تمرکز روی مقالات نباید باعث غفلت از کارهای تحقیقاتی اثرگذار شود

0

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم گفت : تمرکز دانشجویان روی مقالات نباید به اندازه ای باشد که آنها را از کارهای تحقیقاتی اثرگذار که منجر به محصول می شوند غافل کند.

احمدی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در گفت و گو با خبرنگار  حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی  در خصوص تمرکز زیاد روی مقالات گفت: در کل دنیا این مطلب وجود دارد که باید از مقالات استفاده شود و امکان ندارد دانشجوی تحصیلات تکمیلی یا یک دانشجوی قصد انجام یک کار علمی و وی را داشته باشد و نخواهد که از مقالات علمی بین المللی و معتبر دنیا استفاده کند.

وی افزود: با این وجود نباید تمرکز روی مقالات باشد باید سعی به تبدیل آن به یک فناوری و محصول شود و یک کار تحقیقات اثرگذار را داشته باشیم تا در نهایت منجر به ثبت اختراع و دانش فنی شود.

احمدی بیان کرد: اکنون خوشبختانه از لحاظ آیین نامه ارتقا و فضای ایجاد شده در دانشگاه ها در حال ماموریت گرا کردن و کاربردی کردن مجموعه تحقیقاتی این فضاها هستیم و حتی آموزش ها را نیز به سمتی هدایت می کنیم که دانشجویان و محققان ما را توانمند تر از قبل سازند.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم اظهار داشت: در آیین نامه ارتقا به پایان نامه هایی که کاربردی و درراستای رفع نیاز مملکت هستند امتیاز بالاتری داده می شود و حتی در وام هایی که در حال حاضر به دانشجویان دکتری می دهیم بین کسانی که صرفا کارهای تحقیقاتی پایه انجام می دهند با کسانی که تحقیقات کاربردی ارائه می دهند تفکیک قائل شدیم و این افراد امتیاز بالاتری هم دارند.

وی خاطر نشان کرد: درواقع یکی از سیاست های کلان ما این است که برای ثبت اختراع ، پتنت کردن و کارهای تحقیقاتی که منتهی به یک محصول می شوند امتیازات بالاتری را در نظر گرفته ایم.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید