توسعه دانش علوم شناختی از مغز در مدارس متوسطه کل کشور

0

با اجرای برنامه های گسترده‌ای در حوزه ترویج علوم شناختی به مناسبت هفته آگاهی از مغز و با همکاری وزارت آموزش و پرورش در مدارس متوسطه کل کشور ، دانش آموزان با عملکرد مغز انسان آشنا می شوند.

نادر علیرضالو عضو شورای راهبردی کمیته دانش آموزی ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی در گفتگو با خبرنگار   حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشكی  گفت: با توجه به همکاری های شکل گرفته مابین ستاد توسعه علوم شناختی و وزارت آموزش و پرورش درآینده ای نزدیک با تدوین برنامه راهبردی علوم شناختی، شاهد رشد و شکوفایی علوم شناختی در مدارس خواهیم بود.

عضو انجمن علوم اعصاب ایران افزود: از برنامه های گسترش علوم شناختی در مدارس، برگزاری آزمون ها و همایش های دانش مغزی، برگزاری کارگاههای آموزشی، نصب روزنامه های دیواری هفته آگاهی از مغز در مدارس، اعزام سفیران مغز و شناخت به مدارس و… می باشد.

علیرضالو تصریح کرد: در هفته آگاهی از مغز ، ترویج دانش علوم شناختی و نحوه استفاده همه افراد جامعه از قوای ذهنی و عملکرد شناختی با محوریت دانش آموزان متوسطه، از برنامه های اصلی این هفته می باشد. 

   

وی افزود: آموزش و پرورش و مدارس کشور، نقطه تلاقی ترویج علوم شناختی و آگاهی از مغز به مدیران، دبیران، والدین و دانش آموزان هستند، لذا بدنه آموزش و پرورش  از این منظر، قابلیت دسترسی به طیف وسیعی از جامعه را داراست.

   

این متخصص علوم شناختی تاکید کرد: با توجه به مطالعات آینده پژوهی، در چند سال آینده علوم در حوزه های نانوتکنولوژی، بایوتکنولوژی ،IT  و علوم شناختی ادغام می شوند که این منجر به گسترش چشمگیر سطح ادراک و توانایی انسان برای برقراری ارتباط ، بهبود سلامتی وی، تقویت امنیت ملی و اتحاد علم و آموزش خواهند شد.

 

وی افزود: با توجه به اینکه علوم شناختی و فناوری‌های همگرا، اثرات مهمی بر پیشرفت و توسعه آینده بشریت خواهند داشت، لذا  آشنا ساختن دانش آموزان مقاطع متوسطه برای استفاده بهینه از عملکردهای شناختی مغز از یک سو، و همچنین علاقه مند کردن دانش آموزان برای ادامه تحصیل در سطوح دانشگاهی در علوم مختلف شناختی و مغز ، از اهمیت بسزایی برخوردار است.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید