تولید۱۰میلیون دوز واکسن جدید تب برفکی در واکسن سازی رازی

0

رییس موسسه سرم سازی رازی با اشاره به تولید داخلی 10 میلیون دوز واکسن 6 پی دی 50 تب برفکی از عدم مقاومت واکسن های وارداتی نسبت به ویروس جدید این بیماری وحشی خبر داد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی ؛ حمید کهرام رییس موسسه واکسن و سرم سازی رازی در نشست خبری که هم اکنون در آستانه هفته دولت در محل این موسسه در حال برگزاری است با اشاره به شیوع بیماری تب برفکی و بی تاثیری واکسن های وارداتی نسبت به نوع جدید این آفت دامی گفت: میزان مقاومت واکسن های  وارداتی تب برفکی نسبت به سویه های جدید یا  همان ویروس های جهش یافته بسیار کم و ضعیف است درحالی که این واردات از سوی  سازمان دامپزشکی ادامه دارد ، موضوعی نگران کننده که موجب گسترش این تب وحشی می شود.

کهرام گفت: در سال ۹۴ کیفیت واکسن های تب برفکی تولید شده دوبرابر شده است و از ۳PD50به ۶PD50افزایش یافته است و در عوض میزان تولید ما کم شده و از۱۸تا ۲۰ملیون دز به ۱۰ملیون دز کاهش یافته است.

وی ادامه داد:هنگامی که‌تولیدات ما ۱۸ملیون دز بود ۲ملیون دز واکسن به کشور وارد می شد و لی با کاهش میزان تولید به ۱۰ملیون دز نیاز به وارادات بیش از ۱۲ملیون دز واکسن تب برفکی دارد که موفق به آن نشد.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید