تکذیب وجود شپش در خوابگاه یکی از دانشگاه‌های برتر تهران/ شهریه دانشگاه‌های غیردولتی افزایش پیدا می کند

0

حوزه وزارت علوم در هفته‌ای که گذشت با اخبار متعددی از جمله تکذیب وجود شپش در خوابگاه دانشگاه برتر تهران و افزایش شهریه دانشگاه‌های غیردولتی در سال تحصیلی آینده روبه رو بوده است.

به گزارش خبرنگار  حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی ، وزارت علوم در این هفته با اخبار متعددی از جمله تکذیب وجود شپش در خوابگاه دانشگاه برتر تهرانی، پیدا شدن حشره در غذای دانشجویی، افزایش شهریه دانشگاه‌های غیردولتی در سال تحصیلی آینده، جزئیاتی از مراسم اعتکاف دانشجویی، حمایت ویژه صندوق رفاه از زنان دانشجوی نابارور، اعتبار میلیاردی برای پرداخت وام ویژه دکتری در سال 95، راه اندازی سامانه استعلام اینترنتی مدارك فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد و .. روبه رو بوده است.

افزایش 15 درصدی شهریه دانشگاه‌های غیردولتی در سال تحصیلی آینده

علی آهون منش رییس اتحادیه دانشگاه‌های غیردولتی و غیرانتفاعی با اشاره به میزان افزایش شهریه در سال 96-95 اظهار داشت: شهریه دانشگاه های غیر انتفاعی توسط هیات امنای دانشگاه و تحت نظر وزارت علوم تعیین و به تصویب می رسد. برای دانشجویان جدید الورود شهریه ثابت و متغیر به میزان 15 درصد افزایش پیدا می کند.

 

آهون منش با بیان اینکه شهریه ثابت دانشجویان ترم های گذشته در سال جدید تغییری نمی کند، گفت: میزان شهریه های متغیر دانشجویان ورودی های ترم های گذشته هم به میزان 15 درصد افزایش دارد.

وجود شپش در خوابگاه علم و صنعت تکذیب شد

محمدباقر دکامی مدیر روابط عمومی علم و صنعت  در خصوص وجود شپش در خوابگاه‌‌های دخترانه این دانشگاه، اظهار داشت: این خبر در حال حاضر شایعه‌ای بیش نیست و مربوط به پاییز 94 است که شپشی در یک اتاق خوابگاه وجود داشته است که توسط یک دانشجوی خارجی به خوابگاه آورده شده بود. دانشگاه پس از فهمیدن موضوع بلوک موردنظر را تعطیل و 10 روز تعطیلی برای خوابگاه در نظر گرفته است تا سم‌زدایی و پاکسازی در خوابگاه انجام پذیرد.

وی یادآور شد: در خوابگاه‌ها به دلیل وجود شیشه‌های مات و پرده‌های ضخیم به علت مشرف بودن به ساختمان‌های مجاور نور کافی وجود ندارد و همان طور که می دانید نور خورشید تا حدودی میکروب‌ها را می کشد در صورتی که خوابگاه به دلیل شرایط خاص خود از نور محروم است.

وجود حشره در غذای دانشجویی امری طبیعی است

احمد رضا معتمدی رئیس دانشگاه صنعتی امیر کبیر در خصوص انتشار خبری مبنی بر وجود حشره در غذای این دانشگاه گفت: روزانه شش، هفت هزار غذا در این دانشگاه طبخ می شود، اگر موردی بوده شاید موقع سرو غذا صورت گرفته باشد.

معتمدی در خصوص کیفیت پایین غذاها و نارضایتی دانشجویان از این وضع اظهار کرد: شکی نیست که کیفیت غذاها پایین باشد چون غذای دانشگاه، مانند غذای بیرون نیست، اعتبارات ما در حدی نیست که غذای با کیفیت به دانشجویان عرضه کنیم.

حضور 45 هزار دانشجو در مراسم اعتکاف سال 95

حجت الاسلام حسین افتخاریان دبیر ستاد اعتکاف دانشگاهیان کشور گفت: 45 هزار دانشجو در مساجد دانشگاه های سراسر کشور در این مراسم نورانی شرکت می کنند که به دلیل کمبود گنجایش یک سری از دانشجویان در مساجد شهر اعتکاف می کنند. بخشی از بودجه این مراسم از طریق بودجه فرهنگی دانشگاه ها و قسمتی دیگر را خود معتکفین پرداخت می کنند.

شرکت 15 درصد دانشجویان دانشگاه‌های غیردولتی در مراسم اعتکاف

علی آهون منش رئیس اتحادیه دانشگاه های غیردولتی و غیر انتفاعی با بیان اینکه مراسم اعتکاف امسال با همکاری دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری و با حضور 15 درصد از دانشجویان این دانشگاه برگزار می شود، اظهار داشت: به ازای هر فرد شرکت کننده در اعتکاف مبلغ 35000 تومان از محل بودجه فرهنگی دانشگاه و بودجه اختصاص یافته بوسیله دفتر نهاد نمایندگی رهبری در تهران و استان های کشور هزینه های این اجتماع معنوی را تقبل می کنند.

برگزاری مراسم اعتکاف دانشگاه امیر کبیر با حضور 700 دانشجو

عباس هاشمی مسئول برگزاری اعتکاف دانشگاه امیرکبیر گفت : به دلیل استقبال دانشجویان از این مراسم، ثبت نام در 2 مرحله تمدید شد. امسال حدود 2 هزار نفر در این مراسم ثبت نام کردند که به دلیل کمبود مکان تنها می توانیم پذیرای 700 نفر از معتکفان باشیم.

افزایش دوره‌های فرصت مطالعاتی دانشجویان دکتری در سال 94

مجتبی صدیقی رییس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم اظهار داشت: سال 94 نسبت به سال 93 با 1 هزار و 348 دانشجوی دکتر داخل که از فرصت‌های مطالعاتی استفاده کردند، رشد 63 درصدی را در این دوره‌ها شاهد بودیم. یک هزار و 110 نفر از این تعداد دانشجویان برای سپری کردن دوره مطالعاتی خود به خارج از کشور رفتند. باز شدن فضا بعد از برجام و رفع برخی از مشکلات (تاحدودی) برای صدور ویزاها، باعث رشد قابل توجه این فرصت در سال 94 شد و بنا داریم در سال جاری (سال95) نیز این سهمیه‌ها را افزایش دهیم.

محل خدمت دانشجوی بورس، دانشگاه محل سهمیه است

مجتبی صدیقی رییس سازمان اموردانشجویان وزارت علوم با بیان اینکه متقاضیان بورس می توانند دانشگاه‌های داخل و خارج را انتخاب کنند، گفت: همان دانشگاه محل سهمیه، مراحل مصاحبه را انجام می دهد و بعد از پذیرش و تائید، کار اخذ پذیرش از دانشگاه خارجی، اخذ وثیقه و کنترل پیشرفت تحصیلی همه زیرنظر دانشگاه محل سهمیه و محل خدمت دانشجو بعد از بازگشت به کشور نیز همان دانشگاه محل سهمیه است.

حمایت ویژه صندوق رفاه از زنان نابارور دانشجو در سال 95

ذوالفقار یزدان‌مهر رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با اشاره به امضای تفاهم‌نامه‌ای با مرکز ناباروری طالقانی به منظور حمایت از زنان دانشجوی نابارور بیان کرد: براساس این تفاهم‌نامه، سقف هزینه‌ای که برای درمان از دانشجوی نابارور دریافت می‌شود، ۳ میلیون تومان است که ۱ و نیم میلیون تومان به صورت وام و ۱ و نیم میلیون تومان توسط دانشجو پرداخت می‌شود. همچنین دانشجویانی که توانمندی لازم را ندارند و از بضاعت مالی برخوردار نیستند، حتی همان یک و نیم میلیون تومان از محل کمک ویژه وزارت علوم پرداخت می‌شود.

وی با بیان اینکه ۳ تا ۵ درصد کل دانشجویان نابارور هستند، خاطرنشان کرد: در سال ۹۴ تعداد قابل توجهی از دانشجویان متقاضی معرفی نامه خود را از صندوق رفاه دریافت کردند؛ در سال ۹۵ نیز دانشجویانی که با این مشکل مواجه هستند؛ مورد حمایت قرار می گیرند.

100 میلیارد تومان وام ویژه دکتری در سال 95 پرداخت می شود

ذوالفقار یزدان‌مهر رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم گفت: امسال در بحث وام ویژه دانشجویان دکتری در حدود ۱۰۰ میلیارد تومان پرداختی داریم؛ یعنی ۳ میلیارد تومان پرداختی سال ۹۳ به ۱۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۵ افزایش پیدا می کند.

مراجعه به کمیته‌های انضباطی در دانشگاه علم و صنعت کاهش می یابد

محمدعلی برخورداری رئیس دانشگاه علم و صنعت در خصوص کمیته معاونت فرهنگی بعنوان اقدامی جدید برای کاهش مراجعه به کمیته‌های انضباطی بیان کرد: برای اینکه تعداد مراجعه دانشجویان به کمیته انضباطی در این دانشگاه کمتر شود، کمیته‌ای در معاونت فرهنگی دانشگاه تشکیل داده‌ایم تا برخی تخلفات دانشجویان؛ مانند کشیدن سیگار و بدحجابی برای مشاوره به این کمیته ارجاع داده شوند. 

بهسازی خوابگاه‌های دانشگاه خوارزمی نیازمند بودجه ۱۲ میلیاردی 

عزیزالله حبیبی معاون دانشجویی دانشگاه خوارزمی اظهار کرد: در یک سال گذشته با انجام فعالیت ها و خدماتی در خصوص تجهیزات و امکانات دانشجویی حرکت های خوبی در این باره انجام شده است، ولی در بخش تعمیر خوابگاه های دانشجویی دانشگاه خوارزمی با توجه به مشکلات زیر ساختی برای رفع این مشکل نیازمند بودجه ۱۲ میلیارد تومانی هستیم.

سامانه استعلام اینترنتی مدارك فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد راه اندازی شد

طه هاشمی معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: سامانه اینترنتی برای استعلام مدارك فارغ التحصیلان این دانشگاه، در جهت افزایش سرعت صدور تائیدیه‌های تحصیلی راه اندازی شده است.

جزئیات پرداخت وام دانشجویی دانشگاه آزاد اعلام شد

فرید ذاکر مدیر کل تسهیلات اعتباری و صندوق رفاه دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی، در خصوص جزئیات دریافت و بازپرداخت وام دانشجویی گفت: متقاضیان دریافت وام دانشجویی جهت دریافت این وام باید با مراجعه به صندوق رفاه واحد دانشگاهی محل تحصیل، درخواست خود را ارائه کنند.

وی با بیان اینکه با تقاضای اکثر دانشجویان مبنی بر دریافت وام دانشجویی موافقت می شود، تاکید کرد : به دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی برابر با 50 درصد شهریه و به دانشجویان مقاطع کاردانی و کارشناسی، در حدود 60 درصد از مبلغ شهریه وام تعلق می گیرد.

آغاز ثبت نام نقل و انتقال دانشگاه آزاد اسلامی از خردادماه

طاها هاشمی معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی گفت : متقاضیان نقل و انتقال و همچنین متقاضیان مهمانی دانشگاه آزاد از خرداد ماه می توانند درخواست خود را در سامانه این دانشگاه ثبت نمایند. در ترم جاری نیز با درخواست نقل و انتقال و یا مهمانی اکثریت متقاضیان موافقت شده است.

رفاه کارت دانشجویی طرحی نوین از صندوق رفاه

ذوالفقار یزدان مهر رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم درخصوص طرح رفاه کارت دانشجویان گفت: سیستم یکپارچه کارت هوشمند دانشجویان درحال تهیه است و پس از تصویب برای اجرا در سال تحصیلی آینده، ابلاغ می شود. این طرح که تحت عنوان سیستم کارت هوشمند یکپارچه دانشجویی برای دانشجویان تعریف شده است و باید اقدامات نهایی بر روی این سیستم انجام شود؛ طی این طرح کلیه خدمات دانشجویی به صورت یکپارچه ارائه می شود.

اعلام نتایج نقل و انتقال دانشجویی در مرداد 95

ابوالحسن ریاضی معاون دانشجویان داخل سازمان امور دانشجویان با بیان اینکه در سال 94، تنها با 35 درصد تقاضای میهمانی و انتقال دانشجویان موافقت شده، از مهلت ثبت نام، صرفا برای میهمانی دانشجویان تا پایان اردیبهشت ماه و همچنین اعلام نتایج این ثبت درخواست‌ها در مرداد 95 خبر داد.

تخصیص بودجه 3 میلیاردی دانشگاه آزاد به بن کتاب

طاها هاشمی معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: امسال هم مثل سال های گذشته، در جلسه هیات رئیسه مصوب شد تا با در نظر گرفتن بودجه 3 میلیارد تومانی، بن کتاب به دانشجویان این دانشگاه تعلق بگیرد. بیش از یک میلیون و 621 هزار و 812 هزار نفر برای دریافت بن کتاب ثبت نام کرده اند.

ابلاغ آیین‌نامه جدید انتقال دانشجویان به دانشگاه های داخلی

مجتبی صدیقی رئیس سازمان امور دانشجویان با اشاره به بازنگری دستورالعمل انتقال دانشجویان ایرانی خارج کشور به دانشگاه‌های داخلی، گفت: امیدواریم در سال 95 آمار انتقال دانشجویان ایرانی خارج از کشور به دانشگاه‌های داخل بیشتر شود. آیین نامه انتقال این دانشجویان به دانشگاه‌های داخل بازنگری شده و تغییراتی داشته است که نیمه اول امسال و پیش از آغاز سال تحصیلی 96-95 ابلاغ می‌شود.

افزایش جذب دانشجوی خارجی در دانشگاه علم و صنعت در راستای اقتصاد مقاومتی

محسن کلانتر معاون آموزشی دانشگاه علم و صنعت گفت: فعال بودن در زمینه جذب دانشجوی خارجی به اقتصاد دانشگاه و در نهایت جذب بیشتر دانشجوی خارجی به ارتقا اقتصاد کشور کمک می کند.

وی در خصوص مهمترین اقدامات دانشگاه علم و صنعت در زمینه اقتصاد مقاومتی بیان کرد: یکی از مهمترین اقدامات ما در سال جدید این است که ایده ها و پروژه های تحصیلات تکمیلی را در راستای اقتصاد مقاومتی سوق دهیم، در پروژه دکتری این امر شدنی است اما چون این پروژه ها مستلزم زمان طولانی است شاید از نتیجه آن خیلی زود نتوانیم بهره برداری کنیم.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید