جراحان عمومی تمایلی به انجام جراحی ندارند

0

جراحان عمومی به دلیل آنکه قصور پزشکی جرم در نظر گرفته می شود تمایلی به انجام جراحی های با ریسک بالا ندارند و این موضوع سلامت جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی ؛ دکتر بهزاد رحمانی رییس هیئت مدیره انجمن علمی جراحان ایران در حاشیه یازدهمین کنگره سالیانه جراحان عمومی ایران که در مرکز همایش های بین المللی برج میلاد در حال برگزاری است، افزود: مشکل مهم سلامت کشور در آن است که تعرفه گذاری در دست شورای عالی بیمه است و در این شورا فقط 2 عضو پزشک حضو دارند که یکی نماینده وزارت بهداشت و دیگری نماینده نظام پزشکی هستند و بقیه اعضا خدمت گیرنده ی پزشکی هستند، به همین دلیل بیمه ها حمایت خوبی نمی کنند و بخاطر این حمایت ضعیف تعرفه ها را پایین اعلام می کنند تا هزینه ی کمتری از جیب بیمه ها خارج شود.

وی با بیان اینکه در تمام دنیا درخواست رسیدگی به خطای پزشکی به نظام پزشکی مربوط است، تصریح کرد: خطاهای پزشکی در کشور جرم محسوب می شود و در دادسرای ویژه جرائم پزشکی بررسی می شود.

رحمانی ادامه داد: جراحان به دلیل آنکه قصور پزشکی خطا تلقی نمی شود و جرم در نظر گرفته می شود تمایلی به انجام جراحی های با ریسک بالا ندارند و این موضوع و دلسردی پزشکان سلامت جامعه را تحت تاثیر  خود قرار می دهد.

وی در خصوص عوارض جراحی تاکید کرد: با توجه به آنکه عوارض جراحی پزشکی و مرگ ومیر در عمل های با ریسک بالا مانند جراحی های سرطان، ریه، کلون و رکتوم همیشه وجود دارد اما بیماران بخاطر دیه های سنگین مخصوصا در ماه های حرام که 300 میلیون تومان است از پزشکان شکایت می کنند و پزشکان برای ترس از شکایت تمایلی به جراحی ندارند و این موضوع باعث تضعیف جراحی عمومی می شود.

این خبر در حال تکمیل است.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید