حقایق و باورهای اشتباه مربوط به آنفولانزا و واکسنش

0

گیگر :

آنفولانزا عفونت رایجی است که بیشتر ما آنطور که فکر می‌کنیم، راجع به آن اطلاعات نداریم. آنفولانزا ممکن است جدی‌تر از سرماخوردگی‌های عادی باشد؛ زیرا احتمال بروز عفونت‌های دیگر و ذات‌الریه را افزایش می‌دهد.

آنفولانزا احتمال بروز بیماری‌های جدی‌تر را در افراد مسن، کودکان، افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند و مبتلایان به بیماری‌های قلبی، ریه و بیماری‌های مزمن افزایش می‌دهد. آنفولانزا بسیار جدی‌تر از چیزی است که ما فکر می‌کنیم و هر سال تعداد قابل‌توجهی از افراد حتی در کشورهای پیشرفته جان خود را در اثر آنفولانزا از دست می‌دهند. جالب است بدانید این عفونت را نمی‌توان به سادگی رفع کرد.
بیشتر باورهای اشتباهی که راجع به آنفولانزا وجود دارد، از این واقعیت نشئت می‌گیرد که کلمات آنفولانزا و سرماخوردگی به جای یکدیگر استفاده می‌شوند. سرماخوردگی برای عفونت‌های ویروسی خفیف استفاده می‌شود.
در ادامه به برخی از حقایق و باورهای اشتباهی که در مورد آنفولانزا وجود دارد،اشاره خواهیم کرد.

باور اشتباه: آنفولانزا یک عفونت ویروسی خفیف است که خطرناک محسوب نمی‌شود.
واقعیت این است که اگرچه آنفولانزا خطرناک‌ترین بیماری جهان محسوب نمی‌شود؛ اما مطمئناً بیماری ساده‌ای نیست. از آنجا که هر سال ۲۵۰ الی ۵۰۰ هزار نفر فرد بالغ در سراسر جهان در اثر این بیماری جان خود را از دست می‌دهند، اهمیت و جدیت این بیماری مشخص است. آنفولانزای فصلی برای افراد مسن و کودکان و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، خطر بیشتری دارد. این در حالی است که آنفولانزای فراگیر H1N1 بیشتر برای جوانان خطرناک است.

باور اشتباه: بیشتر افراد فکر می‌کنند از آنجا که تاکنون دچار آنفولانزا نشده‌اند، به طور طبیعی نسبت به این عفونت مصون هستند.
واقعیت این است که گونه‌های مختلف ویروس آنفولانزا هر سال تغییر می‌یابند یا جهش می‌کنند. در نتیجه نمی‌توان گفت مصونیت گذشته شما باعث می‌شود در برابر انواع جدید این ویروس در آینده در امان باشید.
باورهای اشتباه زیادی در مورد واکسن آنفولانزا وجود دارد؛ واکسنی که بهترین حافظت ممکن در مقابل آنفولانزا محسوب می‌شود.

باور اشتباه: یکی از باورهای اشتباه رایج که نه علمی و نه مورد تأیید است، این است که خود واکسن منجر به بروز آنفولانزا می‌شود. این باور اشتباه از روزنامه‌های کم‌ارزش و نوشتارهای بی‌مسئولیت نشئت می‌گیرد که باعث ایجاد وحشت شده و جامعه را تهدید می‌کنند.
واقعیت این است که اگرچه در مواردی واکسن منجر به بروز عفونت می‌شود؛ اما این موضوع تنها در مورد واکسن‌های زنده صادق است. واکسن آنفولانزا تنها حاوی نمونه‌های مرده این ویروس است که نمی‌تواند باعث بروز عفونت شود.

باور اشتباه: یک باور اشتباه دیگر این است که واکسن عوارض جانبی شدیدی دارد.
واکسن آنفولانزا در واقع بسیار ایمن است و در بیشتر افراد هیچ عکس‌العملی جز تورم و سرخی در محل تزریق سرنگ ایجاد نمی‌کند. افرادی که برای اولین بار واکسن آنفولانزا می‌زنند، ممکن است دچار درد ماهیچه‌ها و خستگی شوند. اگرچه این علائم ممکن است با آنفولانزا اشتباه گرفته شوند، اما شک نکنید که علائم آنفولانزا مدت بیشتری دوام می‌آورند و بسیار شدیدتر هستند.

باور اشتباه: اگر واکسن هم بزنید، دچار آنفولانزا می‌شوید.
اگرچه تأثیر واکسن آنفولانزا ۱۰۰ درصد نیست؛ اما درصد موفقیت بالایی دارد. این واکسن بیشتر برای افراد زیر ۶۵ سال که زندگی سالمی دارند، مؤثر است. در نتیجه تأثیر واکسن عمدتاً به سن و سلامت شخص و گونه ویروس موجود در واکسن بستگی دارد.

باور اشتباه: واکسن آنفولانزا باعث تضعیف سیستم ایمنی می‌شود.
کاملاً برعکس. واکس آنفولانزا در واقع سیستم ایمنی شما را در مقابل ویروس آنفولانزا تقویت می‌کند و بهبود می‌بخشد.

باور اشتباه: واکسن آنفولانزا شما را نسبت به تمام سرماخوردگی‌ها مقاوم می‌کند.
سرماخوردگی و سرفه یا ناراحتی معده و اسهالی که توسط باکتری یا ویروس ایجاد شده، ربطی به آنفولانزا ندارد و واکسن نمی‌تواند شما را در مقابل آن‌ها محافظت کند.
از جمله موضوعات دیگری که در مورد واکس آنفولانزا مطرح می‌شوند و بایستی آن‌ها را جدی بگیرید، کاربرد واکسن در زنان باردار و افرادی است که دچار حساسیت خاصی هستند. به هر حال بایستی این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید و از او بپرسید تزریق واکسن آنفولانزا برای شما مشکلی ایجاد می‌کند یا خیر.

 

cover

پاسخ دهید