تمایل ولیعهد انگلیس برای سفر به ایران

0

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، هفته نامه ساندی تایمز لندن در گزارشی از تلاش‌ها برای آماده کردن شرایط سفر رسمی شاهزاده چارلز، ولیعهد انگلیس به ایران در پاییز امسال خبر داده است.
به گزارش ساندی تایمز، شاهزاده چارلز علاقه زیادی برای انجام این سفر نشان داده و وزارت امور خارجه و دربار انگلیس در حال گفت‌وگو با تهران هستند تا سفری که این هفته نامه از آن به عنوان یک “تحول بزرگ دیپلماتیک” یاد کرده، انجام شود.

ولیعهد انگلیس ۱۲ سال پیش برای بازدید از شهر زلزله‌زده بم به ایران سفر کرد اما آن سفر با وجود دیدار او با مقام‌های ایرانی، دیداری رسمی نبود و گفته شد او به عنوان رئیس صلیب سرخ بریتانیا به ایران رفته است.

سفر احتمالی او به ایران، اولین دیدار رسمی یک عضو خاندان سلطنتی انگلیس از ایران در چهار دهه گذشته خواهد بود. آخرین بار ملکه مادر در سال ۱۹۷۵، چهار سال قبل از انقلاب اسلامی، به ایران سفر کرده بود.

ساندی تایمز به نقل از یک منبع در دربار انگلیس از تمایل شدید چارلز به انجام این سفر خبر داده و گفته که او امیدوار است با استفاده از نقشش به عنوان یک دیپلمات بتواند ایران وانگلیس را به گفت‌وگو و روابط بیشتر ترغیب کند.

این هفته نامه شاهزاده چارلز را یکی علاقه‌مندان جدی تاریخ و فرهنگ ایران معرفی کرده و در عنوان گزارش خود او را “خوره” ایران لقب داده است.

روابط دو کشور که بعد از حمله به سفارت بریتانیا در تهران تقریبا قطع شده بود، بعد از توافق هسته‌ای بهبود یافته و علاوه بر فعال شدن دوباره سفارتخانه‌ها، وزرای امور خارجه دو کشور هم سفرهای رسمی به پایتخت‌های یکدیگر داشته‌اند.

گفته می‌شود که قرار است وزیر تجارت انگلیس هم به زودی همراه با یک هیئت تجاری به ایران سفر کند.

/انتهای پیام/
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

منبع:

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید