تلاش‌های” آمریکا و عربستان و قطر” در سوریه به درهای بسته خورد

0

خبرگزاری میزان – مدیر مرکز مطالعات دمشق با اشاره به مذاکرات وین در مورد سوریه و نیز دستاوردهای موفقیت آمیز ارتش سوریه در نقاط مختلف این کشور، تاکید کرد: تلاش‌های آمریکا، عربستان، ترکیه و قطر ناکام ماند و تروریسم نیز رسوا شد.

تلاش‌هایبه گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، “بسام ابوعبدالله” مدیر مرکز مطالعات دمشق با ابراز خوشبینی نسبت به مذاکرات وین در مورد سوریه یادآورشد که تلاش های آمریکا، عربستان، ترکیه و قطر ناکام ماند و تروریسم نیز رسوا شد.
 
تروریسم خوب و بد ندارد
 
وی تاکید کرد: نمی توان گفت که یک تروریسم بد است و یکی دیگر خوب از همین رو باید با استفاده از تمام امکانات به مبارزه با آن برخاست.
 
ابوعبدالله در بخش دیگری از این مصاحبه تصریخ کرد: راه حل سیاسی بحران سوریه به دست سوری ها است و در خصوص طرح هر موضوعی مشکلی وجود ندارد به این شرط که مخالفت ها ملی باشد نه مرتبط با دستورهای خارجی.
 
حل و فصل سیاسی سوریه به همه پرسی گذاشته می شود
 
وی در مورد دیدگاه ملت سوریه در مورد مذاکرات جاری در وین توضیح داد: در نهایت موضوع به دست ملت سوریه خواهد بود و هر گونه حل و فصل سیاسی به همه پرسی مردمی گذاشته خواهد شد و تصمیم در این خصوص اول و اخر در اختیار ملت سوریه است و امکان اینکه کسی را جایگزین آنان کرد، وجود ندارد.
 
این کارشناس سوری ادامه داد: به عقیده من سایر طرف ها گزینه پنهانی دارند مبنی بر اینکه « می توان با برگزاری انتخابات معادله را تغییر داد اما امید داشتن به این گزینه از نظر من ناکام می ماند».
 
وی در بخش دیگری از این مصاحبه در ارزیابی اظهارات جان کری وزیر خارجه آمریکا مبنی بر اینکه تصمیم گیری در مورد سوریه باید در اختیار ملت سوریه باشد، گفت: این موضوع مربوط به عقده ای است که همواره در مورد آن مانور می دانند و به عبارت دیگر مربوط به بشار اسد می شود.
 
ابوعبدالله توضیح داد: من معتقدم تا زمانی که تصمیم گیری در اختیار ملت سوریه باشد باید آنان را راحت گذاشت تا انتخاب کنند چه کسی بر کشور حکومت کرده و رهبری آن را به دست بگیرد و این چیزی است که ما از آغاز بحران سوریه به آن اشاره داشتیم و اکنون آنان نیز به آن متقاعد شده اند.
 
مواضع ضد و نقیض غرب در مورد دموکراسی
 
وی افزود: مشکل این است که آنان از دموکراسی سخن گفته و به دنبال تحمیل نقشه خود بر ملت سوریه هستند.
 
ابوعبدالله سپس در مورد درخواست وزیر خارجه روسیه از اردن برای تهیه فهرستی از تمام گروههای تروریستی یادآور شد که اردن محور دیگر به شمار می آید و روسیه و اردن با هم همکاری دارند و هر دو کشور به خطر گسترش تروریسم واقف هستند و روشن است که اکنون معادلات به سمت دیگری در حرکت است.
 
وی ادامه داد: اکنون چیزی که شاهدیم پیشروی ارتش و مقاومت و متحدان آن در حومه جنوبی حلب و مناطق  زیادی از سوریه است به اضافه اینکه گروههای تروریستی در حال فرار از میدان نبرد هستند.
 
این کارشناس سوری اظهار داشت: نمی توان به استفاده از تروریسم ادامه داد و با ادعای اینکه آنان مخالفان مسلح هستند بر آن سرپوش گذشت زیرا مخالفت باید سیاسی و ملی بوده و به مسائل ملت و منطقه پایبند باشد نه مسائل آمریکا و آل سعود وآل ثانی.
 
انتهای پیام/

خبرگزاری میزان:
انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید
محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید