جای فیزیوتراپی در درمان بیماران سکته مغزی خالی است

0

مدير گروه فیزیوتراپی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی خبر داد؛

سکته مغزی پس از بیماری های عروق کرونری قلب و سرطان ها، سومین عامل مرگ و میر در جوامع است.

ایرج عبداللهی مدیرگروه فیزوتراپی دانشگاه علوم بهزیستی وتوانبخشی درگفت و گو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی ، گفت: شایع ترین بیماری مغز و اعصاب که منجر به اختلال در حرکت می شود ، سکته مغزی است که پس از بیماریهای عروق کرونری قلبی و سرطانها ، سومین عامل مرگ و میر در جوامع و  از جمله ایران است ، بطوریکه از هر شش نفر، یکی در طول عمر خود  دچار آن می شود. 

وی با اشاره به اینکه علاوه بر آمار بالای مرگ و میر ناشی از سکته مغزی، یکی از مهمترین علل بروز ناتوانی حرکتی  بویژه در افراد میانسال و سالمند نیز به شمار می رود، افزود: سکته مغزی منجر به ضعف یا فلج  یک سمت بدن می شود و پس از درمان های اولیه و تثبیت علائم حیاتی، توانبخشی به منظور غلبه  بر اختلال حرکتی ، جزو مهمترین درمان هاست که هر چه سریعتر باید برای بیمار شروع شود و فیزیوتراپی در این میان جایگاه ویژه ای دارد. 

وی افزود:تاکید اصلی در فیزیوتراپی این بیماران بر تمرینات عملکردی مانند حفظ تعادل در وضعیت نشسته و ایستاده، راه رفتن و عملکرد دست است. همچنین کنترل قوام عضلات و در صورت نیاز تقویت یا تسهیل عضلات مبتلا از مبانی درمان فیزیوتراپی این بیماران است که البته در مراحل اولیه ، می توان از برخی عوامل فیزیکی مانند عوامل گرمایی و تحریک الکتریکی عملکردی و بیوفیدبک استفاده نمود. 

عبداللهی گفت: در درمان بیماران خانواده ها نیز باید حضور فعال داشته باشند و با شروع  تمرینات از کلینیک،در منزل نیز  بیمار به کمک خانواده پیگیری را انجام دهد چرا که اثر بخشی این تمرینات در گرو تکرار زیاد آنهاست و استفاده از وسایل کمکی مانند عصا، واکر، بریس و… در حد ضرورت و با تشخیص فیزیوتراپیست و نیز تغییرات لازم در محیط زندگی و کار از دیگر توصیه ها جهت کنترل مشکلات حرکتی  این بیماران است. 

عبدالهی گفت: ارتقاء سطح بهداشت و امیدبه زندگی با افزایش میانگین طول عمر در جوامع، بیماری ها به سمت بیماریهای ناتوان کننده متمایل شده است و در این میان ، فیزیوتراپی به عنوان یکی از مهمترین رشته های مرتبط با حرکت و ناتوانی اهمیتی روزافزون پیدا کرده است که امیدواریم با تبیین نقش فیزیوتراپی بتوانیم از خدمات علم توانبخشی  در کمک به بیماران بهره مند شویم.

لینک مطلب

پاسخ دهید