جاگزینی زبان Kotlin با Java در اندروید!

0

جاگزینی زبان Kotlin با Java در اندروید!

گوگل در کنفرانس توسعه دهندگان I / O 2017  در ماه مه سال جاری اعلام کرد که Kotlin زبان رسمی پشتیبانی شده در Android خواهد بود. این زبان به فهرست زبان های برنامه نویسی موجود مانند Java و C++، برای توسعه برنامه های اندروید اضافه شده است. انتظار میرود که Kotlin در ماه دسامبر 2018 از Java در برنامه های اندروید پیشی بگیرد. برای کسانی که بی اطلاع هستند، Kotlin یک زبان برنامه نویسی نا شناخته بود که گوگل با این تصمیم خود Kotlin را معرفی کرد و آن را رواج داد.

این زبان برنامه نویسی توسط Jetbrains برای JVM (ماشین مجازی جاوا)، اندروید، مرورگر JS و برنامه های بومی توسعه یافته است. Kotlin می تواند به کد جاوا کامپایل شود و یا در کنار جاوا به ساخت برنامه ها بپردازد. این زبان به عنوان یک زبان شی گرا و استاتیک ارائه شده و با زبان جاوا کاملاً سازگار است. همچنین دارای ویژگی هایی کاربردی مانند بهبود خطایابی، بهبود خواندن کد، ایده های برنامه نویسی کاربردی و پیشرفت های دیگری است که جاوا در حال حاضر از این ویژگی ها پشتیبانی نمی کند.

به گزارش Realm ، استفاده از Kotlin پس از معرفی آن توسط گوگل، در بین توسعه دهندگان برنامه های اندروید به شدت افزایش یافت. از زمانی که گوگل در کنفرانس I/O از Kotlin به عنوان یک زبان قابل قبول در اندروید یاد کرد، Kotlin گسترش یافت. تا پایان سال آینده این زبان، زبان جاوا را نیز بهبود خواهد بخشید و روند رو به رشدی را در برنامه های اندروید ایجاد خواهد کرد. طبق گزارش Realm، تعدادی از برنامه های ساخته شده با Kotlin از اوت 2015 به میزان 125 درصد افزایش یافته است. همچنین میزان پذیرش Kotlin در بین توسعه دهندگان از 7.4 درصد به 14.7 درصد رسیده و در واقع پس از اعلام گوگل دو برابر شده است. علاوه بر این، تعداد برنامه های اندروید ساخته شده با جاوا در طی چهار ماه گذشته 6.1 درصد کاهش داشته است. پیش بینی می شود که Kotlin تا ماه دسامبر سال آینده 51 درصد سهم بازار را بدست آورد و از Java برای توسعه اندروید پیشی بگیرد.

مایک کلرون، مدیر سیستم عامل اندروید، در یک پست در وبلاگ خود اعلام کرد: “همکاری و تعامل بین دو زبان، بخش بزرگی از Kotlin بوده است. علاوه بر این، این زبان برای هر کسی که از زبان برنامه نویسی Java استفاده کرده است، بسیار ساده و آشنا خواهد بود.

جاوا (در اندروید) در حال مرگ است. در واقع، 20 درصد از برنامه های ساخته شده توسط جاوا در حال حاضر به زبان Kotlin نوشته میشوند. این زبان حتی ممکن است به تغییر نحوه استفاده از جاوا در سرور نیز بپردازد. مدیر فروش Realm اعلام کرده است که Kotlin یک زبان بسیار مدرن است که به راحتی درک می شود، نوشتن در آن ساده تر است و در انتقال مفهوم قوی تر از جاوا عمل میکند. Kotlin در حال حاضر در کشورهایی مانند آلمان، ژاپن، هند، ایالات متحده آمریکا و برزیل از محبوبیت بالایی برخوردار است.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید