جایگزین جدید نیسان آبی را بشناسید!

0

گروه خودروسازی سایپا نام و قیمت جایگزین نیسان‌بارهای آبی رنگ را منتشر کرد. وانت پادرا قرار است بعد از ۴۲ سال جایگزین نیسان‌هایی شود که در حمل و نقل جاده ایی کشور نقش گسترده‌ای داشته اما تکنولوژی این خودرو بسیار قدیمی و متعلق به ۴۲ سال پیش بوده است. البته این خودرو در طول این سالها دچار تغییراتی در موتور خود شده است. خودروسازی زامیاد که زیر مجموعه سایپا محسوب می‌شود وظیفه طراحی و تولید این خودرو را بر عهده دارد. سایپا فروش این خودرو را با قیمت ۴۲۷.۰۰۰ تومان آغاز کرده و تخفیف ویژه‌ای را برای اولین خریداران این خودرو درنظر گرفته است.

2

متاسفانه این خودرو تغییرات گسترده‌ای در ظاهر نداشته است که بتوان گفت با یک خودرو در حد اندازه وانت‌های شرکت‌های خارجی روبرو هستیم و پلتفرم بدنه پادرا شباهت زیادی به همان نیسان‌های آبی دارد. بیشتر تغییرات این خودرو در قسمت جلوپنجره و چراغ‌های جلو بوده است و از این بابت نیز این جلوپنجره شباهت زیادی به وانت‌های شوکا دارد که در فروش نتوانستند منفعت زیادی را برای زامیاد به ارمغان بیاورند. پادرا در چراغ‌های جلو شباهت زیادی به تویوتا پرادو دارد ولی دیگر بخش‌های ظاهری آن چنگی به‌دل نمی‌زند. قسمت عقب این خودرو کاملا شبیه نیسان‌های قدیمی بوده و تغییری نکرده است. در کل از لحاظ ظاهری این خودرو فقط در یک جلوپنجره و دو چراغ تغییر کرده است.

e9422e9d75684b57a5efd09fc8bc4e4d

قسمت داخلی پادرا نسبت به وانت نیسان بیشتر تغییر کرده و کمی به‌روز تر شده است. تجهیزات داخلی و جنس مواد بکار رفته نسبت به مدل قدیمی بهتر شده اما این طرح داخلی شباهت بسیار زیادی به محصولات دیگر گروه سایپا مانند تیبا دارد. دکمه‌های مربوط به سیستم کولر و بخاری و همچنین ضبط صوتی به شکل قابل قبولی کنار هم قرار گرفته‌اند. همچنین اضافه شدن تجهیزاتی مانند فرمان هیدرولیک و آینه‌های برقی باعث بهبود نسبی این محصول شده‌اند.

تجهیزات رفاهی پادرا:

  • ایموبیلایزر
  • شیشه بالابر برقی،
  • تنظیم آینه جانبی برقی
  • سیستم کولر

جالب اینجاست که اگر شما بخواهید این خودرو را خریداری کنید، برای مدل ایربگ‌دار باید هزینه بیشتری به عنوان تجهیزات اضافه بپردازید.

padra-interior

اما در قسمت موتور تدابیری اندیشیده شده تا قدرت موتور افزایش پیدا کند. پیشرانه ۲.۳۸۹ سی سی انژکتوری- بنزینی این خودرو می‌تواند حداکثر قدرت ۹۵ اسب بخار در ۴۵۰۰ دور در دقیقه را فراهم کند. سایپا یگ گیربکس ۶ سرعته دستی را برای انتقال نیرو به چرخ‌ها درنظر گرفته است. توان باربری پادرا حدود ۲.۱ تن است که با توجه به مصرف سوخت این خودرو می‌تواند در ایران یک وانت بار خوب محسوب شود. این خودروی ۱۶۸۵kg در هر ۱۰۰ کیلومتر نزدیک به ۱۲ لیتر سوخت مصرف می‌کند. مدیرعامل زامیاد به این نکته اشاره کرده است که با توجه به میزان مصرف سوخت ۱۸ لیتری وانت‌های نیسان کاربراتوری که در گذشته، کاهش مصرف ۱ لیتر بنزین بسیار سخت و هزینه‌بر است و امروز این خودرو نسبت به گذشته خود ۵.۵ لیتر کاهش مصرف سوخت دارد و این در حالی است که از زمان تولید مدل دیزل این خودرو تاکنون هزار میلیارد تومان منافع برای کشور از جهت صرفه‌جویی سوخت ذخیره شده است.

Al---3

بطور کلی محصول جدید زامیاد اگر چه از کیفیت بهتری نسبت به محصول قدیمی‌تر یعنی نیسان آبی برخوردار است اما باید به این نکته توجه داشت که با این طرح بدنه و سطح تجهیزات هرگز صنعت خودروسازی ایران به حد و اندازه‌ای که باید باشد نخواهد رسید. چرا که عوض کردن چراغ‌های جلو و عدم ایجاد پلتفرم جدید و رشد در بخش قالبسازی عملا ایران را در رده کشورهای ضعیف در تولید خودرو قرار خواهد داد. بسیار خوب خواهد بود که کمی صنعت خودروسازی چین را الگوی خود قرار دهیم تا میزان رشد آنها باعث شود کمی هم خودروسازی در ایران با رشد همراه شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید