خام فروشی گیاهان دارویی قابلیت کشور در کشت و پرورش را کمرنگ می‌کند

0

معاون طب سنتی وزارت بهداشت گفت: کشور از نظر کشت و پرورش گیاهان دارویی قابلیت‌های زیادی دارد اما مشکل در این زمینه خام فروشی است.

محمود خدا دوست‌ معاون طب سنتی وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی  گفت: در مکان‌های بسیاری از کشور گیاهان دارویی کشت می‌کنند در اطراف تهران مجموعه‌ای داریم که 81 نمونه‌ گیاه دارویی با استاندارد‌های اروپایی را پرورش می‌دهد اما تمام این نمونه‌ها به صورت خام صادر می‌شود.

وی به نبود زمینه‌‌های فرآوری گیاهان دارویی اشاره کرد و بیان کرد: قابلیت خوبی در کشور برای کشت و پرورش گیاهان دارویی وجود دارد اما متاسفانه شاهد خام فروشی هستیم و امیدواریم با حمایت‌هایی که از طرف دولت صورت می‌گیرد زمینه‌های  فرآوری گیاهان دارویی  فراهم شود.

خدا دوست تصریح کرد: برخی گیاهان دارویی همچون زعفران در انحصار ایران است و در کشورهای دیگر یا میزان ماده موثره کم است و یا میزان ماده‌ی سمی زیاد است.

 معاون طب سنتی وزارت بهداشت خاطر‌نشان کرد: مطالعه‌ای را طراحی کرده‌ایم تا درصد نسخه‌هایی که داروهای گیاهی تجویز می‌شود را تخمین بزنیم طی مطالعات کوتاه مدت و مقطعی این پروژه‌ پیاده سازی شده بود اما به طور گسترده‌تر قصد داریم دانش، مهارت‌های طب سنتی و نگرش سطوح مختلف دانشجو‌یان پزشکی، مردم و  عطاران را بسنجیم.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید