جولان میکروبی خطرناک در ایران/ حذف رشته میکروب شناسی از دفترچه انتخاب رشته

0

رییس انجمن میکروب شناسی گفت: حذف رشته میکروب شناسی از دفترچه انتخاب رشته با کاهش رشد علمی در جامعه همراه است.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی ؛ خاکی دبیر کنگره بین المللی میکروب شناسی در هفدهمین کنگره که صبح امروز در دانشکده پزشکی  دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد،گفت:این کنگره در حوزه علوم میکروبی از 2 تا 4 شهریور ماه برگزار می شود،اهداف اصلی این کنگره پرداختن به اهمیت عفونت های بیمارستانی،مقاومت های میکروبی و دارویی،اطلاعات جدید آنتی بیوتیک ها و مباحث مربوط به بیماری های عفونی مثل سل در ایران و جهان  است.

وی ادامه داد:این کنگره میزبان  محققانی از کشور های انگلیس،دانمارک،فرانسه،اسپانیا،آلمان،آفریقای جنوبی،عراق،ترکیه،پاکستان و ترکمنستان است که در ارائه طرح های خود در زمینه میکروب شناسی می پردازند.

خاکی خاطر نشان کرد:دانشجویان می توانند در این کنگره آموخته های خود در زمینه علمی و کاربردی علوم پایه را ارائه دهند.

وی تصریح کرد: پایگاه هایی در زمینه میکروب شناسی تهیه شده که برای دانشجویان این امکان را فراهم کرده است که مهارت های علمی(sienc) و عملی خود را افزایش دهند.

 فیض آبادی رئیس انجمن میکروب شناسی در ادامه کنگره اظهار داشت:انجمن میکرب شناسی از حوزه های مختلف پزشکی،دامپزشکی،صنعتی و کابردی تشکیل شده است.

فیض آبادی زیست شناسی را پایه درس هایی چون ژنتیک پزشکی و میکروب شناسی دانست و بیان داشت:مسئولین نظام پزشکی باحمایت از دانشجویان زمینه های پیشرفت و ارتقاء سطح علمی را فراهم می آورند و این انجمن نیز حامی دانشجویان در این زمینه است.

وی خاطر نشان کرد:میکروبی در ایران کشف شده است که از لحاظ ژنتیکی پنج برابر خطرناک تر از میکروب های شناخته شده در جهان است و اگر حمایت های لازم در این زمینه صورت نگیرد تبعات و مشکلات زیادی را برای جامعه به همراه دارد.

فیض آبادی تصریح کرد:برای تولید واکسن نیازمند زمینه قوی مطالعات و تحقیقات میکروب شناسی هستیم و باید با جستجوی ضعف های علمی درصدد برطرف کردن آنها برآییم.

وی یاد آور شد:تصمیم جدید وزارت علوم حذف رشته میکروب شناسی از دفترچه انتخاب رشته امسال بوده است که این تصمیم مشکلات فراوانی برای دانشجویان این رشته و مکان هایی که نیازمند دانش میکروب شناسی هستند،به وجود می آورد.

در ادامه کنگره سخنرانان از کشور های ذکر شده و ایران مقالات خود در زمینه میکروب شناسی را ارائه کردند و به بحث و تبادل نظر پرداختند.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید