تقدیر شایسته سازندگان بازی Dying Light از هوادار نوجوانشان

0

تقدیر شایسته سازندگان بازی Dying Light از هوادار نوجوانشان

گاه مطالب مربوط به بازی های کامپیوتری تنها به خبر انتشار بازی های جدید یا دوباره سازی عناوین قدیمی محدود می شود. این که فلان کارت گرافیک چه عملکرد مهمی را در امر اجرای فلان بازی کامپیوتری داشته یا این که بازی بهمان چه میزان از فروش را در بازار رقابتی تجربه کرده و در این بین موفق به شکستن چه رکورد های تازه ای شده است. اگر چه بسیاری از این اخبار ممکن است در نگاه نخست جذاب و مخاطب پسند به نظر برسند (و البته جزئی انکار ناپذیر از بخش وجودی دنیای بازی های کامپیوتری را شکل می دهند) اما کسانی که عمر خود را پای تجربه کردن بازی های کامپیوتری ریز و درشت گذرانده اند به خوبی می دانند که دنیای بازی های کامپیوتری بسیار فراتر از این حرف ها و خبر های دهان پر کن است. بسیار فراتر از اعداد و ارقامی که پای میزان فروش بازی های روز بازار نوشته می شود و کل کل های کودکانه ای که فن بوی های لوس و بچه ننه برای نشان دادن بهتر بودن برند کارت گرافیک X نسبت به برند Y یا کنسول بازی آلفا نسبت به بتا با یکدیگر انجام می دهند. در این مطلب قصد داریم از روح واقعی بازی های کامپیوتری سخن بگوییم. از جادوی حیرت آوری که در دل این بازی ها نهفته است و به موجب آن مردمان پراکنده در اقصی نقاط جهان می توانند با یکدیگر پیوند یافته و به هم نزدیک تر شوند تا به این ترتیب درد هایشان تسکین یابد و دیگر احساس تنهایی نکنند.

قضیه از آن جایی شروع شد که در ماه فوریه سال جاری، یک نوجوان 17ساله به نام دیوید اکات در کانال شخصی خود در شبکه ی یوتیوب، خبر از مبتلا شدنش به نوعی سرطان نادر را داد. نوعی بیماری خاص و کشنده که افراد بهره مند شده از اعضای بدن پیوندی به نسبت 1 به 50 امکان ابتلا به آن را دارند. دیوید حدود دو سال و نیم پیش یک پیوند موفقیت آمیز کبد را پشت سر گذاشته بود اما تلخی مبتلا شدنش به سرطان کبد، شیرینی آن پیوند را برایش تلخ کرد. اگر چه میل به زندگی در این نوجوان دوست دار بازی های کامپیوتری بسیار بالا بود اما متاسفانه او به علت پاسخ ندادن بدنش به فرآیند شیمی درمانی، در ماه مارس امسال زندگی را بدرود گفت. کانال شخصی دیوید در شبکه ی آنلاین یوتیوب Bad Wolf Gaming نام داشت و او هر از گاه ویدیو های متنوعی را از تجربیات خود از بازی های کامپیوتری مختلف در این کانال شخصی آپلود می کرد. یکی از آخرین ویدیو هایی که دیوید پیش از با خبر شدن از ابتلای خود به بیماری سرطان در کانال شخصی اش قرار داد، فرآیند آنباکس کردن بازی Dying Light بود. کاری که او با شور و هیجان فراوانی آن را به انجام رسانده و عشق و علاقه ی خود به این بازی را به ناب ترین شکل ممکن بازتاب داده بود. در واقع میزان علاقه ی دیوید به بازی Dying Light به حدی بود که او در آخرین ویدیویی که بر روی کانال شخصی خود قرار داد نیز (علیرغم ناراحتی فراوان از بیماری سختی که با آن دست به گریبان بود) با شور و اشتیاق خاصی از بازی Dying Light و تجربه ی جالب خود از این اثر صحبت کرده بود.    

 David-Dying-Light

یکی از سرگرمی های مهم دیوید پیش از بدرود گفتن زندگی سر و کله زدن با بازی Dying Light و لذت بردن از انجام آن بود

 

پس از مرگ دیوید، تعدادی از دوستان برادر کوچک تر او یعنی هاوارد (که پس از مرگ دیوید یگانه فرزند خانواده محسوب می شود) لینک ویدیوی آنباکس کردن بازی Dying Light توسط دیوید و همچنین آخرین صحبت های او در مورد این بازی را برای سازندگان بازی Dying Light یعنی اعضای استودیو تک لند (Techland) فرستادند؛ همراه با متنی کوتاه به این مضمون که ما دوست داشتیم این ویدیو ها که توسط یکی از دوستانمان که دیگر بین ما نیست تهیه شده اند را تماشا کنید. در این میان مدیر روابط عمومی و انجمن های استودیو تک لند یعنی مایکل ناپورا با دیدن ویدئو های مذکور بسیار تحت تاثیر قرار گرفت و مراتب امر را به سران این استودیو اطلاع داد. در پی این امر اعضای استودیو تک لند تصمیم گرفتند که به نحوی شایسته از هوادار نوجوان خود تقدیر کنند و یاد او را گرامی بدارند. اما آن ها نمی خواستند که فرآیند مذکور بدون اطلاع خانواده ی اکات انجام شود. از همین رو مایکل ناپورا از طریق دوستان برادر دیوید یعنی هاوارد با خانواده ی او تماس گرفت و پس از صحبت با مادر دیوید یعنی جنت، آن ها تصمیم گرفتند که برای زنده نگاه داشتن یاد دیوید، یک نقاشی دیواری بزرگ را به یاد او در بازی Dying Light بگنجانند. به همین منظور به توصیه ی مایکل ناپورا یکی از طراحان شرکت تک لند به نام جولیتا آرنت مامور شد تا تعدادی نقاشی دیواری بر مبنای طرح چهره ی دیوید را طراحی کند و پس از نشان دادن آن ها به جنت اکات (مادر دیوید) در نهایت او یکی از آن ها را انتخاب کرد. به این ترتیب اعضای شرکت تک لند در قالب پچ تکمیلی خود که در ماه می برای بازی Dying Light ارائه شد، این نقاشی دیواری را در این بازی گنجاندند تا به موجب آن یاد و خاطره ی دیوید که یکی از هواداران سر سخت این بازی محسوب می شد را برای همیشه در بازی Dying Light جاودانه سازند.

 Bad-Wolf-Gaming

طرح یاد بود دیوید در بازی Dying Light. در این طرح علاوه بر چهره ی دیوید نام گیمری او یعنی Bad Wolf نیز به همراه عبارت “جنگجوی واقعی” به چشم می خورد. جنت، مادر دیوید پس از گنجانده شدن این طرح در بازی Dying Light گفت که او و خانواده اش حالا دلیل قابل توجهی برای لبخند زدن و مواجهه ی بهتر با شرایط سختی که در آن به سر می برند را خواهند داشت. او همچنین به همراه تنها پسرش هاوارد چندی پیش به لهستان مسافرت کرد و دیداری با اعضای استودیو تک لند داشت

 

حال که صحبت از بازی Dying Light به میان آمد، بد نیست در همین جا به جزییات جدید منتشر شده از بسته ی الحاقی آتی این بازی که با نام Dying Light: The Following شناخته می شود نیز اشاره هایی داشته باشیم. به تازگی اعضای استودیو تک لند اعلام کرده اند که این بسته ی الحاقی که محتوای موجود در آن چیزی از یک بازی کامل کم ندارد با قیمتی جدید (که میزان آن بالاتر از قبل رفته است) در اختیار علاقه مندان این اثر قرار خواهد گرفت. بر طبق این اعلام قیمت جدید بازی Dying Light: The Following چیزی معادل 19.99 دلار خواهد بود و این اثر در نیمه ی ابتدایی سال 2016 میلادی در اختیار علاقمندان نسخه ی اصلی این بازی یعنی دارندگان سه پلتفرم کامپیوتر های شخصی، اکس باکس وان و پلی استیشن 4 قرار خواهد گرفت. در داستان این بسته ی الحاقی یا همان Dying Light: The Following شما همچنان کنترل شخصیت نخست بازی اصلی یعنی کایل کرین را بر عهده خواهید داشت. اما در این میان مهم ترین تفاوت این نسخه با بازی اصلی در این است که برای نخستین بار کایل قادر به خارج شدن از محدوده ی قرنطینه شده یا همان شهر هرن خواهد بود و به این ترتیب می تواند ماجرا جویی های جدیدی را تجربه کند. مسلماً نقطه عطف این ماجرا جویی های جدید اضافه شدن اتومبیل های بوگی مانند به بازی Dying Light: The Following است که می تواند تجربه ی گیمر های علاقمند به نسخه ی اصلی بازی را از این بسته ی الحاقی ارتقا بخشد. بنا بر توصیف اعضای استودیو تک لند، اتومبیل های شما جدید ترین و مهم ترین سلاح شما در طول بازی Dying Light: The Following محسوب می شوند. دلیل اصلی این امر هم آن است که شما قادر خواهید بود تمام توانایی های اتومبیل های مذکور را بنا به دلخواه خود و البته با پشت سر گذاشتن مراحل موجود و پیش روی در این بازی، افزایش دهید. به این ترتیب که شما می توانید ملحقات، اسلحه ها و حتی رنگ اتومبیل خود را در طول بازی تغییر دهید و در این میان توانایی رانندگی نیز به درخت مهارت های شما افزوده شده است که با افزایش یافتن تراز خود می توانید این مهارت های مربوط به این بخش را هم افزایش دهید.        

    Dying-Light

علاوه بر موارد مذکور نقشه ی بازی Dying Light: The Following نیز یکی از نکات قابل توجه مربوط به آن محسوب می شود. بر اساس تصریح سازندگان این بازی، وسعت نقشه ی بسته ی الحاقی Dying Light: The Following چیزی برابر با وسعت نقشه ی نسخه ی اصلی این بازی خواهد بود که این امر به طور حتم یکی از نکات مثبت این بسته ی الحاقی محسوب می شود. سوای این امر داستان بازی Dying Light: The Following نیز قرار است بسیار مفصل تر از یک بسته ی الحاقی جزیی باشد و به نظر می رسد که کایل کرین در جریان بخش داستانی این بازی قادر به کشف حقایق جدیدی پیرامون بحران زامبی محور شهر هرن و کشف راز و رمز های تازه ای در مورد آن خواهد بود. ضمن این که فرآیند پیش روی داستان این بازی قرار است بر اساس ماموریت های جدید و مراحلی کاملاً متفاوت نسبت به نسخه ی اصلی این بازی رقم بخورد که قطعاً تجربه ای کاملاً متفاوت برای تجربه کنندگان بازی اصلی محسوب خواهد شد. به هر حال با توجه به ویژگی های گسترده ی موجود در ساختار بازی Dying Light: The Following به نظر می رسد که افزایش یافتن قیمت این اثر چندان هم غیر منطقی یا غیر منصفانه نباشد و می توان گفت که محتویات گنجانده شده در دل این اثر ارزش قیمتی که باید برای بهره بردن از آن ها پرداخت شود را خواهد داشت. تنها جای این افسوس باقی می ماند که یکی از سر سخت ترین هواداران بازی Dying Light یعنی دیوید اکات دیگر قادر به تجربه کردن این بسته ی الحاقی جدید و لذت بردن از محتوای آن نیست.    

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید