تمرکز زدایی بنیان خلاقیت در نظام آموزش و پرورش

0

وزير آموزش و پرورش از افزایش پوشش تحصیلی دختران در نظام آموزشی و توجه به بحث تمرکززدایی برای افزایش خلاقیت در این عرصه خبر داد.

به گزارش خبرنگار حوزه آموزش و پرورش  گروه علمی پزشكی ؛علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش در مراسم آغازین سی و سومین اجلاس مدیران و روسای آموزش و پرورش کشور در خصوص سیاست‌های مختلف وزارت آموزش و پرورش اظهار داشت: در سال 92 جلساتی جهت شناسایی چالش‌ها و کمبودهای وزارت آموزش و پرورش برگزار شد که کمبود کلاس‌های درس، فضا، منابع و نیروی انسانی از جمله آنها بود و برای آنها برنامه‌ها و سیاست‌های مختلفی جهت هدایت به سمت ارتقای کیفیت آموزشی تدوین شد.

وزیر آموزش و پرورش عنوان کرد:‌ با تغییر در نظام آموزشی جدید با مشکل نیروهای مازاد معلمان متوسطه اول روبرو شدیم که لازم بود در این زمینه برنامه‌های مختلفی در جهت توزیع مناسب به نیروی انسانی در نظر گرفته شود. همچنین هر سال کتاب‌های دو پایه تحصیلی توسط سازمان پژوهش و برنامه ریزی وزارت آموزش و پرورش به منظور تدوین سیاست‌های گوناگون در کتاب‌های آموزشی اعمال شد. 

وی با اشاره به کمبود منابع و بودجه در سال 92 اذعان کرد: در روزهای اول مدیریت بنده کمیته‌های مختلف ستادی جهت شناسایی چالش‌ها برگزار شد که بالغ بر 740 مشکل طبقه بندی و استخراج شد و برای هر یک راهبرد مناسبی دنباله رو هدف ارتقای کیفیت آموزشی و فرهنگی تدوین شد. 

فانی ادامه داد: قریب به 19 میلیون دانش آموز در مدارس 1 تا 6 شیفتی تحصیل می‌کردند که این میزان با افزایش منابع و تجهیزات به 13 میلیون دانش آموز کاهش پیدا کرد. 

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه توسعه عدالت آموزشی از مهمترین سیاست‌های آموزش و پرورش است، گفت: گستردگی آموزش و پرورش و پراکندگی جمعیت دانش آموزان مسئولیت سنگینی را بر دوش مسئولان گذاشته که این موضوع ساماندهی منابع و نیروی انسانی را می‌طلبد. همچنین باید تخصیص اعتبارات نیز بیشتر مورد توجه قرار گیرد چرا که 99 درصد اعتبارات به بخش پرسنلی وزارت آموزش و پرورش تعلق دارد. 

فانی ادامه داد: عدم توازن و نیروهای کم توان در سنوات اخیر برخی مناطق را دچار مشکلات کرده چرا که مناطق محروم همیشه با معلمان با سابقه کمتر از 5 سال و کم تجربه دست و پنجه نرم می‌کند که باید برنامه‌های دیگری برای توازن نیروی انسانی و ثبات آن در نظر گرفت. 

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به سیاست جذب نیرو از بوم تا بوم بیان کرد: پذیرش نیرو از بوم تا بوم از 2 سال پیش در دانشگاه فرهنگیان سیاست گذاری شده که تعادل و توازن نیروهای فرهنگی را در مناطق کمتر توسعه یافته و ارتقای کیفیت برنامه‌های آموزشی تمام استان‌ها را در بر می‌گیرد، همچنین توسعه مشارکت آموزش و پرورش در دستور کار مسئولان قرار دارد. 

وی اذعان کرد:‌ هیچ کودکی به دلیل نبود و یا کمبود امکانات ترک تحصیل نکرده و عدم حضور دانش آموزان در مدارس ریشه در مسائل اقتصادی و فرهنگی خانواده ها دارد که باید نهادهای مختلف جهت کاهش تعداد دانش آموزان ترک تحصیلی همکاری بیشتری داشته باشد.

این خبر در حال تکمیل است.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید