جامعه پزشکی در کار گروهی ضعیف عمل می‌کند

0

رییس نظام پزشکی شهرضا گفت: با توجه به هجمه‌های علیه پزشکان، جامعه پزشکی باید اتحاد بیشتری در دفاع از حقوق خود داشته باشند و تک‌رو عمل نکنند.

دکتر امین روشنی رییس نظام پزشکی شهرضا در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی ؛ با اشاره به این که سازمان نظام پزشکی ظرفیت های بالایی داشته اما طی چند سال اخیر به علت سیاست‌های موجود از ظرفیت‌های خود به طور کامل استفاده نکرده است؛ گفت: یکی از وظایف اصلی سازمان نظام پزشکی به عنوان خانه صنفی پزشکان، دفاع از حق و حقوق آنان است که در این زمینه به صورت سیستماتیک عمل کرده است.

وی با بیان اینکه نظام پزشکی یک سازمان نیمه دولتی است که بودجه مستقل ندارد؛ افزود: حق عضویتی که از اعضاء گرفته می شود پاسخگوی هزینه ها نیست و سلب اختیار تعرفه گذاری از این سازمان سبب شده است که قدرت اجرایی چندانی در حل مسائل صنفی پزشکان نداشته باشد و همیشه دست به عصا راه برود.

وی با اشاره به این که نظام پزشکی در دفاع از حق و حقوق پزشکان بد عمل نکرده است؛ تصریح کرد: این عملکرد در حد ایده‌آل نبوده و باید خیلی بهتر از این باشد اما باید این مسئله را هم در نظرگرفت که جامعه پزشکی و خود انجمن های علمی تخصصی نیز باید همبستگی و اتحاد بیشتری در دفاع از حقوق پزشکان داشته باشند و به صورت تک‌رو عمل نکنند.

به گفته رییس نظام پزشکی شهرضا هجمه‌هایی که طی چند سال اخیر علیه جامعه پزشکی وجود داشته باعث خدشه‌دار شدن رابطه و اعتماد بین بیمار و پزشک شده است.

امینی ناکارآمد بودن بیمه ها و دو تعرفه‌ای بودن خدمات را مشکل اصلی نظام سلامت عنوان کرد و گفت: عملکرد ضعیف بیمه ها و همچنین تعرفه های متعلق به دو بخش خصوصی و دولتی موجب شده هم پزشکان و هم مردم رضایت کاملی از سیستم بهداشت و درمان نداشته باشند چرا که مردم تصور می کنند بیش از حق خود پرداخت می‌کنند و پزشکان هم بر این باورند حق و حقوق خود را کامل و به موقع دریافت نمی‌کنند.

وی یادآور شد: تا زمانی که 70 درصد هزینه ها از جیب مردم پرداخت شود و اختلاف دستمزد نیز در بین جامعه پزشکی بالا باشد، این نارضایتی ها ادامه خواهد داشت و نظام پزشکی نمی‌تواند کار چندانی در این زمینه انجام دهد.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید