تولید “یدوفولیک” ایرانی برای مادران باردار

0

رییس پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از تولید داروی “یدوفولیک” ایرانی خبر داد و گفت: این دارو برای تامین ید مورد نیاز در سه ماهه اول بارداری تولید شده که همزمان با روز جهانی تیروئید در بازار عرضه می شود.

فریدون عزیزی، رییس پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفت و گو با خبرنگار خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی ؛  در آستانه روز جهانی تیروئید در خصوص ساخت دارویی جدید برای کنترل اختلالات تیروئیدی گفت: امروزه ثابت شده نیاز مادر باردار به ید 2 برابر سایر افراد است به همین دلیل زنان در دوران بارداری باید به مقدار کافی ید دریافت کنند.

وی افزود: ایران اولین کشور در خاورمیانه است که توانست با تولید، توزیع و مصرف نمک ید دار کم کاری تیروئید را در کشور مهار کند البته ید موجود در این نمک ها برای مادران باردار و زنان شیرده کافی نیست و آنها به میزان بیشتری از ید نیاز دارند.

رییس انجمن متخصصین غدد درون ریز و متابولیسم ایران، یادآور شد: به همین دلیل پزشکان در سه ماهه دوم و سوم بارداری به زنان مکمل های حاوی ید و قرص های مولتی ویتامین تجویز می کنند که البته این مکمل ها در سه ماهه اول بارداری قابل مصرف نیست.

وی با تاکید بر اهمیت دریافت ید کافی در سه ماهه اول بارداری، عنوان کرد: پزشکان و داروسازان ایرانی موفق به تولید دارویی به نام “یدوفولیک” شدند که قابل استفاده برای زنان باردار در سه ماهه اول بارداری و شیردهی است.

عزیزی خاطرنشان کرد: این دارو در تعداد کمی از کشورهای خارجی موجود است اما پزشکان ایرانی در سه شرکت دانش بنیان موفق به ساخت نمونه ایرانی این دارو شدند که هیچ تفاوتی با مشابه خارجی خود ندارد.

رییس پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، یادآور شد: این دارو همزمان با روز جهانی تیروئید در بازار عرضه می شود که تهیه آن به لحاظ دسترسی و قیمت برای ایرانیان بسیار مقرون به صرفه است.    

    

 انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید