تقلب یکی دیگر از موتورهای دیزلی فولکس‌واگن

0

گیگر :

یک ماه از رسوایی بزرگ فولکس‌واگن در زمینه تقلب در تست‌های آلایندگی می‌گذرد و این موضوع همچنان در حال گسترش است. طبق جدیدترین ادعای سازمان حفاظت از محیط‌زیست آمریکا، یکی از موتورهای دیزلی ۳ لیتری این شرکت که در مدل‌های مختلفی از محصولات فولکس‌واگن، آئودی و پورشه به کار گرفته شده نیز در این تست تقلب کرده است. سازمان حافظت از محیط‌زیست آمریکا روز ۱۱ آبان پرونده‌ای مبنی بر نقض قانون هوای پاک توسط موتور مذکور ارائه کرد. طبق ادعای این سازمان، این موتور ماده آلاینده اکسید نیتروژن را تا ۹ برابر بیشتر از حد مجاز این سازمان تولید می‌کند. این موتور نیز همانند موتور ۲ لیتری فولکس‌واگن که در رسوایی اول مطرح شد، یک دستگاه خنثی‌کننده دارد که به منظور رعایت قانون آلایندگی‌ها طراحی شده و تنها به هنگام شناسایی تست آلایندگی رسمی از سوی اتومبیل کار می‌کند. مدل‌هایی که از این موتور استفاده کرده‌اند، عبارت‌اند از مدل ۲۰۱۴ توآرگ، مدل ۲۰۱۵ پورشه کاین و مدل ۲۰۱۶ آئودی اِی ۶، ای ۷، ای ۸، ای ۸ ال و کیو 5.

این موتور در تعداد نسبتاً محدودی از اتومبیل‌هایی که در آمریکا فروخته شده‌اند، یعنی حدود ۱۰ هزار اتومبیل به اضافه تعداد نامشخصی از مدل‌های ۲۰۱۶، وجود دارد؛ اما مطمئناً در سراسر اروپا که تعداد بیشتری از اتومبیل‌های مجهز به موتورهای دیزلی فروخته شده، گسترش یافته است. مدیر جدید فولکس‌واگن، ماتیاس مولر، اخیراً اظهار داشته رفع نقص موتورهای ۲ لیتری در ماه ژانویه سال ۲۰۱۶ آغاز می‌شود؛ اما هنوز مشخص نیست این شرکت بتواند در این بازه زمانی مشکل موتورهای ۳ لیتری را نیز رفع کند یا خیر. همچنین ممکن است موتورهای دیگری نیز تقلب کرده باشند.

سازمان حفاظت از محیط‌زیست آمریکا در اعلامیه خود اشاره کرد نقض قانونی که امروز آشکار شده، توسط یک سری بازرسی‌های سخت‌تر در مورد آلایندگی مشخص شده که پس از رسوایی نخست فولکس‌واگن در جریان بوده است. اگر شرکت‌های خودروسازی دیگری چنین تقلب‌هایی کرده باشند، این رسوایی نشانه آن است که این خودروسازان نیز نمی‌توانند تا ابد مخفی بمانند.

cover

پاسخ دهید