حمایت از تحقیقات دانشگاهی/لزوم سرمایه‌گذاری علمی در دانشگاه‌ها

0

باید از تحقیقات در دانشگاه‌ها پشتیبانی کنیم باید از بزرگترین سرمایه علمی کشور حمایت کنیم تا توسعه پایدار در کشور محقق شود.

به گزارش خبرنگار  حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی ، نیلی احمد آبادی رئیس دانشگاه تهران در مراسم رونمایی از روبات انسان نمای ملی سورنا 3 که صبح امروز در دانشکده مهندسی مکانیک پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران برگزار شد اظهار کرد: یکی از افتخارات جمهوری اسلامی انتشار مقالات علمی و رکورد مقالات علمی در ژورنال‌هایی است که باعث زبانزد شدن ما شده است.  15 دانشگاه کشور نقش محوری در انتشار مقالات دارند و آمار کسانی که در انتشار مقالات موثر هستند را نیز داریم. 

وی بیان کرد: تمام ضعف هایی که در مدیریت پژوهش و فناوری داریم خوشبختانه در طرح سورنا 3 اثر خود را نشان داد و به همه کسانی که یکدیگر را تحمل کردند و پذیرفتند که شرط موفق بودن با هم بودن و با هم کارکردن است تبریک می‌گوییم.امیدواریم که شاهد پروژه‌های گسترده‌ای از این قبیل باشیم و بتوانیم آن را گسترش دهیم . 

نیلی احمد آبادی عنوان کرد: باید از تحقیقات در دانشگاه‌ها پشتیبانی کنیم باید از بزرگترین سرمایه علمی کشور حمایت کنیم تا توسعه پایدار در کشور محقق شود. 

وی تصریح کرد: تحقق پیدا کردن این سرمایه های ملی در کشور نیازمند منابع مالی است این منابع محدود است و اینکه در چه جاهایی باید این منابع را اختصاص دهیم تا استفاده حداکثری شود خود بحث جداگانه‌ای است. 

وی تاکید کرد: اگر به متقاضیان ورود به دانشگاه‌ها نگاه کنیم صندلی‌های خالی بسیار زیادی داریم در دانشگاه تهران 300 هزار متقاضی در حوزه ریاضی و فیزیک متقاضی اول هستند و در این دانشگاه در حوزه ریاضی و فیزیک 350 هزار متقاضی دررشته‌های پر طرفدار داریم. 

رئیس دانشگاه تهران خاطر نشان کرد: دانشگاه‌های بزرگ  معتبر بیشترین متقاضی را برای ورود فرهیختگان دارند. بالاترین رکورد علمی و محل جذب نخبگان دانشگاه‌های کشور است و اگر بخواهیم سرمایه گذاری در حوزه علوم و توسعه انجام دهیم باید آنجایی سرمایه گذاری کنیم که بیشترین منابع وجود دارد که اگر این موضوع در دستور کار قرار نگیرد برنامه‌هایمان محقق نمی‌شود. 

وی تاکید کرد: برای 10 دانشگاه برتر جهان بودجه‌ای اختصاص داده شده است که سهم دانشگاه تهران در سال 93،700 میلیون تومان بوده است. در دانشگاه تهران دارای مراکز علمی هستیم و سازمان‌دهی طرح‌ها یکی از پتانسیل‌های اصلی ماست.

نیلی احمد آبادی همچنین در خصوص فضایی که به توسعه پارکهای علمی و فناوری اختصاص داده شده است خاطر نشان کرد: 23 هزار هکتار از دانشگاه تهران فضایی است که به توسعه پارکهای علم و فناوری اختصاص داده شده است. 

وی در پایان بیان کرد: باید سیاست‌های راهبردی بیشتری را در کشور عملی کنیم. دانشگاه تهران سعی می‌کند سلسله نشست‌های بیشتری را برگزار کند تا به همه راهکارهای اجرای دقیق‌تر برسد . 

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی  اینجا کلیک کنید.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید