تماشا کنید: نبرد سرعت در کنار دریای خزر

0

تماشا کنید: نبرد سرعت در کنار دریای خزر

روز گذشته هشتمین مرحله از مسابقات جهانی فرمول 1 برگزار شد. این مرحله از مسابقات که به جایزه بزرگ اروپا مشهور است در کشور آذربایجان و شهر باکو انجام گرفت. پیست خیابانی شهر باکو به طول 6 کیلومتر که شامل 20 پیچ است در محوطه ای پیرامون ساختمان پارلمان آذربایجان و در جوار دریای خزر برای اولین بار میزبان مسابقات فرمول 1 بود. این پیست که دارای یک مسیر مستقیمی به طول 1.5 کیلومتر است یکی از سریع ترین پیست های مسابقات می باشد و وجود مسیر های باریک در جای جای آن باعث افزایش هیجان مسابقه شده بود. در ادامه این مطلب اتفاقات مهم مسابقه فرمول 1 جایزه بزرگ اروپا و ویدئوی خلاصه این مسابقه را تماشا خواهیم کرد.

مسیر های خیابانی پیست باکو برای همه رانندگان حاضر در مسابقه تازگی داشت و بنابراین همه آنها از نظر آشنایی با پیچ و خم های آن در یک سطح بودند. روز های تمرین عدم شناخت کافی از پیست باعث تصادف هایی نیز شد که خوشبختانه چندان جدی و خطرناک نبودند و هیچ آسیبی به رانندگان نرسید. لوییس همیلتون از تیم مرسدس بنز موفق شد هر سه تمرین آزاد پیش از زمانگیری مسابقه جایزه بزرگ اروپا را با ثبت بالاترین زمان به پایان برساند و هم تیمی او یعنی نیکو رزبرگ در تمام سه مرحله از تمرین های آزاد با فاصله کمی در رده دوم قرار گرفت.

روز زمانگیری اما داستان برای لوییس همیلتون چندان آسان و دلچسب نبود. همیلتون که در بخش های اول و دوم پیست توانسته بود بهترین زمان را برای خود ثبت کند با دیوار پیچ دهم برخورد کرد و مجبور شد مسابقه را از رده دهم آغاز کند. اما برخلاف همیلتون، رزبرگ با تمرکز بالاتری زمانگیری را پشت سر گذاشت و موفق شد با ثبت زمان 1:42:758 جایگاه اول شروع مسابقه را برای خود بدست آورد. اما شگفتی مسابقه جایزه بزرگ اروپا تیم فورس ایندیا بود که با سرعت بسیار خوبی که از خودروی سرجیو پرز بدست آورده بودند موفق شدند زمان 1:43:515 را ثبت کنند و در جای دوم قرار گیرند اما بدلیل تعویض جعبه دنده خودرو طبق قوانین فرمول 1 مجبور به دریافت 5 رده جریمه بودند که باعث شد مسابقه را از رده هفتم آغاز کنند.

دنیل ریکیاردوی خوش شانس که موفق شده بود سومین زمان برتر زمانگیری را به ثبت برساند به دلیل جریمه پنج رده ای پرز مسابقه را از جایگاه دوم شروع کرد و پشت سر او دو راننده فراری یعنی سباستین فتل و کیمی رایکونن در جایگاه سوم و چهارم مسابقه را آغاز کردند. تیم ویلیامز علیرغم بهره گیری از پیشرانه مرسدس بنز در خودرو هایشان باز هم نتوانست در زمانگیری جایگاهی بهتر از رده های ششم برای فیلیپه ماسا و هشتم برای والتری بوتاس بدست بیاورد. اما راننده بدشناس تیم تورو روسو یعنی دنیل کویات که انگیزه زیادی برای انتقام از تیم سابق خود دارد موفق شد رده ای بالاتر از رقیب خود یعنی مکس ورشتاپن بدست بیاورد و مسابقه را از جایگاه ششم آغاز کرد در حالی که ورشتاپن موفق نشد جایگاهی بهتر از نهم برای آغاز مسابقه کسب کند.

شروع مسابقه با استارت عالی نیکو رزبرگ همراه بود که همین استارت برای او کافی بود تا مسابقه ای بدون دردسر برای قهرمان شدن داشته باشد. اما پشت سر رزبرگ جدال سختی برای جایگاه های دوم به بعد در پیش بود و حتی بعضی راننده ها جدالی برای بقا و ادامه مسابقه در پیش داشتند. در نهایت بدشانس ترین راننده مسابقات امسال یعنی دنیل کویات با فاجعه دیگری روبرو شد و تنها پس از 6 دور به دلیل بروز مشکلات فنی در خودرویش مجبور به ترک مسابقه شد. خودروی دیگر تورو روسو نیز در دور سی و یکم دچار مشکل شد و از ادامه مسابقه باز ماند. در دور سی و نهم خودروی تیم مانور به رانندگی پاسکال ورلاین و در دور 42 مسابقه هم فرناندو آلونسو مجبور به ترک مسابقه شدند. جدول رده بندی نهایی مسابقه و امتیاز های رانندگان در رده بندی قهرمانی در پایان مسابقه جایزه بزرگ اروپا به این صورت که در زیر مشاهده میکنید تغییر کرد.

رتبه

شماره

راننده

ملیت

تیم

زمان نهایی و فاصله رانندگان

امتیاز مسابقه

امتیاز در جدول قهرمانی فصل

1

6

نیکو رزبرگ

آلمان

مرسدس

51 دور در 1 ساعت و 32 دقیقه و 52.366 ثانیه

25

141

2

5

سباستین فتل

آلمان

فراری

+16.6 ثانیه

18

96

3

11

سرجیو پرز

مکزیک

فورس ایندیا-مرسدس

+25.2 ثانیه

15

39

4

7

کیمی رایکونن

فنلاند

فراری

+33.1 ثانیه

12

81

5

44

لوییس همیلتون

انگلیس

مرسدس

+56.3 ثانیه

10

117

6

77

والتری بوتاس

فنلاند

ویلیامز-مرسدس

+60.8 ثانیه

8

52

7

3

دنیل ریکیاردو

استرالیا

ردبول-تگ هرر

+70.6 ثانیه

6

78

8

33

مکس ورشتاپن

هلند

ردبول-تگ هرر

+77.7 ثانیه

4

54

9

27

نیکو هالکنبرگ

آلمان

فورس ایندیا-مرسدس

+85.3 ثانیه

2

20

10

19

فلیپه ماسا

بزریل

ویلیامز-مرسدس

+1 دقیقه و 44.8 ثانیه

1

38

11

22

جنسن باتن

انگلیس

مکلارن-هوندا

+1 دور

0

5

12

12

فلیپه نصر

برزیل

سائوبر-فراری

+1 دور

0

0

13

8

رومن گروژان

فرانسه

هاس-فراری

+1 دور

0

22

14

20

کوین مگنسن

دانمارک

رنو

+1 دور

0

6

15

30

جولین پالمر

انگلیس

رنو

+1 دور

0

0

16

21

اشتبان گوتیرز

مکزیک

هاس-فراری

+1 دور

0

0

17

9

مارکوس اریکسون

سوئد

سائوبر-فراری

+1 دور

0

0

18

88

ریو هریانتو

اندونزی

مانور-مرسدس

+2 دور

0

0

 

مسابقه فرمول 1 در پیست خیابانی شهر باکو انتظار میرفت به مسابقه ای پرهیجان مانند مسابقه خیابانی در شهر موناکو پرهیجان و جذاب باشد اما عدم آشنایی رانندگان با پیست باعث شده بود تا کمی با احتیاط بیشتر به پیچ و خم های این پیست حمله کنند و در نتیجه جذابیت آنچنانی برای مسابقه جایزه بزرگ اروپا به یادگار نماند. ولی اتفاقات و سبقت های زیادی در طول مسابقه انجام گرفت که تماشای آنها خالی از لطف نیست، پس بیایید با هم خلاصه ای از مسابقه فرمول 1 جایزه بزرگ اروپا در پیست خیابانی شهر باکو را تماشا کنیم.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید