تلاش آمانو برای ادامه ریاست بر نهاد هسته ای سازمان ملل

0

به گزارش  گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان به نقل از ایرنا؛ به نقل از خبرگزاری رویترز از وین، یوکیا آمانو دیپلمات 69 ساله ژاپنی تاکید کرده که فعالیت این نهاد نظارتی هسته ای سازمان ملل متحد فنی است. 

آمانو در سال 2009 برای نخستین بار با حمایت کشورهای غربی مانند آمریکا که با البرادعی بر سر چگونگی برخورد با برنامه هسته ای برخی کشورها اختلاف نظر داشت، به عنوان دبیر کل این سازمان انتخاب شد. 

جایزه صلح نوبل سال 2005 به البرادعی و آژانس بین المللی انرژی اتمی، اختصاص یافت.

آمانو در یک کنفرانس خبری در جریان برگزاری نشست فصلی 35 عضو شورای حکام آژانس، بدون مشخص کردن کشور ویژه ای، گفت که شماری از کشورها مرا به ادامه خدمت به عنوان دبیر کل پس از سال 2017، ترغیب کرده اند.

دومین دوره چهار ساله ریاست وی بر این نهاد هسته ای سازمان ملل متحد در نوامبر سال آتی (2017)، پایان می گیرد.

پیش بینی می شود که رافائل گروسی دیپلمات آرژانتینی و رئیس گروه تامین کنندگان هسته ای، رقیب وی در جریان انتخاب دبیر کل تازه آژانس باشد. گروسی هنوز در این باره اظهارنظری نکرده است.

این گروه باشگاهی از کشورهایی است که به منظور جلوگیری از گسترش سلاح های هسته ای، برای محدودکردن صادرات فناوری حساس تلاش می کنند.

دوره دوم دبیر کلی آمانو با توافق هسته ای میان قدرت های جهان و ایران در سال گذشته میلادی (2015) و آزمایش های مکرر هسته ای کره شمالی، هم زمان بود.

پیونگ یانگ از پیش از انتخاب آمانو به این سمت در سال 2009، به بازرسان آژانس اجازه ورود به کره شمالی و بازرسی از تاسیسات هسته ای این کشور را نداده است.

آمانو علت کاندیداتوری خود را برای دور سوم، اجرای توافق هسته ای ایران و فعالیت های هسته ای کره شمالی اشاره کرده که به نظر وی بسیار نگران کننده است و تهدیدی برای امنیت منطقه شمال شرق آسیا و دیگر کشورها به شمار می رود.

وی به خبرنگاران گفت: همه این موارد، روی هم رفته، نشانگر رویارویی آژانس با چالش های بزرگ در سال های آتی است.

آمانو افزود: به منظور مقابله و رویارویی با این چالش ها، پایداری و وحدت از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

به گفته وی، آژانس می تواند نقش اساسی و مهمی در حل و فصل مسالمت آمیز مساله هسته ای کره شمالی داشته باشد.

انتهای پیام /

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید