جايگاه علمى صنعت داروسازى نياز به ترجمه دارد/ داروهايى با ارزش سه ميليارد دلار

0

رييس سازمان غذا و دارو گفت: جايگاه علمى و فناوری در زمينه توسعه صادرات و صنعت داروسازى نياز به ترجمه دارد.

جايگاه علمى صنعت داروسازى نياز به ترجمه دارد/ داروهايى با ارزش سه ميليارد دلارىبه گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی ؛ رسول ديناروند رييس سازمان غذا و دارو در دومين نمايشگاه بين المللى دارو و صنايع وابسته(ايران فارما) كه امروز در مصلى امام خمينى برگزار شد، بيان كرد: آموزش داروسازى به روش مدرن به ١٦٥ سال پيش و تأسيس دارالفنون برمى گردد. ارائه خدمت داروسازى به شكل داروخانه، كارخانه داروسازى و صنعت داروسازى ايران قدمتى حدود يك قرن دارد. اكنون در كشور ٩٠ كارخانه داروسازى و ١٠٦ شركت داروساز داريم كه شركت ها براى توليد دارو از پارك هاى فناوری كمك مى گيرند.

وى سهم تولید و صادرات کشور را رو به توسعه خواند و بيان كرد: سال ٩٤ حدود ٩٧/٥ درصد نياز دارويى و ٧٠ درصد ارزش بازار تامين شده و حدود يك ميليارد دلار واردات داشته ايم. از طرفى ارزش داروهای ايرانى حدود سه ميليارد دلار بوده است.

ديناروند از حضور ٤٠٠ شركت توليد كننده در اين نمايشگاه خبر داد و افزود: اين نمايشگاه از مرزهای كشور فراتر رفته است.

دیناروند با اشاره به اینکه 50 درصد دانشمندان یک درصد بین‌المللی ایران در حوزه علوم پزشکی، داروساز هستند تعداد داروسازان بین محققان علوم پزشکی بین پنج درصد است و این یعنی ما از نظر علمی و فناوری جایگاه برجسته‌تری داریم و باید این جایگاه در توسعه محصولات، تولید و صنعت داروسازی ترجمه شود باید تلاش کنیم از مرز‌های ایران فرا‌تر رویم.

وی با اشاره به هدف اول صنعت داروسازی کشور گفت: جمعیت ما در رتبه 16 یا 17 در جهان قرار داشته و حدود یک درصد جمعیت دنیا است بازار هدف ما 400 میلیون نفر است و این که از نظر فناوری و داروسازی از کشور های منطقه برجسته‌تر هستیم باید بازار منطقه را تسخیر کنیم صادرات 200 میلیون دلار در کشور بسیار کم است.

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه سال 94 از نظر کمی 97.5 درصد نیاز دارویی و از نظر ارزش بازار حدود 70 درصد آن را صنعت داروسازی کشور تأمین کرده افزود: حدود یک میلیون دلار واردات داشتیم و ارزش داروهای ایرانی حدود 3 میلیارد دلار بوده است.

وی با بیان اینکه صنعت داروسازی ایران فقط داروهای پایه‌ای و اساسی را تولید نمی‌کند، گفت: ما در ایران داروهای بیماران خاص، داروهای هایتک‌، بیوتکنولوژی، آنتی‌بادی مولکولار‌ نیز در صنعت داروسازی ایران تولید می‌شوند همچنین علاوه بر آن‌ها داروهای نیاز به فناوری نانو‌ در کشور‌های دانش‌بنیان تولید و حتی صادر می‌شوند.

در حال تکمیل/

لینک مطلب

پاسخ دهید