خالق مجله های اختصاصی بازی های کامپیوتری در گذشت

0

خالق مجله های اختصاصی بازی های کامپیوتری در گذشت

از همان زمان رونق گرفتن بازی های کامپیوتری در میان مخاطبان پر شور صنعت سرگرمی، نشریات و مجله های اختصاصی مربوط به دنیای بازی های کامپیوتری نیز حیات خود را آغاز نمودند. در این میان عده ی فراوانی از روزنامه نگاران و علاقه مندان به دنیای بازی های کامپیوتری طی بیش از سه دهه ی اخیر در خلق و انتشار این دست از مجلات و نشریات به تلاش پرداخته و گام های بسیار مهمی را در این مسیر بر داشتند. با این حال همواره نام پیشگامان و آغاز کنندگان یک راه جدید بیش از دیگران در ذهن علاقه مندان به عرصه های مختلف باقی خواهد ماند و همواره همگان عرصه های مذکور را با نام آغاز کنندگان این عرصه ها به یاد خواهند آورد. طی هفته ی گذشته علاقه مندان به دنیای بازی های کامپیوتری شاهد از دست دادن یکی از پیشگامان عرصه ی نشر مجلات اختصاصی مربوط به بازی های کامپیوتری بودند.

در سال 1981 میلادی مجله ی اختصاصی Electronic Games (که از جمله نخستین مجلات اختصاصی مرتبط با دنیای بازی های کامپیوتری در کشور امریکا به شمار می رفت) برای نخستین بار توسط بیل کانکل و با همراهی دو تن از دوستان و همکاران قدیمی او یعنی آرنی کتز و جویس وُرلی منتشر شد. خانم ورلی که پس از ازدواج با همکار خود آرنی کتز از نام خانوادگی او به عنوان نام خانوادگی خود استفاده می کرد و پس از آن هم بیشتر با همین نام در میان علاقه مندان به عرصه ی روزنامه نگاری بازی های کامپیوتری شناخته می شد، پیش از همکاری در امر به راه اندازی نخستین مجله ی اختصاصی مرتبط با بازی های کامپیوتری در کشور امریکا، همراه با آرنی کتز و بیل کانکل به نویسندگی و ویراستاری در مجله ی سینمایی ویدئو مشغول بود. مجله ای که در آن بیل کانکل یک ستون اختصاصی مربوط به دنیای بازی های کامپیوتری به نام کوچه ی آرکید را اداره می کرد و در این راه آرنی و جویس کتز نیز او را همراهی می کردند. پس از محبوبیت ستون کوچه ی آرکید (که در اواخر دهه ی هفتاد میلادی و در دوران اوج محبوبیت بازی های آرکید توانسته بود علاقه مندان فراوانی از پلتفرم آرکید و بازی های موجود بر روی این پلتفرم را ، علی رغم بد بینی اعضای رده بالای این نشریه در رابطه با این موضوع ، بر گرد مجله ی ویدئو جمع کند) این سه تن تصمیم گرفتند تا مجله ای اختصاصی برای علاقه مندان به دنیای بازی های کامپیوتری تهیه نمایند و می توان گفت که مجله ی Electronic Games ، که تا سال 1985 میلادی به حیات خود ادامه داد و پس از آن هم بار ها در قالب نام های متفاوت منتشر گردید ، نخستین گام آن ها در راه انجام این هدف محسوب می شد. در واقع این مجله توانست به عنوان یک خط شکن در وادی نشریات اختصاصی مرتبط با دنیای بازی های کامپیوتری عمل نماید و زمینه ساز انتشار بسیاری از نمونه های مشابه پس از خود گردد.

Electronic-Ganes

جویس کتز به همراه بیل کانکل و آرنی کتز     

گفتنی است که همکار دیرین خانم کتز در دنیای روزنامه نگاری یعنی بیل کانکل (که حدود شش سال پیش از او دار فانی را وداع گفت) علاوه بر دنیای بازی های کامپیوتری به شاخه های دیگری نظیر کشتی حرفه ای (کشتی کج) نیز علاقه مند بود و طی دوران حیات خود در این زمینه ها هم به قلم زدن و انتشار مقاله های مختلف می پرداخت (در واقع بیل کانکل علاوه بر پیشگام بودن در زمینه ی انتشار مجلات اختصاصی مرتبط با دنیای بازی های کامپیوتری، در زمینه ی نوشتن مقالات اختصاصی مرتبط با دنیای کشتی حرفه ای نیز یکی از پیشگامان و پیشکسوتان به شمار می رود. او همچنین در نوشتن رمان های گرافیکی نیز دستی بر آتش داشت و در این زمینه از دنیای سرگرمی نیز فعالیت های قابل تاملی را در کارنامه ی کاری خود به ثبت رسانده است). جالب این جاست که جویس کتز نیز درست همانند دوست و همکار قدیمی خود (بیل کانکل) از همین ویژگی مشترک بهره می برد و به غیر از بازی های کامپیوتری به شاخه های دیگری نظیر داستان های علمی – تخیلی نیز علاقه ی بسیاری داشت. در راستای همین علاقه مندی همیشگی و سیری نا پذیر خانم کتز به داستان های علمی – تخیلی ، او در طول سال های فعالیت حرفه ای خود به اداره کردن بسیاری از نشریات آماتوری و هوادار محور مرتبط با داستان های علمی – تخیلی پرداخت و برگزاری همایش های فراوانی را هم در این زمینه رهبری نمود. به گونه ای که در طول بیست و پنج سال پایانی زندگی جویس کتز ، که به طور کامل در لاس وگاس سپری گردید ، او در برگزاری همایش های فراوانی در زمینه ی داستان های علمی – تخیلی و موارد مرتبط با آن دخیل بود و نقش بسیار مهمی در شکل دادن به ریداد هایی نظیر سیلور کان در این زمینه داشت. با این حال بازی های کامپیوتری نقش بسیار مهم و تاثیر گذاری در زندگی جویس کتز داشتند و او همواره به عنوان یکی از روزنامه نگاران فعال و پیشگام حاضر در عرصه ی نشر مجلات تخصصی مرتبط با دنیای بازی های کامپیوتری شناخته می شود. در همین راستا سال گذشته او موفق به دریافت جایزه ای ویژه از سوی اتحادیه ی حرفه ای روزنامه نگاران به پاس یک عمر فعالیت مستمر در عرصه ی روزنامه نگاری دنیای بازی های کامپیوتری گردید. جایزه ای که به یاد بود دوست و همراه همیشگی او در این عرصه یعنی باب کانکل نام گذاری شده است. خانم کتز حدود سه ماه قبل به موجب دچار شدن به حمله ی قلبی قدرتمند و خطرناکی زمین گیر شد و ماه های پایانی عمر خود را با عوارض ناشی از این بیماری نا خوشایند دست و پنجه نرم می کرد. تا این که عاقبت در هفته ی گذشت دار فانی را وداع گفت و برای همیشه به دوست و همکار قدیمی خود بیل کانکل پیوست. به هر حال اگر چه او دیگر قادر نیست مطالبی را در رابطه با موضوعات مورد علاقه ی خود به رشته ی تحریر در آورد یا این که همایش های مختلفی را در ارتباط با این موضوعات برگزار نماید، اما فعالیت های گسترده و پیشین او در این زمینه نام و یادش را برای تمامی علاقه مندان به عرصه های یاد شده (به خصوص روزنامه نگاران) برای همیشه جاودانه خواهد ساخت.     

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید