جشنواره سراسری سیاه بازی در ساری پایان یافت

0

گیگر:

دومین جشنواره سراسری نمایش‌های سنتی با معرفی نفرات و گروه‌های برتر در ساری به کار خود پایان داد.

به گزارش بولتن نیوز، دومین جشنواره سراسری نمایش‌های سنتی و سیاه‌بازی از ۲۵ آذرماه با شرکت هشت گروه نمایشی در ساری آغاز شد و جمعه‌شب به کار خود پایان داد.

دومین جشنواره سراسری سیاه بازی

دبیر دومین جشنواره سراسری نمایش‌های سنتی در مراسم اختتامیه با اشاره به فراخوان دبیرخانه برای ارسال آثار، گفت: با توجه به فراخوان از ۲۲ شهر و ۱۶ استان ۳۶ اثر به دبیرخانه ارسال شد که از این تعداد هشت اثر پس از بازبینی انتخاب شد.

محمد جونیان بابیان اینکه از ۳۶ اثر ارسالی به دبیرخانه هشت اثر انتخاب شد، اظهار داشت: این تعداد آثار از استان‌های مازندران، گلستان، همدان، خراسان، تهران و زنجان انتخاب‌شده‌اند.

وی یکی از افتخارات ایرانیان را هنر نمایش ازجمله سیاه‌بازی عنوان کرد و افزود: نمایش سیاه‌بازی ریشه کهن در کشور دارد و به کشورهای دیگر دنیا این نمایش راه‌یافته است.

یک کارگردان، نویسنده و بازیگر بابیان اینکه شخصیت سیاه به‌ظاهر نوکر و یا غلام زرخرید است، گفت: با توجه به شخصیت سیاه در جامعه به‌عنوان نوکر دارای ویژگی‌های است که تحت تأثیر ذهن طنز آور ایرانی رفته و به آن پرداخته است.

داود فتحعلی بیگی رنگ سیاه چهره شخصیت سیاه را رنگ دانایی است، اظهار داشت: در نمایش سیاه‌بازی نقش سیاه هیچ‌وقت به بازیگر کم استعداد و ناتوان داده نمی‌شود چراکه بازیگر این نقش باید آدم هوشمند و حاضرجواب باشد.

وی بابیان اینکه بازیگران نقش سیاه در تاریخ اگر سواد نداشته باشند بسیار باهوش بوده‌اند، تصریح کرد: در این نمایش شادی‌آور ایرانی هیچ‌وقت نژاد و رنگ پوست مورد تمسخر قرار نمی‌گیرد بلکه این شخصیت صاحبان زر و تزویر را که در راستای زایل کردن مردم گام برمی‌دارند با آن‌ها جدال و کشمکش دارد.

فتحلی بیگی بیان کرد: با زبان نمایش سیاه‌بازی می‌توان تمام مسائل و مباحث مختلف جامعه را به‌صورت طنز بیان کرد.   

همچنین در آیین اختتامیه دومین جشنواره سراسری نمایش‌های سنتی از نویسندگان، کارگردانان، بازیگران نقش سیاه و بازیگران زن تقدیر شد.   از داود فتحعلی بیگی نویسنده نمایش‌های عروسی حاکم ملایر با دختر شاه‌پریان از زنجان، سیاه‌بازی نمایش ممنوع از ساری، علی آزاد نیا نمایش مسافری از هند، اصغر لشگری کارگردان مسافری از هند از مشهد، محمود عرب خانی کارگردان عروسی حاکم ملایر با دختر شاه‌پریان از زنجان، حسین صفی نویسنده و کارگردان سیاه عوضی از همدان تقدیر شد.

از عطاءالله صفر پور نویسنده و کارگردان یا سر یا زر از گرگان، جواد انصافی نویسنده و کارگردان نوروز و پیروز از تهران، امیرحسین انصافی نویسنده و کارگردان نمایش مشق عشق از تهران و سید علی شیدایی فر کارگردان سیاه‌بازی نمایش ممنوع از ساری تقدیر شد.

به نویسندگان هدایایی همچون لوح سپاس، تندیس جشنواره، کیف و نویسنده و کارگردان نمایش لوح سپاس، تندیس جشنواره، کتاب‌های تخصصی و هدیه نقدی به مبلغ ۲ میلیون، یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار و یک‌میلیون تومان داده شد.

لوح سپاس، تندیس جشنواره و هدیه دبیرخانه جشنواره به دلیل حضور ۲۵ ساله در نقش سیاه و شرکت در جشنواره‌های گوناگون ملی به سید کاظم حسینی ارائه شد. همچنین لوح سپاس، تندیس و هدیه  جشنواره و تابلوی طبیعت مازندران به مصطفی بیگی بازیگر نقش سیاه از همدان در نمایش سیاه عوضی، عطاءالله صفرپور بازیگر یا سر یازر از گرگان، اصغر لشگری برای نمایش مسافری از هند از خراسان رضوی، امیرحسین انصافی برای نمایش مشق عشق از تهران، آرمان دانش پناه عروسی برای نمایش عروسی حاکم ملایر با دختر شاه‌پریان از زنجان، مهدی خادمی برای نمایش ممنوع از مازندران و جواد انصافی برای نمایش نوروز و پیروز از لواسان تقدیم شد.

لوح سپاس، هدیه ویژه جشنواره و ساعت مچی به بازیگران زن شامل شیدا صبوری بازیگر نمایش مسافری از هند مشهد، نیلوفر سیاری بازیگر مشق عشق از تهران، نفیسه صالحی بازیگر سیاه عوضی همدان، زهرا شیدایی فر بازیگر نمایش ممنوع از ساری، شهپر میثاق فر بازیگر عروسی حاکم ملایر با دختر شاه‌پریان از زنجان و فروغ یزدان عاشوری بازیگر نوروز و پیروز تهران تقدیم شد.

دومین جشنواره سراسری نمایش‌های سنتی و آیینی سیاه‌بازی از ۲۴ لغایت ۲۷ آذر در سالن سلمان هراتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با مشارکت مرکز هنرهای نمایشی وزارت ارشاد، معاونت فرهنگی شهرداری ساری، گروه هنری فن، شورای اسلامی شهر، سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مازندران، بانک ملی، تحریر گستر مازند و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران برگزار شد.

[ad_2]

لینک مطلب

پاسخ دهید