تولید خودرو ارزان قیمت در ایران خودرو!

0

در همه جای دنیا و بر اساس قانون عرضه و تقاضا تولید کنندگان سعی می‌کنند برای هر خواسته‌ای پاسخی داشته باشند، در صنعت خودرو هم طبیعی است که مجموعه خودروسازان در سراسر جهان در پاسخ به هر خواسته‌ای نمونه های قابل ارائه را معرفی و نیازهای مشتریان را برآورده سازند. در ایران هم این موضوع همیشه به عنوان یکی از دغدغه‌های مصرف‌کننده ایرانی مطرح بوده است. fiat 500 4 door

اما سوی دیگر این ماجرا خودرو سازان هستند که این دغدغه را به صورت نه چندان جدی در گفته های خویش مطرح می‌کنند. داستان پژو ۲۰۶ و لوگان۹۰ را به خاطر بیاورید. این دو خودرو قرار بود به عنوان اتومبیل‌های ارزانقیمت در اختیار قشر متوسط و پایین جامعه قرار گیرد. اتفاقی که هیچگاه رخ نداد و خودرو بسیار ساده L90 که در ممالک اروپای شرقی یک خودرو سطح پایین محسوب می شود در جامعه ما برای قشر کم درآمد جامعه دست نیافتنی شده است.

یکی از دلایل این موضوع به اقصاد کشورمان بر میگردد که از ساختار مستحکمی بر خوردار نیست و به شدت به درآمدهای نفتی و مولفه‌های برون مرزی وابسته است. موضوعی که مقام معظم رهبری بارها بر آن تاکید داشته و اقتصاد مقاومتی را راهکار برون رفت از وضع کنونی معرفی کردند.

همین اواخر وقتی شرکت پژو یک شبه از ایران خارج شد، ایران‌خودرو در تولید خودرو پژو ۲۰۶ که خودرویی ساده و قدیمی محسوب میشود دچار مشکلات عدیده شد. همان ۲۰۶ که در نطقهای مسئولین ایران‌خودرو بارها به داخلی سازی آن افتخار میشد. اما در آن برهه حساس مشخص شد که منظور آقایان از داخلی سازی چه بوده است. 

به هر حال هم اکنون نیز زمزمههای تولید خودرو ارزان قیمت در ایران خودرو این بار با همکاری فیات به گوش میرسد. در عین حال مسئولین محترم بزرگترین خودروساز خاورمیانه تولید پژو و سمند را با قیمتی زیر ۳۰ میلیون تومان غیر ممکن می‌دانند. حال معلوم نیست چگونه یک فیات با قیمتی کمتر از ۳۰ میلیون تومان در کشورمان تولید خواهد شد.2014 Fiat 500L Lounge

نمونه‌ای از خودروهای ارزان‌قیمت فیات مدل ۵۰۰ است که حدود ۷ هزار یورو قیمت دارد، یعنی چیزی در حدود ۲۹ میلیون تومان. اما به عقیده نگارنده، اگر این خودرو در کشورمان تولید شود قیمتی کمتر از ۴۰ میلیون تومان نخواهد داشت. 

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید