تماشا کنید: خودرویی با 5000 اسب بخار قدرت، وقتی بوگاتی به زانو در می آید

0

تماشا کنید: خودرویی با 5000 اسب بخار قدرت، وقتی بوگاتی به زانو در می آید

شهر دبی در کشور امارات متحده عربی صاحب شهرت خاصی برای داشتن بسیاری از رکورد ها و “ترین” های جهان است، بلندترین آسمان خراش جهان، بلند ترین هتل جهان، بزرگترین جزایر ساخته دست بشر، گران قیمت ترین خودرو های جهان و بسیاری دیگر از جمله موارد مشهور درباره این شهر است. اخیرا موارد دیگری نیز به شهرت خودرو هایی که در این شهر حضور دارند نیز اضافه شده است. چندی پیش از خودرو های شرکت دبلیو موتورز که در دبی ساخته میشوند مطالبی منتشر شده بود اما اینبار نوبت به آن رسیده تا سلطان واقعی خودرو های قدرتمند از دل این شهر ظهور کند.

بدون شک وقتی نام خودرو های قدرتمند به میان می آید خودرو هایی مانند بوگاتی، کنیخزگ، پورشه، فراری، مکلارن و بسیاری دیگر از این ابر خودرو ها به ذهنمان می آید اما اگر کمی بیشتر به بحث فنی درباره آنها بپردازیم تفاوت هایی در دسته بندی این خودرو ها نمایان می شود. با اینکه اکثر ابر خودرو های نام برده شده هایبرید هستند و در کنار پیشرانه احتراق داخلی خود از پیشرانه های الکتریکی نیز بهره میبرند اما بوگاتی همچنان با صدای غرش پیشرانه ی عظیم خود لرزه بر اندام طرفداران دنیای خودرو و صد البته طرفداران محیط زیست می اندازد. جدید ترین مدل ابر خودرو های بوگاتی با پیشرانه ای 16 سیلندر با حجم 8 لیتر قادر به تولید 1478 اسب بخار قدرت است اما حتی لحظه ای هم به این فکر نکنید که 1478 اسب بخار نهایت قدرتیست که میتوان از پیشرانه ای این چنینی استخراج کرد.

سال 2013 در نمایشگاه خودرو دبی شرکت Devel Sixteen از خودرویی رونمایی کرد که اعداد و ارقام مربوط به سرعت و قدرت آن حتی برای یک ابر خودرو نیز باور نکردنی و خیالی بنظر میرسید. اعدادی که درباره آن صحبت میکنیم چیزی فراتر از خودرو ها و بیشتر شبیه به مشخصات هواپیما ها بود، 5000 اسب بخار قدرت خروجی، سرعت نهایی 560 کیلومتر بر ساعت، شتاب صفر تا صد 1.6 ثانیه ای همه و همه مشخصات بسیار هیجان انگیزی درباره یک خودرو هستند اما این مشخصات برای خودروی شرکت Devel Sixteen تاکنون تنها بر روی کاغذ چشم نوازی میکردند اما در روز های اخیر شرکتی که مسئولیت طراحی و ساخت پیشرانه خودروی مذکور را به عهده دارد با انتشار ویدئویی از تست های این پیشرانه ارقامی رویایی درباره این پیشرانه عظیم را به نمایش گذاشتند.

شرکت Steve Morris Engines در میشیگان ایالات متحده که مشغول ساخت پیشرانه آلومینیومی 16 سیلندر 12.3 لیتری مجهز به چهار توربو شارژر خودروی Devel Sixteen بود با انتشار ویدئویی موفقیت خود در مراحل تست و تولید این پیشرانه به نمایش گذاشت. در این ویدئو که تست داینو (dyno) این پیشرانه در چند حالت نمایش داده میشود میبینیم که این پیشرانه با سوخت 92 اکتان و فشار تقویتی 20 psi قدرتی معادل 3006 اسب بخار و گشتاور 2407 فوت-پوند تولید میکند و زمانی که از سوخت مخصوص مسابقات اتومبیلرانی استفاده میشود و فشار تقویتی به 36 psi افزایش می یابد قدرت خروجی 4515 اسب بخار و گشتاور 3519 فوت-پوند از این پیشرانه استخراج می شود.

البته این پیشرانه برای قدرتی بیشتر از این طراحی شده است و بنا به آنچه در این ویدئو منتشر شده دستگاه داینو قادر به مطابقت با قدرتی بیش از رقم منتشر شده نیست! و قدرت 3006 اسب بخاری که در این تست مشاهده می شود تنها در حالت عادی و برای استفاده روزانه از این پیشرانه قابل دسترسی است. اگر این اعداد و ارقام هنوز شما را بهت زده نکرده است باید بدانید که تمام این قدرت قرار است تنها به چرخ های عقب خودرویDevel Sixteen منتقل شود که حتی تصور این مورد هم میتواند وحشت آور باشد. اگرچه بوگاتی شیرون لقب پر قدرت ترین خودروی تولید انبوه جهان را به خود اختصاص داده اما بدون شک جنگ اسب بخار ها را به Devel Sixteen باخته است.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید