جلسه دانشمندان پشت درهای بسته برای بررسی ساخت ژن های انسانی در آزمایشگاه

0

جلسه دانشمندان پشت درهای بسته برای بررسی ساخت ژن های انسانی در آزمایشگاه

هفته گذشته بیش از 150 دانشمند، حقوقدان و کارآفرین در زمینه های علمی و تکنولوژی در دانشکده پزشکی هاروارد در کنار یکدیگر جمع شدند تا به بررسی پروژه ای بپردازند که قصد دارد تکنیک های ساخت DNA انسان به کمک مواد شیمیایی در آزمایشگاه را بهبود ببخشد. این جلسه پشت درهای بسته برگزار شد و هیچ خبرنگاری نتوانست از اتفاقات رخ داده در آن اطلاعاتی به دست آورد.

اما به محض منتشر شدن خبر برگزاری این جلسه، دانشمندان و متفکرین زیادی به انتقاد از جلسه و روش های ساخت DNA انسان پرداختند. بزرگترین نگرانی آنها آن است که این پروژه در نهایت منجر به ساخت ژن های انسانی شده و این کار می تواند در ساخت انسان های مصنوعی مورد استفاده قرار گیرد. توسعه روش هایی برای ساخت ژن های انسانی با تکنیک های مدرن تر و ارزان تر می تواند مزایای بسیار زیادی برای علم داشته باشد اما ممکن است نتایج ناخواسته ای هم در این میان حاصل شوند که باعث وحشت جوامع بشری خواهد شد. با این وجود استاد دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد، پروفسور جروج چرچ، در مصاحبه ای با نیویورک تایمز اعلام کرده است که هدف این جلسه ساختن زندگی مصنوعی نیست. در عوض آنها قصد دارند تکنیک های ساخت زنجیره های DNA را بهبود بخشیده و از آنها برای کاربردهای درمانی در حیوانات، گیاهان و میکروب ها استفاده کنند.

در سال های اخیر تلاش های زیادی برای ساختن ژن ها در آزمایشگاه ها صورت گرفته و هزینه تولید هر جفت از این ژن ها از 4 دلار در سال 2003 به 0.03 دلار در سال 2016 کاهش یافته است. با این حال ساخت تمامی 3 میلیارد جفتی که در ژنوم انسان وجود دارند هزینه ای بالغ بر 90 میلیون دلار خواهد داشت و شاید یکی از دلایل تلاش برای کاهش بیشتر هزینه ها، کاستن از این قیمت نهایی باشد.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید