تولید آخرین دستگاه ویدئوی جهان پس از 40 سال!

0

تولید آخرین دستگاه ویدئوی جهان پس از 40 سال!

یکی از لذت هایی که اینک به نوستالژی بچه های دهه 60 مبدل شده است،دستگاه های ویدئو و تماشای فیلم هایی خاطره انگیز است.ابر قهرمان های ما در لباس آرنولد،راکی،فرانکی،جکی جان و…ظاهر می شدند.اهمیتی نمی دادیم که نام واقعی بازیگران چیست؛تنها آنها را به نام های خاطره انگیز مانند فرانکی صدا می زدیم!

 

یکی از برترین ملزومات هر خانه،یک دستگاه ویدئو بود که آن روزها عموما در برندهای آیوا،ناسیونال،سونی،سانیو،جی وی سی و بعد ها نیز پاناسونیک،ال جی و سامسونگ.پاک کردن هد که همواره با خطر شکستن گپ همراه بود.ترک گیر های آنالوگ زیر ویدئو های آیوا و اعصاب خوردی هایی که در تمیز کردن هدها وجود داشت،از یاد ما نخواهد رفت.پایان نوستالژی های ما خیلی زود از راه رسید.عرضه نسل جدید ذخیره سازها،به نام Compact Disc یا همان CD و کمی بعد نیز DVD،به سرعت نوارهای VHS و ویدئوهای خاطره انگیز را به فراموشی سپرد.بسیاری از تولید کنندگان در همان سالهای اولیه،تولید دستگاه های ویدئو (VCR) را متوقف کردند.

تولید نوارهای VHS نیز روز به روز کمتر شد.دستگاه های ویدئو دارای قطعات بسیار،مکانیزم پیچیده و آسیب پذیر،حساسیت بالای هد،عدم توانایی تبدیل قطعات به دیجیتال و…بودند.در نتیجه با ورود یک تکنولوژی جایگزین،آنها به سرعت از گردونه روزگار حذف شدند. دهه ۱۹۷۰ دورانی بود که ضبط ویدئویی، اصلی‌ترین هم‌بخش‌گر در صنعت تلویزیون شده‌بود. مانند هر نوآوری در زمینه فناوری، تعداد زیادی از شرکت های کوچک و بزرگ، شروع به ایجاد و توسعه استانداردی برای ضبط تلویزیونی کردند که بتواند بخش گسترده‌ای از جهان پذیرای آن باشند. در قله این نوآوری‌ها، در صنعت ویدئو خانگی، جنگی برای توسعه استاندارد نوار ویدئویی ایجاد شد. در این زمینه دو فرم وی‌اچ‌اس و بتامکس بیشتر در معرض دید رسانه‌ها و عموم مردم قرار گرفتند که در نهایت در این جنگ قالب ویدئویی وی‌اچ‌اس به پیروزی رسید و تا پایان دوران نوار ویدئویی خانگی در این زمینه فرمانروایی کرد.

با ورود تکنولوژی‌های نو و معرفی و پذیرش جهانی فرم پخش ویدئویی دی‌وی‌دی در سال ۲۰۰۰، پایه های فرمانروایی وی‌اچ‌اس در زمینه ویدئو خانگی شروع به فروریزی کرد تا در نهایت در سال ۲۰۰۶ استودیوهای فیلم‌سازی آمریکایی، عرضه فیلم‌های تازه خود را با قالب وی‌اچ‌اس متوقف کردند. در تاریخ ۳۱ دسامبر ۲۰۰۸، بزرگ‌ترین پخش‌کننده وی‌اچ‌اس های از پیش ضبط شده آمریکا یعنی شرکت پخش صدا و تصویر، آخرین محموله نوارهای ویدئویی وی‌اچ‌اس را به بندر پالم در ایالت فلوریدا آمریکا ارسال کرد.

آخرین ویدئوی جهان!

یک کمپانی ژاپنی به نام FUNAI که تا کنون به تولید دستگاه های VCR می پرداخت،اعلام کرد که آخرین دستگاه ویدئوی جهان را در پایان ماه جاری تولید کرده در نهایت این خط تولید نیز بسته خواهد شد.برخی از محصولات این برند ژاپنی تخت عنوان سانیو روانه بازار شده است.تمامی کمپانی های تولید کننده ویدئو،به تولید این محصول پایان داده اند.سرانجام پس از 40 سال،آخرین دستگاه ویدئو نیز وارد بازار می گردد.این کمپانی در سال گذتشه 750 هزار دستگاه ویدئو و تجهزات وابسته به آن را تولید کرده است.FUNAI در اوج تولید خود 15 میلیون دستگاه را در عرض یک سال به تولید رسانده است.با این حال پیشبینی می گردد که تولید نوارهای VHS همچنان ادامه یابد (در تعداد محدود).به عنوان مثال سونی تولید و پشتیبانی از پخش کننده های Betamax را در سال 2002 متوقف کرد و این در حالی است که تولید نوارهای آن تا سال 2015 ادامه یافت.

 

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید