جای خالی طرح تحول سلامت در دهه‌های گذشته/نظام بهداشتی درمانی از دهه 40 نیاز به تحول داشت

0

قائم مقام وزیر بهداشت گفت: از دهه 40 که نظام بهداشتی درمانی از مدل آمریکایی تبعیت می‌کرد نیاز به تحول در این حوزه احساس می‌شد.

ایرج حریرچی قائم مقام وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی  ضمن معرفی خود گفت: در سال 1345 در شهر تبریز متولد شدم و از سال 1363 تمام مقاطع تحصیلی از جمله پزشکی عمومی، تخصص و فلوشیپ جراحی سرطان را در دانشگاه تهران گذراندم. استاد جراحی سرطان در دانشگاه علوم پزشکی تهران و انستیتو سرطان ایران و رئیس جهاد دانشگاهی دانشگاه علوم پزشکی تهران بودم. به مدت 8 سال معاونت پشتیبانی دانشگاه تهران را به عهده داشتم و در سمت معاونت توسعه مدیریت وزارت بهداشت مدیریت کردم. در دوره اخیر فعالیت در سمت معاون وزیر و سخنگوی وزارت بهداشت نیز نصیبم شد.

وی با اشاره به علت رابطه نزدیک با خبرنگاران گفت: از سال 1385 تا سال 1392 سردبیر هفته‌نامه سپید بودم به همین علت به طور مستقیم با خبر و خبرنگار درگیر بودم.

جای خالی طرح تحول سلامت در دهه‌های گذشته/نظام بهداشتی درمانی از دهه 40 نیاز به تحول داشت + تصاویر

اجرای طرح تحول سلامت در ابتدا از حوزه درمان آغاز شد

حریرچی در خصوص طرح تحول سلامت این گونه توضیح داد: طرحی که در اردیبهشت سال 93 اجرایی شد فقط در حوزه درمان بود و بعد از گذشت مدتی اجرای طرح تحول بهداشت و بعد از آن آموزش آغاز شد.

وی ادامه داد: وزارت بهداشت و حوزه سلامت از نیمه دوم دهه 40 از نظام بهداشتی درمانی آمریکایی الگو می‌گرفت و بعد از انقلاب اکثر اقداماتی که در زمینه تغییر این روند انجام شد در حوزه بهداشت بود به همین علت تحول در حوزه درمان احساس می‌شد.

حریرچی میزان پیشرفت حاصله در طرح تحول را بالای 90 درصد اعلام کرد و گفت: در  طرح تحول سلامت تعهد کرده بودیم بالای 90 درصد نتیجه مطلوب بدست آوردیم اما درصد قابل توجهی از مواردی که در ذهنمان برنامه‌ریزی کرده بودیم به دلیل تحریم‌های نابه‌جا و کاهش شدید قیمت نفت عملی نشد و امیدواریم در دوره پسا برجام به آن دست پیدا کنیم.

جای خالی طرح تحول سلامت در دهه‌های گذشته/نظام بهداشتی درمانی از دهه 40 نیاز به تحول داشت + تصاویر

انتقاد به  طرح تحول سلامت وارد نیست

قائم مقام وزیر بهداشت در خصوص بودجه اختصاصی طرح تحول سلامت تصریح کرد: 4 هزار و 800 میلیارد تومان از طرح هدفمندی و 3 هزار میلیارد تومان از 1 درصد ارزش افزوده به این طرح اختصاص پیدا کرد که 82 و نیم درصد آن محقق شد. این در حالیست که کل بودجه دولت در سال گذشته 840 هزار میلیارد تومان و امسال 960 هزار میلیارد تومان بوده است که میزان اختصاص یافته به طرح تحول سلامت کمتر از 1 درصد کل بودجه را تشکیل می‌دهد.

وی بیان کرد: در حوزه اقتصاد بهداشت و درمان دو هدف عمده برابری میزان هزینه با میانگین منطقه و تطابق سهم دولت با متوسط میانگین منطقه دنبال می‌شود که البته لازم به ذکر است که در هر دو مورد عقب هستیم اما به هر صورت ما به تکلیف قانونی، مبانی علمی و عدالت‌گرایانه خود عمل کرده‌ایم.

جای خالی طرح تحول سلامت در دهه‌های گذشته/نظام بهداشتی درمانی از دهه 40 نیاز به تحول داشت + تصاویر

حریرچی بهانه منتقدان را بی اساس دانست و گفت: دولت تدبیر و امید به تکلیف قانونی خود که اختصاص بودجه است عمل کرده و  ما برنامه چهارم و پنجم توسعه، سیاست‌های ابلاغی حوزه سلامت و مدل پوشش همگانی سلامت را الگو قرار دادیم. کسانی که در حوزه بهداشت و درمان فعال هستند می‌بایست با هم یکی شوند و مطالعه مبانی علمی خود را افزایش دهند تا از این دست مسائل رخ ندهد.

این خبر در حال تکمیل است.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید