حمایت تمام قد همه جناح‌ها از طرح تحول در شروع کار

0

سخنگوی وزیر بهداشت گفت: تعدادی از مخالفان طرح تحول سلامت کسانی هستند که با دولت مشکل دارند زیرا در مراحل اولیه طرح تحول همه جناح‌ها تمام قد از این طرح حمایت کردند.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی ، ایرج حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در نشست خبری که امروز در سالن وزارت بهداشت برگزار شد در خصوص انتقادات سازمان نظام پزشکی به برگزاری مراسم روز پرستار گفت: پیش از برگزاری مراسم ریاست نظام پرستاری گفته بود که امسال مراسم بزرگداشت روز پرستار نخواهیم داشت، این درحالی است که ما از یک ماه پیش سالن مورد نظر را رزو کرده بودیم و بیش از 1400 نفر در این مراسم شرکت کرده بودند، بنابراین این دوستان در نظام پرستاری باید پاسخ دهند که چرا در همان ساعت مراسم برگزار کردند. 

وی در مورد شایعات مراسم روز پرستاری اضافه کرد: آیا این توهین به شعور جامعه پرستاری نیست که می‌گویند در میان مدعوین، پرستار نما یا مجسمه پلاستیکی گذاشته‌اند؟ این بیانگر این است که  ما روی شاخه  درخت نشسته‌ایم و بن را می‌زنیم.علاوه بر این اعلام کرده بودند که در روز بیست و پنجم بهمن پرستاران اعتراض می کنند. علاوه بر این موارد اگر کسی را دعوت می‌کنند در صورت قبول دعوت به جای وی گل بگذارند. زیرا وزیر بهداشت دعوت آنها را قبول نکرده بود. همانطور که در کشور نشان داده شد جامعه پرستاری بسیار عاقلانه رفتار کرده و 90 درصد مراسم‌های برگزار شده در استان های مختلف میان نظام پرستاری و دانشگاه علوم پزشکی آن شهر مشترک بوده است. 

حریرچی در خصوص بیمه سلامت عنوان کرد: در خصوص پرداختی بیمه‌ها  دچار مشکلات عدیده‌ای هستیم، با وجود طرح‌های معاونت درمان تاخیر در پرداخت بیمه تامین اجتماعی به میزان قابل توجهی کاهش یافته است اما سازمان بیمه سلامت هنوز دچار کسری شدید است و پرداختی آنها به انتهای اردیبهشت ماه می‌رسد. وزارت بهداشت تدابیری اندیشیده است اما این دوستان باید تلاش کنند تا حداکثر بودجه را کسب کرده و هزینه‌های مازاد را کاهش دهند. البته پیش از این نیز وزیر بهداشت بیشتر از بودجه خودمان به دنبال بودجه بیمه سلامت بود. 

وی افزود: مجموع بیمه‌ها بیش از 8 هزار میلیارد تومان بدهی دارند که با کمک‌های بیمه‌ سلامت و سایر اقدامات در اسفند ماه شاهد کاهش نسبی این میزان خواهیم بود. در حال حاضر همه بیمه‌ها چه دولتی و چه تکمیلی بدهکار هستند. 

حریرچی اضافه کرد: یک سری از مخالفان نیز افرادی هستند که از جناح های مختلف سیاسی هستند و اعم از مخالف یا موافق دولت در ابتدای طرح تحول سلامت با این طرح موافقت داشتند و از آن حمایت می کردند اما امروز به علل مختلف سیاسی مخالفت می کنند. 

سخنگوی وزیر بهداشت در مورد بسته طرح تحول سلامت اظهار کرد: بسته‌های شروع شده قویا ادامه پیدا می‌کند اما بسته جدیدی را باز نمی‌کنیم. طرح تحول برای رسیدن به هدف عالی پوشش همگانی سلامت و هدف ما اجرای سیاست‌های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری است همچنین هیچ کشوری نتوانسته این اهداف را طی یک یا دو سال محقق کند. به هر حال اکنون بسته‌هایی را که در دولت تصویب شده است، ارائه می کنیم.

وی ادامه داد: مهمترین کمبود در حوزه ارائه خدمات سرپایی است زیرا 82 درصد پرداختی از دید مردم به حوزه سرپایی اختصاص دارد. علاوه بر این اجرای نظام ارجاع در حوزه بهداشت پیشرفت‌های شگفت آوری داشته است. برخی‌ها خیلی تهمت می‌زنند اما باید بگویم که از نظر پوشش همگانی سلامت واقعا اقدامات انجام شده کم سابقه بوده است. اصلاحات ساختاری ما در بهداشت و درمان با مشکلات قابل توجهی رو به رو است اما با توجه به مدل‌های دنیا وقت خود را صرف دعواهای ساختاری نمی کنیم. 

خبر در حال تکمیل

لینک مطلب

پاسخ دهید