جانمایی نسخه خطی قرآن کریم دوران صفویه در کردستان

0

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان به نقل از ایرنا؛ آیین جانمایی از این قرآن تاریخی و نفیس روز چهارشنبه و با حضور جمعی از مسئولان و اهالی روستای کاشتر از توابع شهرستان کامیاران برگزار شد.

مردم روستا کاشتر با برگزاری آیینی با شکوه تا چند کیلومتری این روستا به استقبال این نسخه خطی و ارزشمند قرآن کریم آمده بودند و از حضور دوباره آن یادگار گرانبها در روستایشان ابراز شادمانی کردند. 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان در حاشیه آیین جانمایی از این نسخه خطی گفت: نسخه خطی قرآن کاشتر از نظر زیبایی رسم و خط و شیوه نگارش نفیس ترین قرآن تاریخی استان کردستان است.

سید محسن علوی افزود: براساس تحقیقات انجام شده در استان کردستان 11 نسخه قرآن تاریخی شناسایی شده است که قرآن کاشتر پنجمین نسخه مرمت و جانمایی شده آن ها است.

وی با اشاره به اینکه هزینه مرمت و جانمایی این قرآن از سوی فرماندار شهرستان کامیاران تقبل شده است اضافه کرد: برای مرمت و ساخت ویترین شیشه ای این قرآن 280 میلیون ریال هزینه شده است.

علوی با بیان اینکه مردم روستا این قرآن را با نام قرآن شیخ محمود خطاب می کنند گفت: ریشه این باور نشات گرفته از این است که این قرآن نوشته شیخ محمود است در صورتی که براساس تحقیقات میراث فرهنگی کردستان این اثر دارای قدمتی 3500 تا 400 ساله است که خیلی بیشتر از زمان حیات شیخ محمود قدیمی تر است.

وی این قرآن را متعلق به دوره صفویه دانست و اظهار کرد: این نسخه در ابعاد 35 در 24 سانتیمتر و ضخامت 5.5 سانتیمتر قرار دارد و با قطعه رحلی و خط نستعلیق به رشته تحریر در آمده است.

علوی اظهار کرد: جلد چرمی این نسخه در سالهای قبل بر اثر عوامل محیطی به طور کامل تخریب شده و دارای 734 صفحه است. 

به گفته او کار مرمت قرآن تاریخی کاشتر از سال 93 آغاز و تا امروز مانند ماموریت و وظیفه ای بزرگ برای میراث فرهنگی استان ادامه داشته است.

وی افزود: تلاش میراث فرهنگی استان بر این است که وجود این قرآن و مرقد حضرت عکاشه به عنوان جاذبه های گردشگری دینی در این روستا مورد بازدید گردشگران قرار گیرد.

علوی اظهار کرد: اهالی و امام جماعت مساجد برخی از روستاهای استان که قرآن های قدیمی در مسجد روستایشان قرار دارند، تمایل زیادی برای مرمت این قرآن ها ندارند، در صورتی که این نسخ خطی مرمت نشود به مرور زمان و بر اثر عوامل محیطی تخریب می شوند.

 روستای کاشتر در 45 کیلومتری شمال غرب شهرستان کامیاران واقع شده و مزار شیوخ خاندان مردوخ و مرقد حضرت عکاشه (از صحابه پیامبر اکرم(ص) نیز در این روستا قرار دارد. 

چهار نسخه خطی و قدیمی دیگر قرآن کریم در روستاهای نجنه، شوی و هفتاش شهرستان بانه و سلین سروآباد مرمت شده است.

نسخه خطی روستای نگل مشهور به قرآن نگل یکی از قدیمی ترین نسخه خطی قرآن در کشور است قرآن بزرگی که با خط کوفی بر پوست آهو نوشته شده و مردم این روستا باور دارند که قرآن نگل یکی از چهار قرآنی است که در صدر اسلام به رشته تحریر در آمده و به چهار نقطه جهان ارسال شده است.

کامیاران در 65 کیلومتری جنوب سنندج واقع شده است.

انتهای پیام/

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید