تقابل سنت و مدرنیته در خانواده های امروزی

0

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، دکتر حسین آقاجانی جامعه شناس و استاد دانشگاه در خصوص نقش خانواده و اهمیتی که در جامعه دارد گفت: خانواده که در آن گروهی از افراد به واسطه ارتباطات خویشاوندی با یکدیگر پیوند برقرار می کنند متشکل از مرد، زن، فرزندان و مابقی اقوام هستند که به تدریج در مسیر تغییر گام نهاده و ساختارش از گستردگی به سمت خانواده هسته ای حرکت می کند.
این جامعه شناس و عضو هئیت علمی دانشگاه در ادامه بیان کرد: با توجه به اینکه خانواده از حالت گسترده به سمت هسته ای پیش رفته است اما هنوز همبستگی در میان خانواده های ایرانی به چشم می خورد در حالیکه تعریف خانواده در کشورهای غربی کاملاً متفاوت است و ساختارش با ساختار خانواده های ایرانی فرق دارد. نکته غیرقابل انکار در این خصوص شهری شدن زندگی است. هر اندازه جامعه، شهری تر شود و رو به سوی کلانشهری برود از لحاظ گستردگی محدودتر می شود.

دکتر آقاجانی افزود: در گذشته خانواده یک واحد تولید اقتصادی بود اما امروزه علاوه بر مسائل اقتصادی، مسائل اجتماعی، فرهنگی و آموزشی را نیز دنبال می کند. در حالیکه مشروعیت تنها در اختیار پدر خانواده بود اما امروزه پدر، مادر و حتی همه اعضای خانواده نیز از حقوق اجتماعی برخوردار هستند.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: با توجه به زندگی مدرن امروز، زنان در خانواده به همسران خود متکی نیستند و به نوعی مشارکت همگانی در میان اعضای خانواده وجود دارد. همچنین مشاهده می شود گروه زیادی از زنان در تلاش هستند و فعالیت های اجتماعی گسترده ای دارند و همین موضوع باعث می شود میزان همبستگی در خانواده توسعه و رشد داشته باشد. چون جامعه مدرنی که امروز در آن قرار داریم متکی به بازار است و نیازهای افراد در این جامعه روز به روز افزایش پیدا می کند.

دکتر آقاجانی در ادامه افزود: در حقیقت می توان گفت هر اندازه تنگناها بیشتر شود همبستگی هم در میان خانواده های امروزی افزایش پیدا می کند اما واقعیت این است که از سوی دیگر گرفتاری ها و مشغله های امروزی موجب شده بخشی از کارکردهای تربیتی گذشته کودکان به مراکزی چون مهدهای کودک سپرده شود.

/انتهای پیام/
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

منبع: آستان

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید