حقایق باورنکردنی (بخش دوم)

0

گیگر :

۱۱– انگلی وجود دارد که زبان ماهی را از بین می‌برد و جایگزین آن می‌شود!
نوعی انگل زبان‌خوار به نام Cymothoa Exigua وجود دارد که از خانواده جورپایان سیموثویدائه است. این انگل از طریق آبشش‌های ماهی وارد بدن او می‌شود و از رگ‌های خونی زبان ماهی تغذیه می‌کند که در نهایت منجر به از بین رفتن زبان ماهی می‌شود.
طول جنس ماده‌ این انگل‌ها ۸ تا ۲۹ میلی‌متر و عرض آن‌ها ۴ تا ۱۴ میلی متر است. این در حالی است که نر‌ها حدود ۷٫۵ تا ۱۵ میلی‌متر طول و ۳ تا ۷ میلی‌متر عرض دارند. زمانی که زبان ماهی می‌افتد، انگل خود را به ته جایی که قبلاً زبان به آن متصل بود، می‌چسباند و یک زبان جدید بی ضرر برای بقیه عمر ماهی می‌شود.

۱۲– یک موجود تک سلولی مغزخوار وجود دارد که در آب شیرین زندگی می‌کند و می‌تواند در عرض یک هفته انسان را بکشد!
نگلیریا فاولری یک موجود تک سلولی موجود در آب شیرین مثل رودخانه‌ها، دریاچه‌ها، چشمه‌های آب گرم و غیره است. این موجود حتی در نزدیکی آب‌گرم‌کن‌ها، فضولات آب گرم کارخانه‌های صنعتی و استخر‌های شنایی که کلر کمی دارند، نیز مشاهده می‌شود؛ اما هیچ نشانه‌ای از زندگی این موجود در آب شور وجود ندارد. اگر انسان توسط این موجود آلوده شود، احتمال مرگش حدود ۹۵ درصد است.
علائم اولیه آلودگی شامل تغییرات در چشایی و بویایی، سردرد، تب، تهوع، استفراغ و سفتی گردن است. علائم ثانویه شامل توهم، عدم تمرکز، عدم تعادل، تشنج و سردرگمی است. پس از شروع علائم، بیماری به سرعت در مغز بیمار پیشرفت می‌کند و پس از ۷ الی ۱۴ روز منجر به مرگ شخص می‌شود.

۱۳– در سال ۱۹۷۶، اولین کوسه دهان‌گنده کشف شد و تاکنون تنها ۶۱ نمونه از این کوسه‌ها دیده شده است!
در سال ۱۹۷۶، اولین کوسه دهان‌گنده (Megachasma pelagios )، گونه‌ای بسیار نادر از کوسه آب‌های عمیق، در حدود ۲۵ مایلی سواحل از کانوئه هاوایی که در کشتی نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا گرفتار شده بود، کشف شد. این کوسه ۵ متر طول و ۷۵۰ کیلوگرم وزن داشت. طی ۴۰ سال گذشته، تنها ۶۱ نمونه از کوسه دهان‌گنده دیده شده است.
این کوسه‌های دهان گنده دارای لبی کش‌مانند و سری بزرگ هستند. آن‌ها با دهان بزرگ و کاملاً باز شنا می‌کنند. نمونه‌هایی از این کوسه‌ها در آب‌های مناطق مختلف مانند هاوایی، مکزیک، کالیفرنیا، استرالیا، اندونزی، برزیل، آفریقای جنوبی، سنگال، اکوادر، ژاپن، فیلیپین و تایوان مشاهده شده‌ است.

۱۴– در کشور لسوتوی آفریقای جنوبی، فرودگاهی در میان صخره‌ها وجود دارد که تعداد بسیار کمی از خلبانان می‌توانند در آنجا هواپیما را از زمین بلند کنند.
پرواز کردن در میان صخره‌ها در فرودگاه صحرایی ماتکان، واقع در کشور لسوتو در آفریقای جنوبی یک رویداد عادی است. این فرودگاه در ارتفاع ۷۵۰۰ فوتی در باندی کوهستانی و باریک واقع شده و دارای اختلاف سطح ۲۰۰۰ فوتی از یک صخره است! گاهی خلبانان موفق نشده‌اند به سرعت مورد نیاز در ارتفاع ۱۳۱۲ فوتی برسند. خلبانان انگشت‌شماری‌ در جهان وجود دارند که می‌توانند در چنین شرایط ترسناکی با موفقیت هواپیما را از زمین بلند کنند.

۱۵- دو سوم استرالیایی‌ها، در سن ۷۰ سالگی دچار سرطان پوست می‌شوند!
سرطان پوست زمانی ایجاد می‌شود که سلول‌های پوست آسیب ببیند، به عنوان مثال در اثر اشعه‌های ماورا بنفش خورشید.
ظاهراً در استرالیا:

  • ۸۰ درصد از سرطان‌هایی که به تازگی تشخیص داده شده‌اند، سرطان پوست است.
  • پزشکان عمومی در سال به بیش از ۱ میلیون بیمار مبتلا به سرطان پوست مشاوره می‌دهند.
  • ۹۵ تا ۹۹ درصد سرطان‌های پوست به دلیل قرار گرفتن در معرض اشعه مضر خورشید ایجاد می‌شود.
  • در استرالیا در یک تعطیلات آخر هفته عادی در فصل تابستان، ۱۴ درصد بزرگ‌سالان، ۲۴ درصد نوجوانان و ۸ درصد کودکان آفتاب سوخته می‌شوند.
  • بسیاری از استرالیایی‌ها به دلیل حضور در ورزش‌های آبی، ساحل دریا، استخر و همچنین در طول باغبانی دچار آفتاب سوختگی می‌شوند.
  • بسیاری از استرالیایی‌ها پوست خود را عمداً برنزه می‌کنند. تقریباً نیمی از بزرگ‌سالان استرالیا همچنان اعتقاد دارند که برنزه کردن مضر نیست.
  • برخی از افرادی که از رنگ برای برنزه کردن پوست استفاده می‌کنند، به اشتباه معتقدند که با این کار بدن آن‌ها در برابر اشعه UV مقاوم‌تر می‌شود. بنابراین از انجام اقدامات مربوط به محافظت در برابر نور خورشید خودداری می‌کنند. این کار باعث می‌شود در معرض خطر بیشتری قرار گیرند.

۱۶– سوسک‌های بزرگ شده در فضا سریع‌تر، قوی‌تر و سرسخت‌تر از همتایان خود بر روی زمین هستند.
طبق گزارش یک خبرگزاری روسی، سوسک‌های کوچک که در فضا بزرگ شده‌اند، سریع‌تر رشد کرده و سریع‌تر، قوی‌تر و سرسخت‌تر از همتایان خود بر روی زمین‌ هستند.

۱۷– نوعی زنبور به نام زنبور نیش رتیلی وجود دارد که نیش آن به اندازه‌ای دردناک است که توصیه می‌شود اگر این زنبور نیشتان زد، برای جلوگیری از آسیب بیشتر دراز بکشید و شروع به داد و فریاد کنید!
در یک مجله پزشکی توصیه شده که اگر توسط یک هاوک رتیل گزیده شدید، هیچ راهی جز دراز کشیدن بر روی زمین و فریاد زدن ندارید؛ زیرا نیش این حشره بسیار دردناک و غیر قابل تحمل است.

۱۸– در سال ۱۹۴۲ یک جنگلبان بریتانیایی متوجه شد در پایین یک دره که ۱۶ هزار فوت از سطح دریا ارتفاع دارد، دریاچه‌ای یخ زده وجود دارد که پر از اسکلت انسان است!
تابستان سالی که این موضوع کشف شد، یخ دریاچه روپ‌کوند آب شده بود و بقایای اسکلت انسان‌ها روی آب شناور شده بودند.
فرضیات بسیاری در مورد هویت اسکلت‌های مذکور وجود داشت؛ اما بیشتر افراد معتقد بودند این اسکلت‌ها متعلق به ناوگانی از سربازان است. با این حال، بعدها مشخص شد این اسکلت‌ها به افرادی از سال ۸۵۰ پس از میلاد مسیح تعلق دارند.

۱۹– دراکولین نام نوعی پروتئین است که در بزاق خفاش خون‌آشام یافت می‌شود. این پروتئین از لخته شدن خون طعمه هنگام مکش توسط خفاش جلوگیری می‌کند!
پروتئین موجود در بزاق خفاش خون آشام شامل ۴۱۱ اسید آمینه است. این گلیکوپروتئین به نام دراکولین شناخته می‌شود. در دنیای پزشکی اعتقاد بر این است که این ماده برای درمان سکته مغزی و حملات قلبی مفید است. همچنین این ماده به عنوان یک رقیق کننده خون برای پیشگیری از حملات قلبی استفاده می‌شود و اثر آن تا ۹ ساعت باقی می‌ماند. با این حال، تحقیقات بیشتری لازم است تا بتوان از این پروتئین به عنوان یک دارو به طور گسترده استفاده کرد.

۲۰– نوعی بیماری به نام نفرین اوندین وجود دارد که اگر بیمار به خواب فرو رود، می‌میرد!
در یک داستان افسانه‌ای، یک پری دریایی به دلیل بی‌وفایی شوهرش، او را نفرین می‌کند که اگر دوباره به خواب فرو رود، دیگر هرگز نفس نکشد. نام این بیماری از این رویداد افسانه‌ای برداشته شده و از نظر پزشکی، نشان دهنده نوع شدیدی از آپنه خواب است. این بیماری به عنوان سندرم کاهش حجم هوای تنفسی مرکزی مادرزادی یا CCHS نیز شناخته می‌شود.
برای درمان این بیماری، از دستگاه تنفس مصنوعی استفاده می‌شود که از طریق یک لوله تراکئوستومی به قسمت جلوی گلو وصل می‌شود. اگر این اقدام پیشگیرانه به هنگام خواب رعایت نشود، فرد مبتلا ممکن است در خواب بمیرد.

منبع :مجله اینترنتی فوت و فن

پاسخ دهید