حضور بیش از 13.5 میلیون دانش آموز در مدارس سراسر کشور / تجهیز 212 هزار کلاس درس به سیستم گرمایشی استاندارد

0

وزیر آموزش و پرورش از آمادگی این وزارتخانه برای استقبال بیش از 13.5 میلیون دانش آموز در سال تحصیلی جدید و فراهم شدن امکانات استاندارد برای آن‌ها خبر داد.

فانی در این مراسم با بیان اینکه امسال روز چهارشنبه 31 شهریور ماه جشن شکوفه‌ها و غنچه‌ها برگزار می‌شود گفت: برای بازگشایی مدارس از اواسط بهمن سال گذشته کار را تحت عنوان پروژه مهر آغاز کردیم و این فرآیند در سطح ستاد وزارتخانه و شورای پروژه مهر در استان‌ها و مناطق مختلف کشور برنامه‌ریزی شد تا در مرحله اجرا قرار گیرد. 

وی ادامه داد: در تابستان حجم کاری همکاران شاغل در این ستادها به بیشترین حد رسید و بر اساس اقدامات انجام شده پیش بینی می‌کنیم امسال بیش از 13.5 میلیون دانش آموز در مدارس دولتی و غیر دولتی به تحصیل بپردازند. 

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه اکنون قریب به 13.5 میلیون دانش آموز در سامانه سناد ثبت نام شده‌اند اظهار کرد: توزیع دانش آموزان در دوره پیش دبستانی به 700 هزار نوآموز رسیده همچنین 7 میلیون و 600 هزار نفر نیز در دوره ابتدایی ثبت نام کرده‌اند.

وی افزود: 5 میلیون و 300 هزار دانش آموز در مقطع متوسطه اول و دوم و 730 هزار دانش آموز در مدارس استثنایی و با نیازهای ویژه سال تحصیلی را آغاز می‌کنند. 

فانی از احداث 107 هزار واحد آموزشی در سال تحصیلی جدید خبر داد و بیان کرد: بیش از 947 هزار فرهنگی در این مراکز سال تحصیلی جدید را آغاز می‌کنند. 

وی اظهار کرد: 134 میلیون جلد کتاب درسی در بیش از هزار عنوان چاپ شده و در حال توزیع است. 

وزیر آموزش و پرورش گفت: در سال تحصیلی جدید به دلیل استقرار پایه دهم بالغ بر 140 عنوان کتاب جدید التالیف داریم و کتاب درسی ریاضی پایه ششم با تغییراتی برای دانش آموزان ارائه می‌شود. 

فانی ادامه داد: با توجه به بحث هدایت تحصیلی و تغییر ساختار در پایه دهم سایت کتاب‌های درسی برای دانش آموزان متوسطه اول باز بوده تا افرادی که موفق به دریافت کتب درسی نشده‌اند از طریق ثبت سفارش کتاب خود را تحویل بگیرند. 

وی به تمهیدات در نظر گرفته شده برای فضاهای آموزشی و محدودیت‌های مالی که در این حوزه وجود دارد اشاره کرد و یادآور شد: از ابتدای دولت یازدهم 5 هزار و 822 پروژه و 33 هزار و 66 کلاس درس و زیربنای 4 میلیون و 632 هزار و 710 متر مربع به بهره‌برداری رسیده و در سال جاری با افتتاح 5 هزار و 255 کلاس درس این روند ادامه دارد. 

وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: 211 هزار و 963 کلاس درس از نظر وسایل گرمایشی استاندارد شده‌اند و 152 هزار و 877 کلاس نیز در دست اقدام قرار دارند. 

 ایجاد 30 درصد کلاس‌های درس به کمک خیرین

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه مشارکت مردم و خیرین در راستای عدالت آموزشی امسال رضایت‌بخش بوده عنوان کرد: حدود 30 درصد کلاس‌های درس توسط خیرین آماده شده و میزان مشارکت 3 سال اخیر 29 هزار و 143 میلیارد بوده است.

وی ادامه داد: سهم اعتبارات دولتی برای تکمیل پروژه‌های نیمه تمام 40 درصد افزایش یافته و در سرانه فضای آموزشی از 4.86 متر مربع برای هر دانش‌اموزان به 5.14 متر مربع افزایش رسیده است.

فانی با اشاره به اینکه در آغاز کار دولت یازدهم 7 هزار و 403 پروژه نیمه تمام وجود داشت گفت: در این مدت به 4 هزار و 600 پروژه رسیده است.

 ورود 26 هزار فارغ‌التحصیل دانشگاه فرهنگیان به جمع معلمان

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه امسال 26 هزار فارغ‌التحصیل دانشگاه فرهنگیان به جمع همکاران در مدارس می‌پیوندند عنوان کرد: 13 هزار نفر فارغ‌التحصیل این دانشگاه در دوره متوسطه و 9 هزار دانش‌آموخته که در بهمن ماه فارغ‌التحصیل می‌شوند فعالیت خود را از مهر ماه آغاز کرده همچنین 4 هزار نفر نیز که جزء ماده 28 به حساب می‌آیند به این جمع اضافه می‌شوند تا مسئله تأمین نیروی انسانی برطرف شود.

وی یادآور شد: امسال دانشگاه فرهنگیان 10 هزار نفر پذیرش نیرو دارد که به همراه پذیرفته‌شدگان از طریق آزمون سراسری به طور مجموع به تأمین نیروی انسانی در سال‌های آتی آموزش و پرورش کمک می‌کنند.

 70 دوره آموزشی برای آشنایی معلمان و روش‌های تدریس

فانی با بیان اینکه امسال پایه دهم با دروس جدید برای دانش‌آموزان ارائه می‌شود گفت: لازم است تا معلمان برای این سال تحصیلی آموزش ببینند که در تابستان بیش از 70 دوره آموزشی ویژه مدرسان برگزار شده و برای 2 هزار و 200 نفر از معلمین اجرا شده است.

وی ادامه داد: برگزاری دوره‌های آموزشی استانی ویژه معلمان پایه دهم با حضور 140 هزار نفر از کارکنان در استان‌ها شروع شده همچنین برگزاری چنین دوره‌هایی برای کتب جدید‌التألیف شاخه فنی و حرفه‌ای و آموزگاران پایه ششم برای درس ریاضی در تابستان اجرا شد.

وزیر آموزش و پرورش به ورود 4 درس جدید در مقطع متوسطه اشاره کرد و اظهار داشت: این دروس در پایه‌های تحصیلی دهم یازدهم و دوازدهم ارائه می‌شود که شامل دو ساعت درس انسان‌ و محیط زیست، دو ساعت درس تفکر رسانه‌ای، دو ساعت درس کار‌آفرینی و دو ساعت درس انسان و سلامت است.

 اجرای طرح خرید خدمات آموزشی در مناطق دور افتاده

فانی با اشاره به اینکه در سال تحصیلی 94 – 95 حدود 8 هزار کلاس با پذیرش 180 هزار دانش‌آموز در مناطق دور افتاده و روستایی از طریق طرح خدمات آموزشی فعالیت کرده‌اند عنوان کرد: امسال هم امیدواریم با چنین ظرفیتی زمینه تحصیلی در این مناطق ادامه پیدا کند.

وی همچنین به توسعه فناوری اطلاعات و هوشمند‌سازی مدارس اشاره داشت و گفت: این امر با تأکید بر تولید محتوای الکترونیکی و توانمندی مدارس در این حوزه افزایش پیدا می‌کند.

فانی از استقرار سامانه یکپارچه آموزش و پرورش خبر داد و بیان کرد: این سامانه برای منابع انسانی فعالیت می‌کند همچنین در بخش‌های مختلف ارتباط برقرار کرده تا مشکلات این نهاد آموزشی از طریق ارتباطات الکترونیکی برطرف شود.

 ورود 3 هزار راهبر آموزشی در مدارس ابتدایی روستایی و عشایری

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه بحث حمایت از مناطق محروم در دستور کار قرار دارد گفت: با به کارگیری 3 هزار راهبر آموزشی و عشایری در جهت افزایش کیفیت این مدارس اقدام کرده‌ایم.

وی ادامه داد: کلاس جبرانی ویژه دانش‌آموزان دیر‌آموز در چنین مدارسی طراحی دیده شده است.

فانی یادآور شد: مدارس روستایی در دوره متوسطه اول و دوم کم جمعیت نیستند لذا می‌توان برای این جمعیت مدرسه تشکیل داد و بر این اساس مدارس شبانه‌روزی تشکیل شده که در سال گذشته 400 هزار دانش‌آموز در این مدارس مشغول به تحصیل شدند همچنین 4 ساعت فوق برنامه در برنامه مدارس شبانه‌روزی اضافه شده‌ است.

در حال تکمیل /

لینک مطلب

پاسخ دهید