جدیدترین ترفند تبلیغ‌افزارها

0

گیگر :

روز جمعه ۲۴ مهرماه، شرکت امنیتی Swift on Security، به نمونه جدیدی از بد‌افزارهای تبلیغاتی به نام مرورگر ای‌فست (eFast Browser) اشاره کرد. این بد‌افزار نوعی تبلیغات مخرب است که اغلب افراد طی سال‌های اخیر با انواع آن آشنا شده‌اند. این بدافزار‌، تبلیغات پاپ‌آپ و پاپ آندر را بر روی صفحه‌نمایش شما نمایش می‌دهد، آگهی‌های دیگری را در صفحات وب شما قرار می‌دهد و شما را به سمت وب‌سایت‌های دیگری که به بد‌افزارهای مخرب‌تری آلوده هستند، هل می‌دهد. همچنین این بدافزار حرکات شما بر روی وب را ردیابی می‌کند تا بازاریابان بدجنس بتوانند تبلیغات به‌دردنخور بیشتری را سر راه شما قرار دهند.

اما نکته شرورانه و خیره‌کننده‌ای که در مورد این نرم‌افزار وجود دارد، این است که این نرم‌افزار مرورگر فعلی شما را نمی‌رباید، بلکه مستقیماً جایگزین آن می‌شود. طبق گزارش وب‌‌سایت Malwarebytes، بدافزار eFast تلاش می‌کند از طریق ربودن بسیاری از لینک‌ها و فایل‌های وابسته به مرورگر کروم، این مرورگر را حذف کند و جای آن را بگیرد. ظاهر آیکون و پنجره این مرورگر بسیار شبیه مرورگر کروم است و کلاً بر روی پروژه کدباز کرومیوم بنا شده است؛ بنابراین این نوع مرورگر بسیار شبیه کروم عمل می‌کند. این نرم‌افزار مربوط به شرکتی است که خود را آزمایشگاه کلارا می‌نامد که در واقع تعداد زیادی از مرورگرهای مشابه با نام‌هایی چون BoBrowser، Tortuga و UNICO را نیز ارائه کرده است.

نکته عجیب‌وغریب در مورد این نرم‌افزار این است که این بدافزار در واقع نوعی خبر خوب است و باعث افزایش امنیت می‌شود. همان‌طور که شرکت Swift on Security اشاره می‌کند، جایگزین شدن نرم‌افزارهای مخرب در مرورگر‌های شما آسان‌تر از آلوده کردن آن‌ها است؛ زیرا کروم افزونه‌هایی را که از طریق فروشگاه وب گوگل نباشند، قفل می‌کند. مرورگرهای موزیلا فایرفاکس و مایکروسافت اج نیز به همین روش عمل می‌کنند؛ بنابراین اگرچه جایگزینی کل مرورگر توسط نرم‌افزارهای مخرب موضوع جدیدی نیست؛ اما واقعیت این است که در حال حاضر ممکن است این راه بهترین مسیر برای حمله باشد.

با توجه به گزارش وب‌سایت PCrisk، eFast و هم‌گونه‌های آن سعی می‌کنند از طریق پنهان کردن خود در نصب کننده‌های نرم‌افزارهای رایگان منابع مشکوک در وب به کامپیوتر‌های شما وارد شوند. خوشبختانه جلوگیری از نصب این نوع نرم‌افزارها و همچنین حذف آن‌ها از روی کامپیوتر کار ساده‌ای است.

cover

پاسخ دهید