خانه‌نشینی متخصصان سینما به نفع فرهنگ نیست

0

گیگر:

حسن هدایت کارگردان سینما معتقد است ضعف در مدیریت فرهنگی معطوف به مدیران میانی است و مدیریت در عرصه سینما نیز از این قاعده مستثنی نیست.

به گزارش بولتن نیوز، حسن هدایت کارگردان سینما که فیلم «ناسپاس» آخرین ساخته خود را در سال ۱۳۸۸ روی پرده برد درباره اینکه چرا در این سال‌ها فعالیتی نداشته است گفت: در طول ۷ سال گدشته طرح فیلم‌ها و سریال های متعددی را داشتم اما هیچ یک از آنها به مرحله اجرا نرسید و کار من در طول سال های گذشته این شده بود که جلسه بگذارم، صحبت کنم اما به نتیجه نرسم زیرا بودجه ها در فضاهای دیگر هزینه می شد و به شکل عام در اختیار عموم کارگردان ها قرار نمی گرفت.

حسن هدایت

وی با انتقاد از تقسیم‌بندی فیلمسازان به خودی و ناخودی بیان کرد:‌ متاسفانه نگاه خودی و ناخودی در تقسیم بودجه هم خود را نشان می‌دهد که این مساله از سیستم معیوب و ضعف در مدیریت فرهنگی ناشی می شود.

هدایت با بیان داستانی کوتاه به وضعیت تخصیص بودجه برای ساخت فیلم سینمایی اشاره کرد و گفت: برای بیان چگونگی وضعیت بودجه به هنرمندان داستان کوتاهی را تعریف می کنم. روزی مردی پیش یک فالگیر می رود و از او می خواهد آینده را برای او پیش بینی کند. فالگیر بعد از کف بینی مرد گفت تا ۵۰ سالگی در بدبختی و فلاکت زندگی می کنی. مرد با ناراحتی پرسید بعد از ۵۰ سالگی چطور؟ فالگیر گفت که هیچی به این نوع زندگی عادت می کنی. حکایت این داستان، حکایت ما است چون به این نوع مدیریت کردن ها عادت کرده ایم.

کارگردان فیلم «سایه روشن» یادآور شد: مدیران عالی‌رتبه نظام سیاست‌های کلان در عرصه فرهنگ و هنر را به درستی تبیین می‌کنند اما اجرایی کردن این دغدغه های توسط مدیران میانی همواره غالبا دچار ضعف است و متاسفانه این ضعف به طور مشخص اهالی فرهنگ را نشانه گرفته است و سینما نیز از این قاعده مستثنی نیست.

هدایت تاکید کرد: سینما هنر گرانی است و بودجه هایی که برای تولید آثار اختصاص داده می شود باید عادلانه و عاقلانه باشد ولی متاسفانه این اتفاق نمی افتد و نیروهای متخصص راهی جز خانه نشینی ندارند. خانه نشینی هنرمندان و متخصصان امور سینما در حالی است که مردم گرایش زیادی به استفاده از محصولات ناسازگار با فرهنگ ایرانی اسلامی پیدا کرده اند در نتیجه مردم بیننده ثابت برنامه های ماهواره ای و محصولات غیر مجاز می شوند و مسئولان متوجه این خطر نیستند.

هدایت با بیان این مطلب که سال‌ها در عرصه سینما فعالیت کرده و خوشحال است که در همین مسیر ادامه راه می‌دهد، گفت: خوشحالم که عمرم را در عرصه سینما صرف کردم و خدا را شکر می کنم که تن سالم به من داده تا در این مسیر قرار بگیرم. احساس می کنم هر کار دیگری غیر از این انجام دهم خیانت به خودم و مردم است.

این کارگردان سینمای ایران در پایان با اشاره به چگونگی امرار معاش سینماگرانی که سال‌ها بیکار بوده اند، گفت: برخی از سینماگران عقل معاش داشتند و در کنار سینما فضای دیگری را برای خود ایجاد کردند و در حال حاضر هم از رفاه نسبی برخوردار هستند. متاسفانه برخی دیگر از سینماگران هم بوده اند که با زد و بند به جایی رسیدند و در رفاه هستند و برخی دیگر هم تلاش می کنند که سطح زندگی خود را به حداقل برسانند، اما من به شخصه همواره شاکر بوده ام و دغدغه ای جز سینما ندارم.

[ad_2]

لینک مطلب

پاسخ دهید