حمله همگانی به گیاه مهاجم سنبل آبی در تالاب عینک رشت

0

حمله همگانی به گیاه مهاجم سنبل آبی در تالاب عینک رشت

استان‌ها > گیلان – با حضور جمع زیادی از علاقمندان محیط زیست، تشکل های حامی محیط زیست سرزمین ایده آل ما و سبزکاران، فرمانداری، شهرداری، اداره کل زندان ها، فرماندهی نیروی انتظامی و سپاه قدس گیلان، اداره کل محیط زیست گیلان، حفاظت محیط زیست شهرستان رشت، یگان حفاظت محیط زیست، هلال احمر، آتش نشانی و با حمایت استانداری فاز عملیاتی جمع آوری و نابود کردن گیاه آفت و مهاجم سنبل آبی وارد مرحله اجرایی شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، به نقل از روابط عمومی حفاظت محیط زیست گیلان، دکتر محمدپور مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان با اعلام این خبر گفت: این فاز در منطقه تالاب عینک در ابتدای محور رشت به فومن که به شدت آلوده شده در حال اجرا می باشد. محمدپور افزود: متاسفانه خطر ابتلای اکوسبستم های آبی و تالابی به این بلای خطرناک بسیار جدی است و ریشه کنی آن نیاز به عزم ملی در سطح استان است . وی گفت تبعات عدم توجه به این معضل بسیار پرهزینه و ویرانگر است و نقاب فریبنده و زیبایی که بر چهره این گیاه کشیده شده برای محیط زیست استان مرگ آفرین است. محمدپور گفت با عنایت ویژه استاندار محترم گیلان و با دستور مستقیم ایشان به دستگاه های اجرایی استان این طرح با سرعت و تا به حداقل ممکن رسیدن خطر. این آفت ادامه خواهد داشت.
گیاه سنبل تالابی گونه مهاجم غیر بومی است که به واسطه ظاهر زیبا به عنوان یک گیاه زینتی وارد کشور شد و به سرعت از کنترل خارج شده است و با سرعت رشد زیادی که دارد سطح تالاب رو میپوشاند و ضمن جلوگیری از نفوذ هوا و نور به لایه های زیرین تالابی و ازبین رفتن موجودات زنده باعث مسدود شدن مسیر تردد قایق ها و بروز خسارات اقتصادی زیاد در منطقه و صنعت گردشگری می شود. در حال حاضر بخش های زیادی از تالاب عینک در جوار شهر رشت و بعضی نواحی محدود در تالاب انزلی و تالاب کیاکلایه لنگرود مورد تهاجم این گیاه قرار گرفته است.
حفاظت محیط زیست گیلان از کلیه گردشگران و ساکنین محل مواکداً درخواست می کند از هرگونه جابجایی، انتقال و خرید و فروش این گیاه جدا بپرهیزند.

46

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید