جایگاه داروسازان در نظام سلامت نیاز به بازنگری دارد

0

رییس انجمن داروسازان بالینی ایران ضمن تأکید بر لزوم بازنگری در جایگاه داروسازان در نظام سلامت گفت: باید آموزش داروسازان بیماری محور شود.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی ؛ در هفتمین همایش داروسازی بالینی ایران که در سالن همایش‌های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد، جمشید سلام‌زاده رییس انجمن داروسازان بالینی ایران ضمن تبریک اعیاد شعبانیه ضمن بیان اینکه اهداف ملی سلامت تبیین و شفاف شده گفت: جامعه داروساز باید خدمات دارویی را در سطح خدمات سرپایی و بستری به نحو احسن ارائه دهد که در این راستا با چالش‌هایی مواجه است.

وی افزود: نبود سند یا نقشه ملی داروسازان از جمله مشکلات پیش روی این جامعه است که موجب بروز مشکل در تمام حوزه های مرتبط با نظام دارویی اعم از صنعت، تولید، واردات، صادرات و قانونگذاری شده است.

سلام‌زاده تأکید کرد: تدوین سند ملی دارویی می‌تواند به عنوان چراغ راهی برای حل و شناسایی مشکلات باشد.

وی در خصوص مشکلات آموزشی در حوزه داروسازی گفت: بخش آموزشی در حوزه داروسازی نیاز به بازنگری دارد چرا که بخش عمده‌ای از چالش‌ها مربوط به بخش آموزشی است.

رییس انجمن داروسازان بالینی ایران ادامه داد: برای حل مشکلات آموزشی تغییراتی صورت گرفته اما هنوز با ایده‌آل فاصله زیادی داریم.

وی ضمن تأکید بر اینکه باید آموزش‌ها در حوزه داروسازی بیماری محور باشد عنوان کرد: بیماری محور نبودن آموزش در بخش داروسازی موجب مواجه به داروسازان با ‌انگیزه و دانش بالا ولی ضعیف در بخش دارودرمانی می‌شود.

سلام‌زاده با اشاره به اینکه نقص آموزشی در حوزه مدیریت و اقتصاد دارو یکی از مهم‌ترین چالش‌های این حوزه است، گفت: این مشکل موجب عدم پاسخگویی به نیازهای کاربردی در مقیاس کوچک اقتصادی مثل داروخانه‌ها و مقیاس بنگاه‌های بزرگ اقتصادی مثل داروسازان می‌شود.

وی با بیان اینکه در نظام سلامت وظایف و نقش داروسازان تعریف نشده، اظهار داشت: این موجب منزوی شدن داروسازان و از دست رفتن نقش آنها در نظام سلامت می‌شود.

رییس انجمن داروسازان بالینی ایران در خصوص اقداماتی که داروسازان در داروخانه‌ها ارائه می‌کنند اظهار داشت: غربالگری بیماری‌های مزمن، مشاوره و تجویز داروهای اوتیسمی، ارائه و مراقبت دارویی برای بیماران خاص از جمله آسم، واکسیناسیون، مشارکت در برنامه‌های ترک سیگار و بیماری‌های نوپدید از جمله خدماتی است که داروسازان در داروخانه‌ها ارائه می‌کنند که بابت این خدمات جبرانی را شاهد نیستند.

وی خاطرنشان کرد: حضور فعال داروسازان نیازمند اصلاح برنامه نظام دارویی کشور، آموزش داروسازان، تعریف خدمات جدید و تعرفه‌گذاری آن و تعیین جایگاه داروسازان در نظام سلامت است.

جامعه داروسازان نیازمند توجه سیاست‌گذاران نظام سلامت است

ملوک حاج بابایی معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تهران و رییس هفتمین همایش داروسازی بالینی ایران با بیان اینکه همایش امسال با شعار خدمات بالینی داروساز با اهداف ملی سلامت برگزار شده، گفت: بیش از 2 هزار داروساز در این همایش حضور دارند که حکایت از پتانسیل قابل توجه این جامعه دارد.

وی تأکید کرد: سیاست‌گذاران نظام سلامت ضمن حمایت از حقوق مادی و معنوی داروسازان باید در راستای محقق شدن اهداف نظام سلامت گام بردارند.

حاج بابایی افزود: آموزش داروسازان در قالب همکاری سایر انجمن‌ها و همچنین به صورت مستقل صورت می‌گیرد.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید