جشن زامبی کشون در کریسمس: نخستین نگاه به بازی Dead Rising 4

0

جشن زامبی کشون در کریسمس: نخستین نگاه به بازی Dead Rising 4

اگر چه خبر رو نمایی از بازی Dead Rising 4 طی برگزاری کنفرانس اختصاصی شرکت مایکرو سافت در نمایشگاه E3 2016 ، پیش از آغاز این همایش لو رفته بود، اما با این حال حال معرفی این بازی در کنفرانس مذکور به خودی خود خبر بسیار خوبی برای علاقه مندان به نسخه های پیشین این مجموعه به شمار می آید. بر همین اساس در مطلب پیش رو نگاهی به چهارمین نسخه ی اصلی و شماره دار از مجموعه بازی های Dead Rising خواهیم داشت.

 

 

نمایش بازی Dead Rising 4 در کنفرانس اختصاصی مایکرو سافت کم و بیش نمایش مختصری بود که بر به تصویر کشیدن بخش هایی از گیم پلی این بازی در قالب صحنه های به هم پیوسته تمرکز داشت. با این حال به نظر می رسد که در جریان برگزاری نمایشگاه E3 امسال سازندگان بازی Dead Rising 4 یعنی اعضای شرکت کپکام دمویی از این بازی را (به منظور آگاهی یافتن از زیر و بم گیم پلی این اثر) در اختیار رسانه ها قرار داده اند که از طریق آن نکاتی از داستان و گیم پلی این بازی آشکار شده است. داستان بازی Dead Rising 4 همانند نخستین عنوان از سری Dead Rising در ویلمت کلرادو رخ خواهد داد و طراحان این اثر همان قهرمان بازی نخست این مجموعه یعنی فرانک وست را در قامت شخصیت اصلی داستان قرار داده اند. در واقع در داستان بازی Dead Rising 4 کم و بیش همان هسته ی اصلی داستان Dead Rising را شاهد هستیم. با این تفاوت که بحران زامبی محور کلرادو این بار در تعطیلات پایانی سال و در روز جمعه ی سیاه به وقوع می پیوندد (روزی که بسیاری از مردم امریکا به دلیل تخفیفات قابل توجه اجناس در کوچه و خیابان مشغول خرید هستند). اکنون چیزی نزدیک به 16 سال از رخداد های به وقوع پیوسته در بازی Dead Rising زمان می گذرد و بر این اساس فرانک وست در بازی Dead Rising 4 اینک یک مرد میان سال و بالای پنجاه سال محسوب می شود. با این حال او همچنان شور و نشاط ایام جوانی را حفظ کرده و درست مثل سابق یک عکاس قهار و حرفه ای به شمار می رود. البته فرانک دیگر دوربین عکاسی خود را به همراه ندارد و جای آن یار همیشگی را اکنون یک تلفن هوشمند دوربین دار گرفته که دست بر قضا از یک دوربین سلفی نیز برخوردار است. البته این دوربین سلفی تنها یک قابلیت تزیینی در گیم پلی بازی Dead Rising 4 محسوب نمی شود و در طول تجربه ی این اثر بازیبازان این امکان را خواهند داشت تا توسط آن به ثبت تصاویر خود با زامبی ها بپردازند. در این میان حتی فرانک این توانایی را دارد تا برای تصاویر ثبت شده توسط خود توضیح و توصیف مناسبی نیز بنویسد (به عنوان مثال: همینجوری یهویی با یک زامبی خوش تیپ!). بر این اساس در بازی Dead Rising 4 شاهد ارتقا یافتن توانایی های عکاسی فرانک وست و به روز شدن آن ها نسبت به قبل هستیم.

 dr4

در بازی Dead Rising 4 علاوه بر حالت تک نفره یک حالت گروهی نیز وجود دارد که در قالب آن چهار بازیباز می توانند گیم پلی این اثر را همراه با یکدیگر به شکل هم زمان تجربه نمایند 

 

پایه و اساس گیم پلی بازی Dead Rising 4 بر همان نکات آشنای نسخه های پیشین این مجموعه استوار شده است. به این ترتیب که بازیباز می تواند با ترکیب آیتم های مختلف با یکدیگر به خلق اسلحه های جالب و عجیب و غریب برای از میان برداشتن زامبی ها استفاده نماید. امکانی که در رابطه با وسایل نقلیه ی موجود در این بازی نیز وجود خواهد داشت. به عبارت بهتر توسط ترکیب آیتم های مختلف موجود در این بازی با وسایل نقلیه ای نظیر اتومبیل یا ماشین های چمن زنی می توان به تولید ابزار های تلفیقی منحصر به فردی برای قلع و قمع زامبی ها پرداخت و از آن ها به این منظور استفاده کرد. در واقع آن حس طنز موجود در تم کلی نسخه های پیشین سری Dead Rising در بازی Dead Rising 4 نیز وجود خواهد داشت و هنوز هم مثل سابق هیچ چیزی در این بازی چندان جدی نیست. البته در بازی Dead Rising 4 شاهد وجود بهبود هایی نسبت به عناوین پیشین این مجموعه هستیم. به عنوان مثال محیط این بازی اکنون تا حد قابل توجهی از نسخه ی مشابه خود در بازی Dead Rising بزرگ تر و گسترده تر شده است و علاوه بر آن تعداد زامبی ها نیز به همان نسبت بیشتر به نظر می رسد. علاوه بر آن اکنون بازیبازان می توانند از وجود نوعی زره منحصر به فرد در بازی Dead Rising 4 استفاده نمایند که بهره گیری از آن می تواند گیم پلی این بازی را دستخوش تغییر نماید. به موجب بهره گیری از توان این زره فلزی که از لحاظ وجود قابلیت های مختلف در ساختار آن چیزی مشابه زره موجود در بازی Fallout 4 خواهد بود (و همانند زره مذکور کاملاً قابل شارژ است) بازیبازان این قابلیت را خواهند داشت تا آیتم های سنگینی نظیر تابلو های راهنمایی را از دل زمین بیرون کشیده و توسط آن ها حسابی از خجالت سیل بی شمار زامبی های حاضر در کوچه و خیابان در بیایند. البته بنا بر ادعای سازندگان بازی Dead Rising 4 بخش مهمی از گیم پلی این اثر در فروشگاه بزرگ ویلمت سپری خواهد شد. فروشگاهی که در بازی Dead Rising هم یکی از لوکیشن های اصلی بازی به شمار می رفت و ملاقات دوباره با آن پس از چیزی نزدیک به یک دهه می تواند بسیاری از خاطرات تجربه کنندگان عنوان نخست از سری Dead Rising را زنده نماید. در کنفرانس اختصاصی شرکت مایکرو سافت طی برگزاری نمایشگاه E3 2016 و در هنگام معرفی این بازی به علاقه مندان بازی های کامپیوتری تنها شاهد اعلام بازه ی حدودی تعطیلات پایانی سال 2016 میلادی به عنوان تاریخ انتشار این بازی بودیم. اما اکنون پس از گذشت چیزی نزدیک به دو روز از رویداد مذکور تاریخ دقیق انتشار بازی Dead Rising 4 مورد تایید ناشر این اثر یعنی شرکت مایکرو سافت قرار گرفته است. بر اساس این تایید بازی Dead Rising 4 در تاریخ 6 دسامبر سال جاری میلادی برای کامپیوتر های خانگی (سیستم عامل ویندوز 10) و کنسول اکس باکس وان منتشر خواهد شد. 

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید