حل معمای DirectX 12؛ بلاخره کدام کارت ها پشتیبانی می کنند؟

0

حل معمای DirectX 12؛ بلاخره کدام کارت ها پشتیبانی می کنند؟

یکی از مواردی که بسیاری از کاربران با عرضه ویندوز 10 در انتظار آن هستند، امکان استفاده از DirectX 12 است. در طول یک سال گذشته، کمپانی های AMD و Nvidia تبلیغات زیادی درباره پشتیبانی خانواده GPU های قدیمی تر از DirectX 12 انجام داده اند اما پس از عرضه نهایی ویندوز 10 مشخص شد اوضاع دقیقا به شکل تبلیغات شده هم نیست. دلیل اصلی این اتفاقات هم به صحبت های رابرت هالوک از کمپانی AMD بر می گردد که عنوان کرده بود GPU های کلاس GCN این کمپانی از سطوح مختلفی از ویژگی های DirectX 12 پشتیبانی خواهند کرد. به این ترتیب می توان به راحتی نتیجه گرفت AMD قرار نیست پشتیبانی کاملی از DirectX 12 داشته باشد. نکته ای که باید به آن توجه کرد هم هیمنجاست. اینتل، انویدیا و AMD در سطوح مختلفی از DirectX 12 پشتیبانی می کنند و GPU های فعلی موجود در بازار هیچ کدام قادر به پشتیبانی از “همه” ویژگی های انتخابی آن نیستند. خوب، حالا سوالی که در این بین به وجود می آید آن است که بلاخره کدام کارت ها در چه سطحی از این پشتیبانی استفاده خواهند کرد؟ در ادامه با ما همراه باشید.

 

سطح ویژگی یعنی چه؟

اولین نکته ای که باید در اینجا در نظر داشت آن است که سطوح ویژگی های DirectX 12 با بروزرسانی (point update) های DirectX یکسان نیست. منظور از  point update که به شکل های 10.1 یا 11.1 و شبیه به آن ارائه می شود، مجموعه ای از قابلیت های استاندارد شده است که به توسعه دهندگان اجازه می دهد وظایف به خصوص را به صورت بهینه تر ارائه کرده و یا قابلیت های جدیدی را به مجموعه خود اضافه کنند. برای مثال DirectX 10.1 از استانداردهای جدیدی برای کیفیت بصری و پشتیبانی از آرایه های cube map ارائه کرده بود. در واقع این موارد اضافی در آن حد بزرگ نیستند که نیاز به یک افزایش شماره ورژن وجود داشته باشد.

در طرف دیگر، سطح ویژگی DirectX مشخص کننده سطح پشتیبانی خاصی است که یک GPU در عین پشتیبانی از مشخصات موجود ارائه می کند. این مورد هم باز به توسعه دهندگان بر می گردد تا برای اینکه مطمئن شوند یک بازی روی نسل های مختلف از GPU روان و بدون ایراد کار می کند، نیازی به توسعه کدهای مرجع جداگانه نداشته باشند و فقط یک API مشخص را بررسی کنند.

بلاخره کدام؟

اجازه بدهید از توضیحات فنی بگذریم و بررسی آن را به مطالب ویژه و حرفه ای موکول کنیم. یکی از مشکلاتی که برای تشخیص پشتیبانی هر GPU از ویژگی های مشخصی وجود دارد، پیچیدگی ایجاد تمایز بین پشتیبانی DirectX API و پشتیبانی سطح ویژگی است. برای مثال انویدیا عنوان کرده است که GPU های کپلر و فرمی از DirectX 11.1 در سطح ویژگی 0_11 پشتیبانی می کنند و دلیل پشتیبانی نکردن آنها در سطح ویژگی 1_11 آن است که دو مورد از پیش نیاز های آن روی این GPU ها موجود نیستند. در جدول زیر که از طرف مایکروسافت ارائه شده می توانید ببینید دقیقا کدام سخت افزارها از کدام سطوح ویژگی DirectX 12 پشتیبانی می کنند:

 دایرکتکس

حالا اگر بخواهیم موضوع را خلاصه کنیم باید گفت چیپ های CGN 1.0 کمپانی AMD شامل Cape Verde، Pitcairn و Tahiti از سطح ویژگی 1_11 پشتیبانی می کنند در حالی که Tonga، Fiji، Bonaire و Hawaii از سطح ویژگی 0_12 پشتیبانی خواهند کرد. مدل های مختلف 4xx، 5xx، 6xx و 7xx خانواده انویدیا نیز همگی از DirectX 12 در سطوح ویژگی 0_11 و 1_11 پشتیبانی خواهند کرد و GTX 750 Ti از سطح ویژگی FL 12_0 پشتیبانی می کند. درباره اینتل نیز اوضاع در جدول مشخص است و سطوح ویژگی 1_11 برای آنها اعلام شده است.

تا اینجا درباره اطلاعات فنی صحبت کردیم و مشخص شد کدام GPU ها در چه سطحی از ویژگی ها از DirectX 12 استفاده می کنند. حالا اگر بخواهیم کمی تجاری تر به قضیه نگاه کنیم باید به لیست منتشر شده توسط کمپانی ها برگردیم. AMD موارد زیر را به عنوان کارت های آماده برای استفاده از DirectX 12 عنوان کرده است:

AMD Radeon™ R9 Series graphics

AMD Radeon™ R7 Series graphics

AMD Radeon™ R5 240 graphics

AMD Radeon™ HD 8000 Series graphics for OEM systems (HD 8570 and up)

AMD Radeon™ HD 8000M Series graphics for notebooks

AMD Radeon™ HD 7000 Series graphics (HD 7730 and up)

AMD Radeon™ HD 7000M Series graphics for notebooks (HD 7730M and up)

AMD A4/A6/A8/A10-7000 Series APUs (codenamed “Kaveri”)

AMD A6/A8/A10 PRO-7000 Series APUs (codenamed “Kaveri”)

AMD E1/A4/A10 Micro-6000 Series APUs (codenamed “Mullins”)

AMD E1/E2/A4/A6/A8-6000 Series APUs (codenamed “Beema”)

 

پردازنده های Broadwell و Haswell از اینتل را هم باید به این فهرست اضافه کنید. همچنین همان طور که قبل گفتیم، کارت های سری 6، 7، 9 و GTX Titan به اضافه سری 4 و 5 و از مدل های قدیمی تر انویدیا هم در این فهرست بلند و طولانی قرار می گیرند. با مجموع این اطلاعات، دقیقا می توانید مشخص کنید کدام کارت ها در چه سطحی از DirectX 12 پشتیبانی خواهند کرد.

 

 

در نظرسنجی بهترین تلفن هوشمند سال 2015 به انتخاب کاربران وب سایت سخت افزار شرکت کنید! برای ثبت رای و آگاهی از روند اجرای مسابقه می توانید از صفحه ویژه این مسابقات دیدن کنید.

 

برای با خبر شدن از آخرین اطلاعات در زمینه تجهیزات الکترونیک، بازی ها و مطالب مختلف در زمینه تکنولوژی، کانال وب سایت سخت افزار در تلگرام را فراموش نکنید. اگر آخرین نسخه از این برنامه را روی موبایل یا رایانه نصب کرده اید تنها با کلیک کردن (یا تپ کردن) روی آدرسhttps://telegram.me/sakhtafzarmag می توانید در کانال ما عضو شوید. همچنین برای اطلاع از دقیق ترین مشخصات و قیمت های گوشی های هوشمند در بازار ایران می توانید به وب سایت کالای ما به نشانی http://kala.sakhtafzarmag.com مراجعه کنید.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید