خانواده‌های قربانیان فاجعه منا از پیگیری دولت “پاکستان” ناامید شده‌اند

0

خبرگزاری میزان – پس از گذشت یک و نیم ماه از حادثه دلخراش منا و کشته شدن بیش از 200 حاجی پاکستانی، خانواده‌های قربانیان این حادثه از پیگیری هفت زائر مفقود ناامید شده‌اند.

خانواده‌های قربانیان فاجعه منا از پیگیری دولت به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان به نقل از “اکسپرس تریبون”، از زمان حادثه دلخراش منا در عربستان یک و نیم ماه می‌گذرد، اما از سرنوشت هفت تن از حجاج پاکستانی معلوم نیست.
 
همچنین “سردار محمد یوسف” وزیر امور مذهبی پاکستان در گفت‌وگو با مقامات کمیته پارلمانی در امور مذهبی این کشور در اسلام‌آباد گفته بود که 102 تبعه پاکستانی در حادثه منا، 6 نفر در حادثه سقوط جرثقیل و 97 حاجی دیگر نیز به دلیل مرگ طبیعی در دوران اعمال حج امسال در عربستان کشته شدند.
 
به گفته وی، وزارت امور مذهبی پاکستان برای کمک به خانواده‌های قربانیان پانصد هزار روپیه (حدود 4 هزار و 800 دلار) تخصیص داده است.
 
وزیر امور مذهبی پاکستان در پاسخ پرسشی در مورد جان باختن 97 حاجی پاکستانی در عربستان گفت: اکثریت حجاج پاکستانی بزرگسالانی بودند که وضعیت سلامتی خوبی نداشتند.
 
وزارت امور مذهبی پاکستان گفته بود که  4 تن از این 7 زائر ناپدید شده دارای اقامت عربستان می‌باشند و یکی از آنها تحت برنامه حج دولتی و 2 تن دیگر تحت برنامه حج خصوصی عازم عربستان شده‌اند.
 
“سید شهزاد ازهر” فرزند یکی از این افراد ناپدید شده گفت: جای تعجب است که دولت‌های پاکستان و عربستان هنوز در مورد مادر من هیچ جوابی ندادند. این در حالی است که برادر من نیز به همراه ماردم در عربستان بوده که در این حادثه جان باخته است.
 
ازهر گفت: با سفارت و وزارت امور مذهبی پاکستان دائما در تماس هستیم. آنها فقط می‌گویند که منتظر بمانید.
 
سید شهزاد ازهر که از دولت کشورش ناامید شده می‌گوید که به طور شخصی این موضوع را پیگیری می‌کند.
 
وی گفت: من و پدرم می‌خواهیم به عربستان سعودی برویم تا مادرم را پیدا کنیم. حدود دو هفته قبل برای ویزا اقدام کردیم اما هنوز هیچ جوابی از دولت و یا سفارت داده نشده است.
 
قربانیان حادثه منا توسط “اظهر صدیق” یکی از وکلای پاکستانی با ثبت شکایتی در دادگاه عالی لاهور اعلام کردند: مسئولان پاکستان وضعیت اصلی حجاج این کشور در حادثه منا را پنهان کرده‌اند.
 
وی در این درخواست می‌گویند: دادگاه پاکستان باید با دریافت همه اطلاعات در مورد حادثه منا از مقامات مربوطه، آمار دقیق حجاج جان باخته، زخمی و مفقود را به مردم این کشور اعلام کند.
 
“پرویز رشید” وزیر اطلاع‌رسانی پاکستان پیش از این اعلام کرده بود که مقامات عربستان در چند دهه گذشته بهترین نظام را در رابطه با مدیریت حجاج انجام داده است و اسلام‌آباد به تحقیقات موجود این کشور در مورد حادثه منا اعتماد دارد.
 
وزیر اطلاع رسانی پاکستان در پاسخ به پرسشی گفت: پاکستان هرگز تقاضای تحقیقات پیرامون حادثه منا از عربستان را نخواهد کرد.
 
انتهای پیام/
خبرگزاری میزان:
انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید
محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید