توصیه‌هایی به زوج‌هایی که فعلا نمی‌خواهند بچه‌دار شوند

0

زوج‌هایی که تا مدت زمانی خاص بعد از ازدواج قصد بچه‌دار شدن نداشته باشند، می‌توانند با افزایش آگاهی تصمیمی درست اتخاذ کنند.

به گزارش خبرنگار کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران؛ برخی زوج‌ها به علل پایین بودن سن، عدم ثبات وضعیت مالی و اقتصادی، ابتلا به برخی بیماری‌ها یا برخی مشکلات دیگر ممکن است در ابتدای زندگی تا چند سال قصد بچه‌دار شدن نداشته باشند و زمانی به خود بیایند که امکان پدر و مادر شدن‌شان کم یا بسیار دشوار ‌شود.

گاهی اوقات یکی از طرفین در ازدواج میلی به بچه‌دار شدن ندارد به همین دلیل بهتر است قبل از ازدواج و در صحبت‌های نهایی این موضوع بررسی شود. البته گاهی برخی زوج‌ها با هم به توافق می‌رسند که تا پایان زندگی یا دست کم مدتی طولانی بچه‌دار نشوند که بهتر است نسبت به عواقب این تصمیم خود آگاهی پیدا کنند.

توصیه‌هایی به زوج‌هایی که فعلا نمی‌خواهند بچه‌دار شوند

چرا بعضی‌ها دوست ندارند بچه‌دار شوند؟

گاهی اوقات برخی زوج‌ها به علت عدم رضایت از زندگی مشترک و شریک زندگی‌شان میل به بچه‌دار شدن را از دست می‌دهند که بهتر است در چنین شرایطی با کمک یکدیگر، خانواده و مراجعه به مشاور این مشکل را ریشه کن کنند.

علاوه بر این، برخی مشکلات و اختلالات روحی نیز می‌تواند میل به پدر و مادر شدن را به شدت کاهش دهد؛ به عنوان مثال، بیماری افسردگی، اختلالات روحی و جسمی شدید و همچنین خاطرات تلخ دوران کودکی و آزارهای جسمی در آن زمان نیز به این مشکل دامن می‌زند. در چنین شرایطی مشورت با یک مشاور می‌تواند بهترین گزینه باشد.

در این بین، برخی از افراد نیز به علت عدم پایبندی و وفاداری به زندگی مشترک و شریک زندگی، بچه‌دار شدن را مانند سرعت‌گیری بر سر خوش‌گذارنی‌ها و وابستگی‌های خود به زندگی قلمداد می‌کنند و از آن سر باز می‌زنند؛ بهتر است در مورد این افراد با افزایش آگاهی و صحبت با مشاوران تصمیمی جدی اتخاذ کرد.

مراقب بالا رفتن سنتان باشید!

توجه به این نکته بسیار مهم است در صورت بالا بودن سن زوج‌ها، به خصوص زنان بهتر است بعد از ازدواج هرچه سریع‌تر بچه‌دار شوند تا بازه سنی که در آن دارای قابلیت باروری هستند را از دست نداده یا در صورت باردار شدن، کودک آن‌ها دچار مشکلات یا اختلالات نباشد. 

بارداری در سنین بالای 35 سال ممکن است نیازمند مراقبت‌ها و بررسی‌های بیشتری باشد به گونه‌ای که برخی غربالگری‌ها برای زنان بالاتر از 35 سال در هفته 10 تا 20 بارداری تجویز می‌شود تا اختلالات ژنتیکی همچون بیماری تای ساکس، فیبروز و برخی از اختلالات کروموزومی همچون سندروم داون، تریزومی 18 و اسپینا بیفیدا بررسی شود.

از بچه دار شدن نترسید!

برخی زوج‌ها به علت ترس و نگرانی از افزایش مسئولیت‌ها و وظایف بعد از پدر و مادر شدن، بچه دار شدن خود را به تعویق می‌اندازند یا نسبت به آن دو دل می‌شوند. گاهی فشارهای زندگی و شاغل بودن زوج‌ها به خصوص زنان امکان بچه دار شدن و نگهداری‌های بعد از آن را دچار مشکل می‌کند.

برای رفع این مشکل بهتر است با همسر و نزدیکانتان صحبت کنید؛ فراموش نکنید قرار نیست تمام وظایف نگهداری از کودک بر عهده یکی از زوج‌ها باشد بلکه با تقسیم مسئولیت و برنامه‌ریزی دقیق به همراه کمک گرفتن از نزدیکان و خانواده در کنار کاهش زمان کار یا ترک موقت آن می‌توان از حجم این مشکل کاست.

توصیه‌هایی به زوج‌هایی که فعلا نمی‌خواهند بچه‌دار شوند

حواستان به سرد شدن روابطتان باشد

برخی زوج‌ها بعد از گذشت مدتی پس از ازدواجشان از هم دور شده یا درگیر مسائل شخصی، اجتماعی، کاری و اقتصادی شده و ممکن است مدت زمان کوتاه‌تری را کنار هم سپری کنند. به همین دلیل ممکن است در ابتدای زندگی بچه‌دار شدن را فقط به تعویق بیندازید اما با گذشت زمان و افزایش مسئولیت‌ها و مشغله‌ها به طور کلی فکر پدر و مادر شدن را از ذهن بیرون کرده و لذت آن را برای همیشه از خود بگیرید.

فراموش نکنید تولد نوزاد نوعی تمدید عهد میان زوج‌ها و به نوعی ثمره ازدواجشان است و می‌تواند قوی‌ترین و مهم‌تری عاملی باشد که دو فرد و دنیاهایشان را به هم نزدیک و اهداف، آروزها و تلاش‌هایشان را با هم مرتبط می‌کند. علاوه بر این، وجود موجودی کوچک و شیرین می‌تواند روابط را مستحکم‌تر و شما را شادتر از قبل کند و هر روز با رشد و بزرگ شدن خود بر شادی‌ها، انگیزه‌ها و تلاش‌هایتان بیفزاید.

همیشه تا این حد پرانرژی نیستید!

ممکن است در ابتدای ازدواج به علت پایین بودن سنتان بچه دار شدن را به تاخیر بیندازید اما فراموش نکنید ممکن است است با گذشت چند سال، انرژی و سلامتی روحی و جسمی سابق خود را نداشته باشید. پدر و مادر شدن کاری تمام وقت است و نیاز به انرژی، انگیزه، سلامتی و رفتاری سنجیده دارد.

گاهی اوقات پس از گذشت سال‌ها زوج‌ها اقدام به بارداری می‌کنند و همان زمان متوجه می‌شوند که مبتلا به مشکلات باروری و بارداری هستند و مدت زمانی را باید صرف درمان کنند و آن زمان ترجیح می‌دهند که زودتر اقدام به بارداری می‌کردند و دچار این مشکلات نمی‌شدند.

در نهایت همواره به یاد داشته باشید بچه‌دار شدن مسئله‌ای جدی و مهم در زندگی است و زوج‌ها باید برای آن برنامه‌ریزی کرده و علاوه بر داشتن انگیزه و توانایی، به بلوغ فکری، جسمی و رفتاری رسیده باشند. چشم و هم چشمی، حسادت، افزایش نفوذ، افزایش وفاداری یکی از زوجین، کاهش امکان خیانت، بازگرداندن زندگی از دست رفته و کاهش فشار خانواده‌ها یا یکی از زوجین نمی‌تواند دلایل محکم و قابل قبولی برای بچه‌دار شدن باشد.

منبع: Medical News Today

Medical Daily

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید