حضور در صحنه‌های علمی نفوذ در ایران را غیر ممکن می‌کند

0

وزیر امور خارجه کشور‌مان حضور در صحنه‌های امنیتی،‌‌ علمی، اقتصادی و تجاری را مانع نفوذ بر ایران دانست.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی  گروه علمی پزشكی ؛ محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در همایش‌های دستیابی به مرجعیت علمی که امروز در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، سرمایه بزرگ ایران را سرمایه انسانی و افتخار ملی دانست و گفت: سرمایه انسانی سرمایه‌ای‌ است که با هیچ سرمایه و امکانات دیگری قابل تعویض نیست. من افتخار می‌کنم علی‌رغم تمام ظلم‌ها و فشارها محققان ما در جهان درخشیدند و توانستند برای این نظام و مردم افتخار آورند، آنچه که باعث شد دنیا، با ایران به سر میز مذاکره با زبان تکریم و نه زبان تحریم بیاید همین افتخار آفرینی است.

وی ادامه داد: تحریم نمی‌تواند اراده کشور برای استقلال و خودباوری را از بین ببرد این خودباوری بزرگترین میراث امام خمینی است و سند چشم انداز نشان از این خودباوری است. امکان رسیدن به قله‌های اقتصادی و سیاسی از توانمندی‌های ماست که این مجموعه است که ایران را قدرتمند کرده است. 

وی با بیان اینکه نباید هر یک از اهداف را فدای اهداف دیگر کنیم، افزود: قدرت گفتمان سلطه طلبی به همان اندازه مهم است که قدرت استقلال طلبی علمی اهمیت دارد و ما نباید هر یک از اهداف را فدای دیگری کنیم. طی چندین سال ظالمانه و بر اساس  تبلیغات از جمهوری اسلامی خطر و تهدید ساختند و این روند پروژه‌ای به نام ایران هراسی نام داشت، کار با ایران و ایرانی هزینه‌دار بود به طوری که اگر خواستار همکاری با دانشگاه و یا شرکتی خارجی بودیم زمانی که متوجه می‌شد ایرانی هستیم اعلام برائت می‌کرد. این در حالی است که همان شرکتها اکنون معتقدند سرمایه گذاری با ایران بهترین سرمایه گذاری است. 

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: به لطف خدا و حضور هوشمندانه مردم در انتخابات 92 این فضا شکسته شد و مردم با اصل حضورشان نشان دادند که تحریم نمی‌تواند آنها را از انقلاب و حاکمیت جدا کند و نشان دادند که از طریق تحریم اهداف سیاسی به مردم تحمیل نمی‌شود. مردم ما به دنبال تعامل عزتمند هستند و به دنبال برخورد و مناقشه نیستند، ما این واقعیت را به دنیا ثابت کرده‌ایم‌. 

وی افزود: شرایطی را به وجود آوردیم که هزینه حیثیتی تعامل شرکت‌های بزرگ دنیا با ایران به کسب حیثیتی تغییر یافته  و به گونه‌ای تبدیل شد که تمام شرکت‌های بزرگ دنیا برای تعامل با ایران رقابت می‌کنند. 

وی تاکید کرد: دانشمندان و عالمان کشور می‌بایست از این فضا به بهترین نحو استفاده کنند چرا که مشکل ایران هراسی تا حد زیادی رفع شده و با حضور جدی و تلاش و تعامل سازنده می توانیم شرایطی را ایجاد کنیم که تحریم مجدد ناممکن شود. 

ظریف افزود: نیاز جهان تجارت و توزیع،‌ جهان سیاست و امنیت و جهان دانش می‌بایست به ایران آنچنان افزایش یابد که امکان منزوی کردن ایران وجود نداشته باشد. چنین امری شدنی است در مقابل؛ نگرانی‌های مربوط به نفوذ و سوء استفاده دیگران از باز شدن زمینه‌های تعامل در دست ماست. ما کنشگر قادر در جهان هستیم نه یک موضوع کنش.

وی افزود: ما دنیا را به نفوذ در ایران دعوت نمی‌کنیم بلکه خودمان برای نفوذ به دنیا آماده می‌شویم. اگر برنامه‌ای برای نفوذ سازنده،‌ حضور در صحنه‌های امنیتی، علمی، اقتصادی و تجاری، داشته باشیم، حذف و نفوذ در ایران غیر ممکن است. 

نفوذ از طریق ایجاد روزنه‌های اختلاف و درگیری حاصل می‌شود. افرادی که خیر این نظام و مردم را نمی‌خواهند از این روزنه‌ها برای نفوذ استفاده می‌کنند اگر منافذ بی‌برنامگی و اختلاف را ببندیم و آماده ابتکار عمل و تولید علم باشیم و مرجعیت علمی پیدا کنیم‌ و در صحنه اتصال در قسمتی از زنجیره تولید و توزیع وجود داشته باشیم‌، حذف ایران و تحریم مجدد آن غیر ممکن می‌شود‌. 

وزیر امور خارجه خاطر نشان کرد: دولت هر کاری که از دستش برآید انجام می‌دهد البته به کمک همکاری شما‌، صبر شما، و در میان گذاشتن مشکلات شما، این کار ممکن است. شرایط چند ماه پیش کشور حاصل چندین سال است که با تلاش مستمر و پیگیری قابل درمان است. پس نیاز به صبر ، پیگیری و استقامت احساس می‌شود. 

انتهای پیام / 

لینک مطلب

پاسخ دهید