای و آنها را تربیت می‌کنند.

وی گفت: نمایشگاه امسال نوآوریهای خاص خودش را داشته و شرکتهای جدیدی در آن وارد شده است.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید